Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

Eye of Cat

(romaan aastast 1982)

Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Esimesed 30 lk - loen ja mitte tühjagi ei saa aru, aga mõnus tundub sellegipoolest. Edasi on Zelazny jutuveeretamisanne jälle platsis, aga liiga lihtsaks lugeja elu selles raamatus ei tehta. Täpselt nii palju indiaani (Navaho) müstikat, kui ma seda kannatada suudan - ja Castanedat ei kannata näiteks kohe üldse. Lugu umbes sellest - vana indiaanlane oma kütisoodumusega võõrastelt planeetidelt hulga elukaid maale tassind. Mõni neist juba 50 aastat seepärast solvunud on. Kutsutakse indiaanlane (ja kari telepaate) turvama läbirääkimisi maa ja miski muu planeedi vahel. Muidu kõik ilus ja võiks ju kaubavahetust arendada, häda selles, et seal kaugel planeedil miski usulahk leiab, et kui mõni maalane nende planeedil ära surema peaks, siis rüvetab ta sellega hulga ilusat ära (päris terane nüanss imho). Niisiis usulahk saadab välja mõrtsuka, et kui õnnestuks maa tähtsaim tegelane ära koksata, siis jääb ehk diplomaatiliste esinduste vahetamine ära. Indiaanlane kohe aru saab, et värk raske on, ja laseb puurist välja shapeshifteri (kujumuutja). Teevad kaupa, et kassilaadne teeb turvatööd ja võib selle tasuks indiaanlase maha lüüa (noh see 50 aastat puuris istumist vaja ju tasa teha). Töö tehtud, jääb indiaanlane puu alla ootama, elukas aga leiab, et nii pole huvitav ja et indiaanlane peaks ikka eest ära ka jooksma. Enamus raamatust ongi seda põgenemist ja tagaajamist, telepaadid sorgivad omalt poolt ka vahele. Aga liikumine ei käi ainult reaalses maailmas, vaid ka mööda legende ja kujutlusi ja surnuteriiki jne. Lõpp vajub ehk sutsu ära ja moraal kipub kah lamedavõitu tõdemuseks, et eks igaüks ikka iseenda eest põgene, aga kokkuvõttes siiski nauditav - kui õnnestub sisse elada. (Terake algteadmisi Jungist ja indiaanlastest - loomulikult mitte nahksukkadest, vaid tricksterist, koiotimehikesest jms - seejuures abiks on.) Ilus detail veel: pahatihti kipuvad pedandid tulevikukirjeldustes taustaks olevaid uudiseid pikalt välja kirjutama. Z piirdub siin pealkirjade ja mõnel juhul paari reaga, täpselt niipaljuga, nagu ma isegi ajalehest hajameelselt pilku üle lastes märkaksin.
Teksti loeti inglise keeles

Hinne on vast ehk pisut ebaõiglane, sest - kas minu keeleoskuse või nappide teadmiste tõttu indiaanikultuuridest - kohati jooksis tekst kuhugi vasakule. Nii et ehk Must Kass tõlgib ta kunagi ära? Siis vast panen "5" ;-) Lahe oli küll lugeda, põnev oli kogu aeg ka, aga jah - raske tekst, teist korda originaali ei loe. Samas nii kuradi võimas ja hästi teostatud visioon! Miinuspoolele jääb minu arust konflikti teatud sobimatus taustaga - et ons ikka kogu ülejäänud Maa nii abitu - ja kuidagi liiga kergesti käis elukal üle kogu Maa ühest kohast teise hüpleva tüübi jälitamine.
Teksti loeti inglise keeles

Romaani süzhee ongi selline, nagu eespool toodud. Pehmelt öeldes, ei saa ju sellist asja väga tõsiselt võtta, eriti kui autor ka realismile ei rõhu ja kogu tegevustik on edasi antud kuidagi väga tinglikult. Ehk siis on tegu järjekordse stiiliromaaniga, milles konkreetsest sündmustikust olulisem selle edasiandmise vorm. Nii et retseptsioon suuresti maitseküsimus. Temaatika koha pealt seda, et järjekordselt Zelaznyle igiomane rivaliteedi lugu; kahe suure ja tugeva mäng, reetmine ja kättemaks, jälitamine ja seda kõike siis läbi üsna uduse prisma. Minule mõjus uinutina, aga kõiki tolerantsiriismeid kokku võttes ja indiaanimütoloogiat meenutades poetan miinusega “kolme”; ehkki kannan romaani sinna miinusjoone alla koos teiste Zelazny veidrustega nagu “Needuste allee” ja “Creatures of Light and Darkness”. Minu jaoks polnud selles romaanis tegelikult midagi huvitavat.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: