Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

The Furies

(jutt aastast 1965)

ajakirjapublikatsioon: «Amazing Stories» 1965; juuni
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Ulmekirjanduses on mingi teatud sort lugusid, mis kõikmasti kriitikule kohutavalt peale lähevad, aga mille väärtustest mina oma napi aruga kuidagi aru ei saa. Harlan Ellison kirjutab taolisi näiteks. Zelazny kogumikku ''Four for Tomorrow'' alustav The Furies on samuti sellesse klassi kuuluv ebamäärane moodustis, mille igavuse tõttu ma seda kogumikku edasi lugeda ei viitsinudki. Ja peamine asi mis loos häiris, oli ebaisikulisus. Loos on neli tegelast, kellest ükski polnud isegi mitte hall. Lugu ei pea tingimata tõestama kuidas võim laostab voi iha hävitab ent senikaua, kuni ta jääb erapooletu ja hingetu kirjelduse tasemele, mina teda omaks ei võta.
Teksti loeti inglise keeles

Ma pole küll kriitik, aga enamjaolt head ja avarat kirjanduslikku maitset omav tegelane olen ma küll. Jutustus «Fuuriad» meeldib mulle samuti!

See on selline kummaline ja pajatuslik lugu kaugest tulevikust, mil kolm metsikut talenti püüavad tabada miskit inimkonna reeturit. Samas ei mõju see reetur kah sihukese 100 protsendilise lurjusena. Minuarust on see täiesti tüüpiline Zelazny, kus keegi pole päris must, ega päris valge.

Värvikas lugu, aga siiski pisut nõrgem kui kogu «Four for Tomorrow» ülejäänud tekstid, kogumiku algatuseks siiski ääretult sobilik tekst. Hindeks viis miinus.

Teksti loeti inglise ja vene keeles

Järjekordne näide Zelazny mitmepalgelisusest ja mõistmisvõimalustest. Minule jäi see lugu kogumike "Four for Tomoerrow" üheks lemmikuks, tunduvalt etemaks kui "The Doors..." näiteks, mille kohta kasutaksin Andri sõnu, et "mille väärtusest mina oma napi aruga kuidagi aru ei saa."...

On 149 maailma. Ja elab neis kolm meest - kõik kõige erilisemate ja fenomenaalsete võimetega - üks isegi isegi paravõimetaga, kes angazheeritakse reeturist piraadi tabamisele. Too on korduvalt elustatud mees ilma südameta. Loomulikult avaldub jutustuses Z igimotiiv - surematus ja uuestisünd. See selleks. Toimub jaht, mis võiks ju lõppeda nii või naa aga lõppeb just nii nagu lõppeb. Miks siis?

Sest viimase lausega ütleb Zelazny otse välja, kes need jahimehed olid ja miks nad olid. Ka kõige kangemad meie seast ei saa olla suuremad mõnedest Maailma Asjadest. Jälle põimuvad mütoloogia, lüürika ja mingi seletamatu tundelisus, mis teeb Zelazny juttude ümberjutustamise kuidagi mõteteuks.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: