Kasutajainfo

Neal Asher

4.02.1961-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neal Asher ·

The Voyage of the Sable Keech

(romaan aastast 2006)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)
9.2007

Neal Asheri Spatterjay-tsükli teine romaan. Tsüklisse kuulubki hetkel 2 romaani ja mõned jutud ja nad on osa suuremast sarjast.

Tegevus toimub 10 aastat peale The Skinneri lõppu. Enamus tegelasi ongi vanad tuttavad. Vahepealsed 10 aastat on andnud aega uued konfliktid paika panna, ja nagu selgub, leidub ka hulgaliselt vanu, lõpetamata asju, mis kõik kibelevad lahendust saama.

Fantaasiapuuduses Asherit muidugi süüdistada ei saa. Raamat on täidetud teistestki tema romaanidest ja juttudest tuttava ideede, tegevusliinide, tehnoloogia ja võõrökoloogia tulevärgiga, nii et lugeja peab kõvasti kinni hoidma, et mitte vahepeal toolilt maha kukkuda. Asheri ühes peatükis on rohkem visiooni kui paljude ulmekorüfeede romaanisarjades. Samas on selge, et Asheri ahhetamapanev fantaasia ei ole mõeldud tõsiseks mõtisklemiseks maailma ja universumi tuleviku võimalike arengusuundade üle, vaid teenib puhtalt kirjaniku enda eesmärke – paigutada oma tegelased võimatult fantastilistesse olukordadesse võimatult ebamaise ja ohtliku floora ja fauna sekka. Asheri hard sf on selline, et on näha, et asjad on läbimõeldud ja loogilised, samas ei paku ta kordagi seletust oma enamust ulmefilmides nähtud tehnoloogiat mängeldes ületavale kõrgtehnoloogilisele vidinanäitusele. Võrdselt ülivõimsatele tehnoloogiatele, mida tema teostes leida võib, esinevad niivõrd kummalised eluvormid, et tundub nagu oleks neid võimeline esile manama ainult LSD-d tarbinud zooloogi alateadvus. Tarbetu lisada, et kõik ökopeletised, muteerunud viirused, 100-tonnised tõrikodalased, igasugu hiigelmõõtmetes molluskid, kolmesoolised lendavad purjed, erinevad kaanid, välimuselt rongi meenutavad hoodersid ja gabbleduckid on inimestele ülimalt ohtlikud ja tegelevad peamiselt üksteise ja ka inimeste nahkapanemisega.

Süzheed lühidalt kokku võtta on üsna raske ülesanne ja raamat eeldab kindlasti The Skinneri eelnevat lugemist. Põhimõtteliselt on tegevusliine, nagu ikka, 5-6 ja lõpus jooksevad nad kõik kenasti kokku. Terve kari elusaid surnuid, reife, kes legendaarse Sable Keechi jälgedes käies loodavad uuesti elustuda, merepõhja mattunud ülimalt jälgi Pradori (eelmise raamatu ühe peakurjami) kosmoselaev, mis ei olegi nii sodi, nagu mulje võis jääda, paarisajatonnine pooleldi intelligentne isiklikule vendettale asunud tõrikodalane, tarumõistuste püüe ületada surma piirid jne. Nagu öeldud, tegevusliinide tulevärk on tihe ja pingeline.

Raske on lugemissoovitust anda. Sellega on vist nii, et kellele Neal Asheri fantastiline stiil meeldib, loeb nii ehk naa ja kes teda tüüpiliseks B-klassi kirjatsuraks peab, ei vaevu teda niikuinii kätte võtma. Arvustaja kuulub nende hulka, kes Asherit geeniuseks peavad ja seepärast on ka hinne selline nagu ta on.

Teksti loeti inglise keeles

Võrreldes "The Skinneriga" ei paku järg sama suurt lugemiselamust. Tegu on tüüpilise "järje sündroomiga" - maailm on juba tuttav ja paari uue eluka mängutoomine ei lisa sellele kuigi palju. Tegevustik üksinda aga ei ole piisavalt haarav, et tekitada Skinneriga võrreldavat tahtmist raamatut enne mitte käest panna kui see läbi saab.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: