Kasutajainfo

Neal Asher

4.02.1961-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neal Asher ·

The Skinner

(romaan aastast 2002)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
3
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)
5.2007

Spatterjay planeedile saabuvad kolm reisijat. Erlin on varem sellel planeedil viibinud ja ta tuleb otsima elu mõtet, lootuses, et teda aitab ta vana kallim Kapten Ambel. Janer on aastakümneid varem toime pannud kuriteo – löönud maha vapsiku – mille tulemusena on ta olnud kakskümmend aastat vapsikute tarumõistuse käsutäitja. Nüüd on karistusaeg lõppenud kuid Janer toimib enam-vähem vabatahtlikult edasi tarumõistuse silmade-kõrvade-kätena. Sable Keech on ECSi (Earth Central Security) vaatleja ja ta on surnud olnud umbes 700 aastat. Nüüd on ta elustatud ja ta tuleb täide viima oma ammust ülesannet – tabada ja karistada Spatterjay planeeti baasiks pidanud piraatide jõugu pealikku Jay “Spatter” Hoopi, kelle järgi on ka kogu planeet on nime saanud.

Spatterjay planet on peaaegu täielikult kaetud veega, välja ulatuvad ainult mõned saared, atollid ja arhipelaagid. Fauna on mitmekesine ja äärmiselt ohtlik. Lisaks kaasneb hammustusega nakatumine Spatterjay viirusesse, mis hakkab kehasse kiudusid moodustama. Lisandub eluaeg, praktiliselt surematus ja füüsiline jõud. Pikema aja vältel Spatterjayl elanud on peaaegu kõik praktiliselt üliinimesed. Kohalik elanikkond moodustub põhiliselt Kaptenitest ja nende meeskonnaliikmetest, kes puust laevadega mööda merd künnavad ja kohalikku kala püüavad. Kaptenid on kõik endised Hoopi orjad, kes pääsesid äärmiselt rõvedast saatusest. Nimelt oli 700 aastat tagasi piraat Hoop löönud mesti sõnulseletamatult ilge Pradori rassiga ja toimetanud neile inimeste kehasid, keda kasutati käte-jalgade ja söögina. Krabilaadsetel Pradoritel endal käsi polnud ja peale aju eemaldamist lisati inimkehadele lisaseadmeid ja saadi endale vaikivad kuulekad orjad.

Hoop oli ise 700 aastat tagasi kättemaksust pääsenud, maise toidu puudumise tõttu täielikult muutunud, ja tema keha hulkus ringi tema endiseks baasiks olnud saarel. Maharaiutud pea, mis aga loomulikult surnud polnud, on Kapten Ambeli kirstus tema kajutis.

Planeet ei ole inimtsivilisatsiooni Polity liige, hakkab aga õige pea ühinema. Planeeti valvab Corami – nimeliselt kuult tehismõistus, kellel on planeedil kõvasti droone, kuhu siis vajadusel laeb endast alla tarvilikke programme. On ka iseseisvaid droone, näiteks igivana Pradori sõja veteran Sniper, kes ei ole otseselt Wardeni osa, vaid toimib tema käskude kohaselt.

Kohaliku fauna, kes tegeleb peamiselt üksteise nahkapanemisega, eraldiseisvaks esindajaks on “puri”, hiigelsuurte kilejate tiibadega ja krokodillilaadse peaga intelligentsilt umbes idioodi tasemel olev elukas, kes enamuses töötavad Kaptenite laevadel purjedena. Nende hulgast tõuseb esile natukene nutikam eksemplar Windcheater (kõikide ülejäänud purjede nimi on Windcatcher), kes Wardeni heakskiidul tõstab oma intelligentsitaset ja saab omamoodi teerajajaks teiste purjede taseme tõstmisel.

Kui äärmiselt mõnus setting on paika pandud, läheb lahti kõva märul, mida on üsna raske kuhugi liigitada. Hardcore hard sf/space opera mõnusa keel-põses huumoriga, on parim mis välja mõtlesin. Huumor kisub tihti groteskiks, aga raamat on kirjutatud nii hoogsalt, et paberile pandud lustakus sunnib vägisi lehti keerama ja kuussada lehekülge mööduvad kiiresti.

Kohati nalja, kohati jubedusi (inimesi nülitakse, keedetakse, süüakse), kohati groteski (Hoopi kirstupandud pea on vahepeal endale jalad kasvatanud ja lahtipääsemisel sibab kiiresti reelingu äärde, lööb lahti kõrvadest kasvatatud tiivad ja lendab minema), kõvasti actionit (viimased paarsada lehekülge oli praktiliselt ainult üks droonide sõda); tulemus on meeltülendav kompott. Mitte just minu päris esimene kogemus Neal Asheriga, täitsa kindlasti aga mitte viimane. Mees on kirjutanud järje Spatterjayst, Polity ECSi agendi Cormacki seiklustest on praeguseks 4 köidet ja Polity universumisse paigutuvad ka enamus tema teistest juttudest ja romaanidest. Julgen soovitada, sedavõrd omanäolise, naljaka ja põneva kirjanikuga on tegu.

Teksti loeti inglise keeles

Tegemist on raamatuga, mis pea igas valdkonnas, kus seda vaadata on B. Alates kaanepildist, teksti toimetamisest ja lõpetades muidugi sisuga. Pretensioonikuse puudumisele lisandub veel asjaolu, et mingit literatuuritsemist siin pole. Huumor on kasarmutüüpi. Mina paraku ei suutnud peale põgusa meelelahutuse selles raamatus küll midagi leida.
Teksti loeti inglise keeles

Ausalt öeldes täitsa tipptasemel meelelahutus. Õnneks ei püüa Asher mitte iga hinna eest nalja teha, pigem jääb mulje nagu püütaks kübekese huumori abil säilitada üsna jubedate sündmuste keskel lugejate tervet mõistust. On ju sündmused ise tõesti sellised millest saaks üsna tõhusa õuduka.

Kui tahta midagi ette heita, siis ma kujutan ette et mõnedele lugejatele võivad pisut tüütuks muutuda need kohad kus Wardeni ja Pradori droonid omavahel rakette tulistavad, millise tegevuse kirjeldamiseks kulutatakse päris mitu lehekülge. Mind see aga häirima ei hakanud, nii et hinnet maha ei võta.

Küll aga oli suhteliselt üllatav leida suure Lääne kirjastuse poolt välja antud raamatus päris mitu kirjaviga.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: