Kasutajainfo

Fred Saberhagen

18.05.1930-29.06.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Fred Saberhagen · Roger Zelazny ·

Coils

(romaan aastast 1982)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Peategelane elab algul mõnusat elu - ei tea kust laekub tema pangaarvele pidevalt raha, tööl käima ei pea. Peagi ta avastab, et tema mälestused ei klapi hästi tegelikkusega ning kahtlustades, et ta mälu on "välja vahetatud", hakkab asja uurima. Varsti selgub, et ta on unikaalne inimene, kes saab luua telepaatilise (?) side arvutustehnikaga, leidub ka teisi eriliste võimetega inimesi. Raamatu tegevuseks (paras märul) ongi oma "kadunud mälu" otsimine. Lõpplanendus oli põhijoontes üsna läbinähtav, ka tekst ise ei haaranud eriti kaasa (muuhulgas hakkasid lõputud "click-click"-id tekstis lõpuks juba ärritama).Tükk aega kõhklesin, kas panna hindeks 4 või 3, aga vahepeal lugesin üle "Amberi üheksa printsi" (seekord eesti keeles) ja selle kõrval üle kolme küll ei raatsinud panna.
Teksti loeti vene keeles

Aastat kaks lugemisest ja sisust ei mäleta enam suusrt midagi, kuigi lugemise ajal nagu konkreetselt ei häirinud. Ajaviiteks lugeda kõlbab. Zelazny kohta aga ikka nõrgavõitu.
Teksti loeti inglise keeles

Alustama peaks sellest, et kuigi internetis liiguvad tuhandetest ulmeromaanidest koosnevad paketid, pidin ma Coilsi lugeda tahtes ikkagi venekeelse tõlkega leppima. Ausalt öeldes alustasin ma selle – tõlke siis – lugemisega aastaid tagasi, aga esimesed leheküljed kuidagi ei haaranud ja sinna ta jäi. Hoiatavaid eelaimusi on ju palju: kahasse kirjutatud teoste puhul ei saagi autorid eriti kõrgeid eesmärke seada. Pigem on tolle perioodi kohta jäänud mulje, et jõudusid ühendades püüti väiksema vaevaga saada müügikõlbulik kokteil, mis samas ei sarnaneks liialt kummagi autori juba tuttavate stampidega. Teiseks on Zelazny & Saberhageni ühisloomingus ka väga nadi Black Throne (jah, kas ma polegi seda arvustanud?) – kirjutatud küll hiljem, loetud aga juhtumisi varem. No ja Zelazny osalusel kirja saanud Donnerjack oli nii õnnetu, et pani arvama – parem, kui meister Z oleks end arvutiteemadest eemale hoidnud.

Niisiis tuli lugemiseks läbi murda mitmest eelarvamusest – ja ega eelmised arvustused kah just ei julgustanud. Siiski oli imho tegemist huvitava lugemiselamusega. 82 ilmunud teose tegevusajaks on 90ndate keskpaik, mitte mingi suvaline tulevikuhetk. Seega on autorid jõudu katsunud konkreetse ennustusega. Ja nagu sellistel juhtudel ikka, on ennustused mõnes osas ülioptimistlikud ja mõnes jälle liiga pessimistlikud. Arvutid kõikjal ümberringi ja väga vähe asju, millele (kõiki arvuteid juhtida suutes) ligi ei pääseks – suht õige. Elektrimootorid sisepõlemismootorite asemel, autonoomselt ja inimese sekkumiseta pikki vahemaid läbivad liikursõidukid – ennatlik, esimesed katsed käivad alles praegu. Inimese kontroll kõigi fiskaaloperatsioonide üle – milleks, arvutid said krediitkaartide lugemisega juba suurepäraselt hakkama. Ja nii edasi – juba siis ühe tulevikunägemuse kontrollimisena huvitav lugemine.

Teiseks, küberpunk enne küberpunki. Raske öelda, kuidas asi tegelikult oli, aga kui eeldada, et inimesed enne loevad, kui kirjutama hakkavad, siis võiks Coilsi pidada mitmete teemade eelkäijaks: elektroonilistest pangapettustest alates ja tehisintellekti kehastumise ning surija teadvuse ‘arvutiprogrammiks’ muutumisega lõpetades. (Hmm, harrikingolik tervenemine jumaliku vaimu sekkumise läbi on küll teisest ooperist.)

Stoori on muidugi suht triviaalne – järjekordne zelaznylik mälukaotusest toibumine; poiss, kes pole tüdrukusse isegi mitte eriti armunud, aga kui pahad tüdruku konfiskeerivad, lammutab poiss tüdruku tagasisaamiseks väga palju loomu poolest ikka päris lagunematuid asju ära; eetilistest hoiakutest on ainult head ja pahad, ei mingit tasakaalu otsimist nende vahel.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: