Kasutajainfo

Kurt Vonnegut

11.11.1922-11.04.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kurt Vonnegut ·

Mother Night

(romaan aastast 1962)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.6
Arvustused (5)

Romaan II maailmasõja paiku Saksamaal elavast ameeriklasest, kellele vahetult enne sõja puhkemist Ameerika luure teeb koostööpakkumise. Mehe ülesandeks oleks astuda Saksa propagandamasina teenistusse, kuid tema poolt eetrisse paisatavad propagandaüllitised sisaldaksid endas kodeeritud äärmiselt suure tähtsusega luureinformatsiooni. Ja nii see juhtubki. Sõja-aastate vältel manab Howard W. Campbell Jr. (esineb muuseas kõrvaltegelasena ka romaanis Slaughterhouse-Five) üle Atlandi Ameerikasse transleeritavais raadiosaadetes juute, punaseid ja mustlasi. Sõda läbi, pole teda enam aga kellelegi vaja. USA avalikult tema teeneid ei tunnista, samas sõjakurjategijana teda maha ka ei lasta - mehele antakse võltsdokumendid ja paigutatakse elama mingisse väikelinna ja olekski nagu kõik unustatud. Aastad mööduvad. Kuni ühel päeval avastavad ta praktiliselt korraga KGB, Ameerika neonatsid, juudid ja antifashistid. Võite ette kujutada, mis edasi saab. Teose läbivaks teemaks on arutlus, kas mees saatis oma tegevusega korda rohkem head või halba. Mõelge ise ka! Ilmselt üks Vonneguti paremaid raamatuid, samas ka tema esimene mitteulmeromaan. Hea.
Teksti loeti vene ja inglise keeles

Sisu ja kõik muu juba ära öeldud - jääb vaid korrata, et ulmet pole selles raamatus küll üldse, aga muidu on hea lugemine. mitte väga hea...
Teksti loeti inglise keeles

Minu meelest on see raamat üks parimaid, mida olen Vonnegutilt lugenud. See, et raamatus pole sõnagi ulmet, et tee raamatut sugugi halvemaks. Tegelikult on raamat ju lihtsalt ühest inimesest, kes tegi oma tööd, ning hakkas alles pärast juurdlema, miida ta siis õieti tegi. Midagi eriti kahetsusväärset ta ju oma tegemistes ei leidnud, kuigi kõik üritasid nii väita. Sest tegelikult oli ta ju lihtsalt üks elust väsinud ja pettunud vana mees, kes leppis kõigega, mida saatus talle tõi. Tal polnud ju midagi kaotada. Mulle meeldis. Soovitan!
Teksti loeti inglise keeles

Vonnegut on kahtlemata üks üle aegade ulatuvatest Suurtest – juhul kui tegemist on viiekümne aastaga ja kusagilt ei aimu mõtete ja meetodite aegumist, siis võib ennustada veel pikka lugejate huvi.
Olin eelneva lõigu juba kirja pannud ja siis sattusin lugema Baasi arvustajate arvamusi (ka Vonneguti teiste teoste kohta). Sain teada midagi olulist enda kohta. Põlvkondliku kuulumist ja veresoonte seisundit puudutavat.

Nii, käesolev raamat!
Mulle mõjus Ürgpimedus taas pimestavalt – nagu seda on teinud kõik varasemadki Vonnegutid.
Stepptantsu ja peeretuste huvilised võivad omada veidrat puritaanset loosungit „mitteulmekirjandust põhimõtteliselt ei …” . Kuid see seisukoht tundub olevat (vähemalt selle raamatu puhul) sarnane muusikahuvilisega, kes väidab end kuulavat ainult muusikat, mille esitamisel on kasutatud punaseid trumme.
Punased trummid on kohased siis, kui ilma punaste trummideta ei saa.
„Ürgpimeduses” on ebamaine lootusetus ja masendav fatalism nii sügavale sisse kootud, et vonnegutilikud ulmekulinad oleksid selgelt liiased. Kõik muud kulinad ka.
Lugu on lihtne, moraal kah.
Lugu on eespool ära seletatud.
Üritasin loo moraali, seda õpetussõna, mis Vonnegutil alati (!?) sees, sõnastada, aga jäin hätta – moraal on väga mitmetasandiline ja lähtudes ühest tasandist võib eksida mõne teise tasandi vastu … Moraal on väljendatav kahesaja seitsmel leheküljel (eestikeelses tõlkes) ja mitte ridagi sellest ei ole üleliigne. Eks ta üks moraalijutt ole.

Vonneguti erakordus avaldub siin, nagu igal pool, tema kirjutatus. Paar viimast raamatut kandsid küll väsimise märke, aga geenius on ka väsinuna geenius.
Tema jaoks on kõige tähtsam sõnum. Kõigepealt on talle selge, mis asi see on, mida ta tahab inimestele öelda ja siis valib ta välja selle jaoks kõige sobivama vormi.
Kõige sobivam on alatasa teha mõttepöördeid, just siis, kui miski tundub lugejale selge olevat. Ärgu see lugeja arvaku! Mõni tema raamat (enamus tema raamatutest; kõik tema raamatud) algab kohast, kus lugejale tundub miski juba täiesti selge olevat. See jutt algab eeldusest, et sakslased on fašistid, fašism on paha ja seega on sakslased pahad ja loomulikult on pahade vaenlased head. Väga hästi sobiv eeldus nii siin- kui sealpool ookeani. Loomulikult ei jää sellest eeldusest eriti midagi järgi – raamatu lõpuks.
Fašism eeldab tavaliselt lisaks kõigele muule ka juutide kohalolekut. Juudid ei ole ei head ega pahad, nemad on juhuslikult kohal. Selles jutus.
Lugedes tekivad kummalised küsimused, mille eelduseks on väide: juudiküsimus ei olnud natsionaalsotsialismis tegelikult keskne(?). Neid ei hakatud ju kohe tapma, enne üritati neil hulk aega elu kibedaks teha, sundida lahkuma. Teised maad, need head, ei tahtnud millegipärast juute vastu võtta …
Mis siis oli(?), natsionaalsotsialismis keskne …
Mis mälestus meil oleks Suurest Sõjast, kui juhuslikult kohal olnud juudid oleksid olnud kusagil mujal?
Juhuslikult.
V. vihjab, et pole olulist erinevust … sõdivate poolte vahel.
Inimesed, ilged ja vastikud; ilusad ja õrnad inimesed, olid samasugused mõlemal poolel.Temagi ajaloopildis, temagi isiklikus kogemuses pole kindlust, selles kumb pool oli hullem – ka praeguses tegelikkuses, kus juudid olid kohal – juhuslikult ja tapetavatena.

Romaan esmaavaldati 1962. aastal.
„I have a dream…” . kõlas aasta pärast ja Martin Luther Kingil oli jäänud elada veel kuus aastat.

Punane trumm oli kogu romaanis kohal, kuigi teda löödi vaid korra – alternatiivajaloo võimalus, et sakslased võitsid sõja.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022

Autorite sildid: