Kasutajainfo

Kurt Vonnegut

11.11.1922–11.04.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kurt Vonnegut ·

Unready to Wear

(jutt aastast 1953)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1953; aprill
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Tõenäoliselt selliste juttude pärast peabki mõni Vonnegutti inimvihkajaks. Inimkond leiutab lihtsa menetluse, kuidas hing kehast lahkuda võiks ja avastab, et kehad ja kõik nendega seonduv (nagu näiteks söömine, seks, raha, relvad ja valitsused) on väga tüütu ja mõttetu. Edasi elab suurem osa tegelasi vaid aeg-ajalt mõnda tavaliselt laoriiulil seisvasse kehasse naastes, pidades peenikest naeru vähemuse üle, kelle meelest oma keha hülgamine on vastutuse reetmine, deserteerumine ja üldse Paha Asi. Lugu iseenesest pole just teab mis saavutus ja vist tõesti sobib illustreerima tõsiasja, et Vonnegutil näib positiivne programm puuduvat. Kas teda sellepärast just inimvihkajaks tasub nimetada, on iseasi.
Teksti loeti inglise keeles

Paar päeva tagasi, kui lugesin ajakirjast «Galaxy Science Fiction» jutu esmatrükki, tekkis tunne, et otsekui oleks seda teksti juba kunagi lugenud. Sai siis pisut peas ja riiulites sobratud. Selgus, et olengi seda kunagi ammu vene keeles ja pealkirjaga «Люди без тел» lugenud.

Tekst jättis esmalugemisel üsna halli ja igava mulje ning ega korduslugemine suurt midagi ei päästnud. Ikka selline tavakirjaniku ulme, kus ulmeosa on jabur ja seosetu ning kõike katab peaaegu maitselage satiirisoust.

Esmaarvustaja on sisu juba avanud ning ega seal midagi suurt rohkem ka pole. Selline lodev loba, mis jutu viimases kolmandikus küll pisut äkilisemaks läheb. Viimases kolmandikus püüavad tavalised inimesed minategelase ja ta naise Madge spetsiaalsetesse kehadesse lõksu ning tahavad nende üle näidisprotsessi korraldada. Noh, et desertöörid ja inimkonna reeturid.

Ei peaks ei konkreetselt selle jutu põhjal, ega ka üldiselt Vonneguti inimvihkajaks... pigem on ta siiski mures inimeste ja inimkonna pärast. Ainult see mure avaldub tal sellisel pisut kirbel moel. Armastavad ju ka need, kes sellest kogu aeg suu vahus ei räägi.

Kui tulla tagasi vene tõlke juurde, siis peaks mainima, et pealkirjaga «Люди без тел» ilmunu on tsenseeritud tõlge ja sealt puuduvad terved lõigud. Põhiliselt siis sellised, mis viitavad (meie mõistes) tsivilisatsiooni lõpule. Vene tõlkes jäi mulje, et neid inimkehast loobunuid on siiski miski vähemus, või on neid vanamoodsatega pooleks... originaalis oli ilmselge, et vanamoodsaid inimesi oli vähemus.

Vene keeles on jutust ka teine tõlge, mil pealkirjaks «Виток эволюции». Kas see on täpsem, seda ma ei tea...

Siiski jääb jutt «Unready to Wear» autori loomingulisse biograafiasse eelkõige kui esimene tekst, mis tal ulmeajakirjas ilmus. Miskeid muid ja sügavamaid väärtusi jutt ei oma ning hinna kolm on vaid ladusa kirjutamise ja paari lustlik-küünilise lõigu eest.

Teksti loeti vene ja inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: