Kasutajainfo

Kurt Vonnegut

11.11.1922-11.04.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Kurt Vonnegut ·

Cat`s Cradle

(romaan aastast 1963)

eesti keeles: «Kassikangas»
Tallinn «Tänapäev» 2001 (42)

Tekst leidub kogumikes:
  • 42
Hinne
Hindajaid
9
10
3
0
0
Keskmine hinne
4.273
Arvustused (22)

Üks vähestest Vonneguti raamatutest, mis ulmekirjanduse riiulile enam-vähem mahub. Sarnaselt Kingi "The Stand`i" või Wyndhami "Trifiidide päevaga" kirjeldatakse käesolevas katastroofi, milles maailm sellisel kujul nagu meie teda tunneme, oma lõpu leiab. Pimedaksjäämise või epideemia asemel on siin tegijaks müstiline jää-9 - vesi, mille külmumistemperatuur on kusagil 30 plusskraadi juures ja mis tavalisse vette sattudes selle tahkeks muudab. Sarnaselt teiste katastroof-hoiatusromaanidega on surmatoov aines inimeste endi kontrolli alt pääsenud kätetöö.

Kui enamik katastroofromaane algavad katastroofiga ja käsitlevad seda, kuidas inimesed pärast toime tulevad, siis siin vastupidiselt, romaan lõpeb katastroofiga ja raamat käsitleb eellugu. Suures osas on katastroofi eelaimusega loodud miljöö taustaks religiooni ja teaduse vastandamisele. Romaani kandvaks ideeks on see, et teadusega mis rajaneb absoluutsele tõele ja pretendeerib inimkonna hüvangu tooja tiitlile, tehakse tegelikult rohkem kahju, kui seda eladeski suudaksid lamedatel valedel rajanevad religioonid, mille etalonnäitena on kirjanik välja mõelnud bokononismi. Ehk peegeldub siin pettumus teadus-tehnilises revolutsioonis. Tuletage meelde, millal lõppes SF-i kuldajastu?

Ääremärkustena võib veel lisada, et romaan tõi autorile antropoloogia magistrikraadi, mille omandamine normaalsel teel tal kuidagi korda ei läinud ja et tõlge eesti keelde on kuidagi eriliselt puine, rääkimata täiesti ebaõnnestunud kujundusest.

Teksti loeti inglise keeles

Eks mõni teadusjanuline võib ju viriseda, et sihukest jääd ei ole olemas ja ei saagi olemas olla, aga mu meelest pole see antud juhul eriti tähtis. Sest minajutustaja seisukohast pole maailmamere jäätumine-klaasistumine enam oluline, maailma lõpp oli ära siis, kui aatompomm visati. Kõiges muus peale füüsika aga vägagi õpetlik raamat. Juba moto on hea: ela nende kahjutute ebatõdede kohaselt, mis muudavad su julgeks, lahkeks, terveks ja õnnelikuks. Pärineb Bokononilt - kes elab saarel, kus suurt midagi ei kasva ja elu on üks igavene viletsus. Eks ta loob siis religiooni, mis on algusest lõpuni vale, aga aitab inimestel õnnelik olla - eriti seetõttu, et see religioon on Bokononi targal kaasaaitamisel ära keelatud. Ja oluline rituaal on kaaskodanikega paljad jalatallad vastamisi suruda. Üldiselt on Bokononi õpetus aga igati terane - isegi kui vale. Tähelepanekud inimeste loomulike ja ebaloomulike ühenduste kohta jne. Võib ju viriseda, et kui jumalal, kes kõik mudast loonud, ikka kõik 1 kõik on, siis mis või kes inimesi neisse loomulikesse ühendustesse juhib, aga kui kogu teooria on nagunii üks kahjutu ebatõde... Ja Vonneguti kirjanikuoskus on väljendunud näiteks ka alapealkirjade kujul - neid on 127 ning sisukorda võib lugeda kui poeemi.
Teksti loeti inglise keeles

Au ja kiitus Suurele Bokononile, kes meile teed näitab! Blondid neegritest soomlannad on talle kaaskonnaks ja mudas ryhkivad merejalaväelased on tema so~durid! Tegemist on ehtsa fictioniga, milles science-pool 0. Maailmameres on osasid, nagu Punane Meri, kus keskmine veetemperatuur ikka selle jää temperatuurist ko~rgem, ja see suur Ah-woom po~hjustanuks ka muidugi soojuse eraldumise sellisel hulgal, mis isegi bokononlaste saare barrakuudarikkad mered lahti hoidnuks. Aga see selleks. Jutt on ju hoopis muus. Jutt on usust, sellest, miks seda vaja on, ja teadusest ning selle omadustest. Ja muidugi ka veel inimestest, kes nii usu kui teaduse ymber. Ja siin näiski olevat mu meelest jutustuse iva. Ei, mitte teadus ei ohusta inimkonda, vaid inimkond ise. Inimkond , kes on sajandeid oma mänge mänginud ja mängib ka siis edasi, kui mängukannid on uued ning surmavad. Aga ega religioongi pole mingi jumalik päästevest. Massiline enesetapp Bokononi juhtimisel vihjab sellele, et Ohu Ajal on ohuks ka syytuimad, parimate kavatsustega loodud religioonid. Inimkond lihtsalt ei oska muudmoodi. Muuseas, seda teost on kurb lugeda, kui sisukorda käepärast pole. Neeed peatykid on tal lyhikesed, mo¤es on neist vaid yxikud so~nad... Pealkirjad on neil aga oamette kunst. See on yx teos, mida loeks lausa ro~o~muga ka eestikeelsena. Kohati on kyll mu mo~tted takerdunud probleemi taha: kuidas to~lkida? Samas ... see ei ole ometi raskeim pähkel.
Teksti loeti inglise keeles

natuke sakib aga mitte vdga :) Vonnegut kipub end kordama, seetõttu muutub vahel igavaks. Rddgib vahel syndmused juba ette dra.Aga muidu tore.
Teksti loeti inglise keeles

Raamatu idee oli hea, kuid lugemisnaudingut eriti ei pakkunud. Pole veel enne sellist asja olnud, et tahan raamatu poole pealt nurka visata! Pool raamatut oli lihtsalt mula ja augutäide, kuid mõned stseenid olid päris head. (eriti seda tobedat religiooni puutuvad) Ütleme nii, et "Titaani sireenid" oli kõvasti parem raamat. Idee poolest enam-vähem sama - inimkonna lolluse kirumine - kuid "Kassikanga" teostus ei olnud niivõrd köitev. (jah, mul on ka kurb meel, et ma olen sunnitud seekord Vonnegut´ist nii hullusti arvama.)
Teksti loeti eesti keeles

"Kassikangast" lugedes valdasid mind küllaltki vastakad emotsioonid. Raamat tundus kohutavalt igav, kuid sellegipoolest ei pannud teda enne käest kui nimeni Jüri Kallas jõudsin. Muide, see oli esimene raamat, mida ma Vonnegutilt üldse lugenud olin. Küllap paneb selline avaldus tõsist ulmefänni hämmelduma, kuid mis parata, varem polnud ühtki KV asja kätta saanud. Mõistagi teadsin, et teda väga hinnatakse, tundub, et pean ennastki nende kiitjate nimekirja lisama. Oma üsna ebatavalise stiiliga suutis ta mind piisavalt võluda, kuigi kogu see lugu tundus ikka enam kui veider. Hindan seega esialgu neljaga.
Teksti loeti eesti keeles

Esimene Vonnegut, ja lugermisnaudingut oli palju. Meeldis Vonneguti otsene jutustamisstiil ja hakitus. Kõik see ulmeline osa (Jää-9) oli suht kõrvaline, pigem jäi meelde maailmavalu. Sai meenutatud, kiidetud ja laidetud II maailmasõda, aga inimkond ju ei õpi niikuinii ajaloost. Kõike tehakse nii või teisiti paremini, kuna meil on lihtsalt uudishimulikud geeniused.
Teksti loeti eesti keeles

Bokononi on tõesti vägev. Igamees, kel aimu religioonidest ja nende toimimise skeemist, võib luua oma usundi. Aga igamees ei loo religiooni, mis põhineb eitustel ja elutervel negativismil. OK, võib luua, aga kas see ka elab, loob ja lehvitab?

Idee tõeliselt hea, aga raamatu lõpp pole nii hea, kuidagi rabe ja kistud...

Teksti loeti eesti keeles

Kõik tegelased selles raamatus on rohkem või vähem nupust nikastanud ja produtseerivad sellist omamoodi musta huumorit, nagu ka see kohalik religioon. Vonnegut tõestab nimelt, et võimalik (ja populaarne) võib olla ka avalikult ainult valedel põhinev religioon. Usk on oopium rahvale ja sellisena väga tervitatav. Ainult loll ei tarvita seda, kui kõik ümberringi nii kohutav on.
Ulme kui selline on siin raamatus tõesti kõrvalise tähtsusega. Romaani ideeks oli siiski inimpsühholoogia uurimine (ebatavalises olukorras).

Kas see aine ei peaks pärast ülessulatamist mitte uuesti tahkeks muutuma? Või oli probleem kristallstruktuuris, mida ei suuda enam üksikuteks molekulideks lahutatud aine taastada, sest pidepunkt puudub?Jää-9 võiks olla ideaalne inimeste konserveerimise meetod. Sulata üles ja... elab jälle. Paar firmat pakuvad ka tänapäeval sellist teenust - ainuke probleem on aga, et kuidas keha võimalikult kiiresti ära külmutada. (Üles veel muidugi ei sulatata...)
Aine sulamistemperatuur oli 114,4°F (lk 171), mis Celsius`sse ümber arvestades on u. 45°C, mitte u. 30°C, sest muidu poleks ka inimesed ära külmunud.

Teksti loeti eesti keeles

Ulme osa jäi selles raamatus tõesti teisejärguliseks. Bokononi õpetused on vist need, mis edaspidi "Kassikangast" meenutades esimesena meelde tulevad.
Teksti loeti eesti keeles

Raamat pole põnev, kuid seda Vonneguti raamatutest ju ei otsigi :) see-eest on ta huviga loetav.Ausalt öelda imelik, et need inimesed ennast kõik ära tapsid? Alles nüüd nende hea elu ju alles hakkas, söögiga probleeme polnud nagu ma aru sain ja kogu maailma kola jäi ju neile. Ega see elu ikka hullem ei saanud olla kui nende eelmine virelemine. Ja nagu keegi eespool mainis - maailmas on küllalt paiku kus temperatuur on kolmekümne kraadi ligi. Aga no mis sa teed, proovin siinkohal ise ka väikse bokononismi tõega maha saada: kes paradiisi ei mõista, käigu põrgu.
Teksti loeti eesti keeles

Nagu keegi juba eespoolgi ütles, on "Kassikanga" näol tegemist ühega vähestest raamatutest, mille lugemise oleks äärepealt pooleli jätnud. Peatükkide lühisus, mis suurendas küll teose omanäolisust, oli pigem häiriv... Siiski sundisin ennast asjast läbi närima. Ning see tasus ennast ära. Raamatut lugenuna ja aja möödudes on mu arvamus nimetatud kirjatükist muutunud märksa paremaks. Loo tugeval lõpul on selles kindlasti oma osa. Niiet kokku neli. Ei kiida taevani, aga päris maha ka ei laida. Piisavalt omapärane, et väärida vähemalt läbilugemist.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle avaldas selles romaanis muljet selle õhkkonna sarnasus Dicki teostega... Seda on raske kirjeldada, aga lugedes leidsin ennast mitu korda mõttelt, et mõlemad kirjeldavad Külma sõja aegse maailma änge ja teevad seda pühendunult, hingega ja pagana hästi. Ühtlasi hakkan võibolla tasapisi mõistma, mis Andrit nende autorite juures tõmbab :)

Käesolevas romaanis on bokononism autoril kahtlemata võimas leid, jää-üheksaga on jah sellised jamamad lood. Teadlasele omistatakse Einsteini välimust ja tsitaate. Einsteini tuumapommi isaks pidada on liialdus, aga samas võib autorit mõista ses mõttes, et Einstein sobib üsna hästi Teadlase arhetüübi prototüübiks :)

Kõigest hoolimata pean siiski ütlema, et minu seedimine pole Vonneguti tarbimiseks sobiva ehitusega. Seetõttu saab romaan puhtsubjektiivse nelja, kuigi ma tunnistan kõiki tema väärtusi.

01.01.2014: ikka ja jälle meenuvate võimsate ideede, intensiivsuse ja kompositsioonikindluse eest tõstan hinde maksimumini. Minu jaoks kõige tugevam KV teos.

Teksti loeti eesti keeles

Põhimõtteliselt pole mul sellele raamatule midagi ette heita, kuid supper-heaks ma seda ka ei pea. Kuidagi liiga lihtne ja läbi mõtlematta oli see.Aga lõpp oli iseenesest suurepärane!
Teksti loeti eesti keeles

Oioioi!!
Suurepärane!!!
Vähemalt kohustusliku "Doktor Faustuse" vahele lugemiseks. Kohe palju parem hakkas.
Eht vonnegutlik raamat, oskas jätta veel parema mulje kui "Titaani sireenid" ja "Tsempionide eine" ... kohe lähen "Tapamaja ..." otsima ...
Teksti loeti eesti keeles

KS arvustusele vinti peale keerates tahab minu sisikond Vonneguti puhul lausa teispidi tööle hakata. Lugesin kunagi omalajal vaimustusega Tsempionide einet ja Tapamaja ning arvan siiani, et selline umbne irisemine on ehk teatud teismelise-ea rõngelt sihitule protestivaimule heaks katekismuseks. On inimesi, kellel on jõudu mõista, et maailm ei ole julm, ja on inimesi, kellele elamine on ilmselt kohutav kogemus.

Lihtne on naerda kõige üle, aga seda tühjust, mis järgi jääb, ei topi millegagi kinni.

Olen kirjutanud Vonnegutile 5 arvustust, ja selle eelneva tõdemusega ma autori lugemise ja arvustamise ka igaveseks lõpetan.

Teksti loeti eesti keeles

Teab mis suureks lugemiselamuseks ma Vonneguti teoseid - neid kahte mida ma siis nüüd lugenud olen - ei pea. Aga mingit tahtmist lugemist poole pealt katkestada ei teki ka kindlasti mitte. Ma lihtsalt ei viitsi lugemise ajal kogu aeg mõelda et millist suurt filosoofilist tõde autor ühe või teise asjaga üritab kuulutada ja võtan kogu seda asja lihtsalt ajaviitena. Vaimustusest kilkama just ei pane, aga aja aitab ära viita küll.
Teksti loeti eesti keeles

Cat's Cradle on apokalüptiline ulmelugu. Lugu jutustab tagasivaatena kirjanik John, kellel oli plaan kirjutada raamat päevast, mil toimus tuumapommi heitmine Hiroshimale. Selleks läheb ta tegema intervjuud tuumapommi loomisel osalenud (ja loo alguseks ammu surnud) professor Hoenikkeri lastega.
 
Nagu ilmneb, on professori lapsed kõik erineval viisil veidrikud, kuid kadunud professor olevat olnud veel mitmekordselt kummalisem. Külastades instituuti, kus professor kunagi töötas, kuuleb kirjanik saladuslikust substantsist nimega jää-üheksa, millega professor enne surma töötas...
 
Ma arvan, et suures pildis on see ehk üks vähem tuntud Vonneguti romaanidest. Ühest küljest seetõttu, et see paigutub kõige selgemalt ulmežanri ("Titaani sireenide" kõrval), teisest küljest aga seetõttu, et kui praktiliselt kõik teised Vonneguti teosed on tõlkes ilmunud "Punase raamatu" sarjas, siis see siin on jäänud ammu unustatud "42" ulmesarja.
 
Ning sellest on kahju! Ma arvan, et esmakordselt lugesin ma seda kohe pärast tõlke ilmumist ja siis avaldas see mulle kohe tõsiselt muljet. Nüüd pärast pikka vahet originaalis seda üle lugedes oli huvitav vaadata, mis mulle tookord rohkem muljet avaldas (jää-üheksa) ja mis seekord (bokononism).
 
Selle raamatu kaks suurt teemat ongi muidugi teadus ja religioon, kuid lisaks sellele on üsna erakordne, kuidas Vonnegut neid siin käsitleb. Kui tavaliselt on tema satiiris alati mingi kergelt jahe distants autori ja teema vahel, siis siin on Vonnegut täiesti eredalt ja otseselt vihane.
 
Teadus on pettus, ütleb autor siin selgelt. Ainus, mida see pakkuda suudab, on suuremaid ja ohtlikumaid võimalusi hävitada iseennast ja kogu maailma. Loomulikult on ka religioon pettus, aga kui see on heatahtlik pettus (nagu bokononism), siis saab see San Lorenzo puruvaesele rahvale vähemalt midagi anda.
 
See on muidugi üks asi, millega ma autori kogu osavusest hoolimata ei taha nõus olla. Üldiselt meeldibki Vonnegut mulle just seetõttu, et kuskil oma lugudes säilitab ta alati mingi lootusekübeme. "Kassikangas" on aga algusest lõpuni täiesti nihilistlik. Parim, mida inimene siin teha saab, on panna tükike jää-üheksat oma huulte vastu.
 
Kuid ma lihtsalt ei saa Vonneguti peale pahane olla. Selleks on see raamat liiga terav ja jõuline, raevukas ja naljakas. Raamatu vorm oma ülilühikeste peatükkidega (mis on peaaegu nagu eraldiseisvad sketšid) toetab ka seda suurepäraselt. Ja kui see tempo kaobki teises pooles enne lõppu natuke käest, pole see just suur viga.
 
Hinnang: 8/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022

Autorite sildid: