Kasutajainfo

Robert Sheckley

16.07.1928-9.12.2005

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Sheckley ·

Immortality, Inc.

(romaan aastast 1959)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Magazine» 1958; oktoober - 1959; veebruar [pealkirjaga «Time Killer»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
2
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Kunagi rubla/krooni vahetuse ajal jooksis Eesti kinodes film «Freejack». Et mul on kombeks (võimaluse korral muidugi) raamatuid enne filme tarbida, siis tuli ka kiirelt see Sheckley romaan läbi lugeda. Omasin raamatut juba tükk aega, aga «Dimensions of Miracles» oli minus teatava tülgastuse tekitanud ning seetõttu oli ka «Korporatsioon «Surematus»» mul lugemata. Filmi linastumine oli aga piisavaks põhjuseks, et vastumeelsus ületada.

Romaani sisuks on teaduslikult põhjendatud elu pärast surma. Mingi tegelane saab surma ning ... ärkab uuesti ellu tulevikus. Romaan ongi üsna kaleidoskoopiline jada selle tegelase seiklustest tulevikumaailmas. Põhiliselt tegeleb peategelane, keda ellu äratati sellega, et püüab ellu ka jääda. Elustamine toimus nimelt eksperimendi korras. Eksperiment viidi läbi aga eksperimendi enda pärast. Eks see peategelane püüab seal tulevikus tööd leida... ning üks meeldejäävamaid oli palgalise tapja ametikoht. Mingid rikkurid soovisid nimelt sõjamänge mängida ning mingi härra palkabki siis portsu gladiaatoreid end tapma.

Nagu Sheckleyl kombeks on romaan pigem üksikute piltide jada kui tervikromaan (justkui pealkirjadeta jututsükkel), aga selle raamatu puhul see niiväga ei häirinudki.

Kui mingit Sheckley romaani soovitada, siis võikski see kas antud volume olla, või siis «Mindswap» (märksa sürrim), või «Status Civilisation» (märksa süngem). Selle triloogia kohta – mille ta Zelaznyga kahasse kirjutas – ei oska ma küll öelda, kelle omad need rohkem on.

Ütleks nii, et see üsna vaba ekraniseering on 3+ ja romaan on 5-. Ning selle miinuse saab romaan, vaid selle tõttu, et Sheckley on siiski eelkõige jutukirjanik.

Romaani on avaldatud ka pealkirjaga «Immortality Delivered», aga see on autori nõusolekuta kärbitud versioon. Ka pealkirjaga «Freejack» on romaani avaldatud, kuid see peaks olema seesama «Immortality, Inc.», mida tahetakse sedamoodi müüa filmi näinud tavainimestele.

Teksti loeti vene keeles

Olin eelnevalt "Optionsi" lugenud ja mind üllatas see, et romaani süzhee püsis terviklikuna kuni lõpuni. Aga tegevust jätkus teoses küllaga - eriti tore oli see, kuidas paarsada aastat maganud mehike vahepeal muutunud maailmaga tutvus ja see, kuidas ta kõigist asjaoludest hoolimata asus tööle "noorema jahiehitaja" ametis.
Teksti loeti inglise keeles

Kena, kuidas kõik para-värk on ära seletatud ja zombid uhkelt ringi lasevad. Ja keha maha müümise eest saab hinge elektriliselt töödelda, et see ikka järelellu pääseks. Mõnus maailm sihuke.
Teksti loeti inglise keeles

Tundubki, et üheks peamiseks kriteeriumiks, mille järgi raamatule hinnet panna, on kiirus, millega ta läbi loetakse; või sunnitud pauside puhul kihk edasi lugeda. Selle raamatu puhul seda viimast tunnet õieti ei tekkinudki, läbi ta kuidagi sai. Tõmmatakse üks mehike (õieti tema teadvus) vahetult enne selle kaotsiminekut autoavariis, asjaomaste organite poolt 157 aasta kaugusesse tulevikku, maailma, kus enamik üleloomulikke olevusi (vaimud, zombied) on ratsionaalse seletuse saanud, inimelu kaotanud oma pühaduse oreooli ja maailm veel rohkem asjastunud. Külaline minevikust ennast seal koduselt ei tunne, lisaks teevad elu veel raskemaks tema hävitamiskatsed ta tulevikku toimetanud korporatsiooni poolt. Süzheed on, võib-olla isegi liiga palju, kuid kirja on pandud see kuidagi väga elutult, just nagu oleks arvuti raamatu kirjutanud, mitte elus kirjanik. Järgi mõeldes venibki miinus nelja taga lõpuks nii pikaks, et panen siiski kolme ära. Mis aga filmi puutub, siis raamatuga tal peale paari momendi ja kulisside suurt midagi ühist ei olnud, lisaks mängis peaosa minu meelest valge lina kõige andetum näitleja Emilio Estevez.

Teksti loeti inglise keeles

Lugesin uuesti yle. Minu jaoks Schekley kõige igavam romaan. Puudub hullumeelsus, mis on nii meeldivalt omane "Mindswap"ile ja "Dimensions of Miracles"ile. Paljude jaoks on see muidugi voorus, aga mind hakkas segama. Far liiga mõistlik Shekley kohta.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019

Autorite sildid: