Kasutajainfo

Anonymous

Teosed

· Anonymous ·

Hugo ja Tekla

(jutt aastast 1893)

  • Puudulikud andmed
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
1
Keskmine hinne
1.5
Arvustused (2)

"Jutustus Toolse lossist ja ritterist, mis seal 15. aastasajal tõeste on sündinud. Algupäraline jut vana kirjade järele."

Saksa röövrüütliromaanide anonüümne jäljendus, mille süzhee väidetavalt kordab A. Bestu˛ev-Marlinski "Raudlossi". Niisiis ebaoriginaalne sopakas, mille ainuke hea külg on see, et ei kujutata ühtesid tegelasi kaabakate ja teisi õilsatena - kõik on suhteliselt ühtlaselt määrdunud moraalse palgega. Eesti gootika :)

Loos esinevad kummitused, ettekuulutused, otse kuradiks peetud üleloomuliku jõuga ratsahobune ning oma lese ja tapja laulatusele ilmuv värvikas ning tegus kodukäija, nii et zhanrimääratluses ei tohiks kahtlust olla.

Hoolimata eeltoodud kriitikast oleks nimetatud teos pidanud minu meelest kindlasti kuuluma kogumiku "Õudne Eesti" valikusse.

Seda esiteks seetõttu, et kirjandusajaloooliselt autentsel materjalil peaks kõigest hoolimata antud juhul olema eesõigus kaasaegsete autorite poolt produtseeritud kõntsa ees, mis on "Õudses Eestis" liiga tugevalt esindatud (igatahes on "Hugo ja Tekla" kõvem kui Jaan Otsa ponnistus, mis vist kah kirjandusloolistel põhjustel kogumikus on).

Teiseks seetõttu, et selles laadis maakeelseid sopakaid meil 19. sajandist siiski palju võtta ei ole ning eesti zhanriulme kiduras ajaloos torkab kõnealune tükk silma.

Kolmandaks tasunuks uurida kõnealuse teose seost Eduard Vildega - raamatukesel puudub küll autori nimi, kuid Eduard Vilde muuseumi leheküljel figureerib see Vilde bibliograafias kuni aastani 1900. Iseenesest on minu meelest Vilde autorsus tõenäoline, kuid oleks loogiline arvata, et teose kirjutas ta oluliselt varem, kui see 1893. aastal ilmus. Siin võib ka peituda anonüümse avaldamise põhjus.

Teksti loeti eesti keeles

Sandri kirjutab: "Loos esinevad kummitused, ettekuulutused, otse kuradiks peetud üleloomuliku jõuga ratsahobune ning oma lese ja tapja laulatusele ilmuv värvikas ning tegus kodukäija, nii et zhanrimääratluses ei tohiks kahtlust olla."

Kummitusi mina loos ei täheldanud. Ettekuulutusi loeme iga päev ajalehehoroskoobist ja jutus esinev ettekuulutus (mitte mitmuses "ettekuulutused") ei mõjunud üleloomulikuna. Ratsahobuse ebaharilikud omadused tundusid pigem kõrvaltvaatajate subjektiivse hinnanguna ja tapja laulatusele ilmunud kodukäija olemus selgitati ju kahel viimasel lk-l ilusasti ära: see oli tapetu vend, kes sarnanes "ritterile". Nii et vähemalt kahtlusi selle jutu žanrikuuluvuse (ja ka BAASi-kuuluvuse) üle tahaks ikkagi avaldada.

Aga jutt on ikkagi ilge saast ja tema puhul ei teki tahtmist isegi ilmumisaastat kergendava asjaoluna arvesse võtta, rääkimata võimalikust kordustrükist "Õudses Eestis" või mujal.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: