Kasutajainfo

Anonymous

Teosed

· Anonymous ·

The Spectre Bride

(jutt aastast 1822)

ajakirjapublikatsioon: «Arliss`s Pocket Magazine» 1822;
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

Loo tõenäoliseks autoriks on peetud viljakat prosaisti, luuletajat, näitekirjanikku, ajakirjanikku, esseisti jne. William Harrison Ainsworthi (1805-1882). Kusjuures sama pealkirjaga ja samuti anonüümselt on ilmunud ka üks teine jutt, neid võib kergesti segi ajada (mõlemad on ka võrgus ilmunud).

Selliseid kahe sajandi taguseid õuduslugusid on ebamugav hinnata: tunduvad kuidagi lapsikud ja naiivsed. Võin vaid oletada, et elanuks ise tol ajal, olnuksin vaimustuses. "Spectre Bride´i" puhul paneme ka tähele, et tõenäoline autor oli kirjutamise ajal 16-aastane. Loo sisuks on paruni tütre Clotilda ebaharilik armulugu ja tema elupäevade enneaegne traagiline lõpp. Paruni lossi saabub pidustustele üks võõras ja sünge olemisega mees. Ta jääb sinna võõrsile mõneks nädalaks ja jõuab paruni tütre pea täiesti segi ajada. Siis lossi peremees tapetakse ja kahtlusaluseks jääb sünge külaline, kes vahetult peale juhtumit kaob. Isa surm ei muuda aga sugugi tütre tundeid oma armastatu vastu ja mõne aja möödudes ta kohtubki mehega metsa vahel, kus vannub tollele igavest truudust.

"Spectre Bride´i" peetakse gooti kirjanduse piires oluliseks tekstiks, aga tal on liiga raskelt peal tolle ajajärgu pitser.

Teksti loeti inglise keeles

Võiks arvata, et enne loos kirjeldatud sündmusi valdasid plika öid ja päevaseid omaetteoleku-hetki peamiselt kaks mõtet - et saaks isast lahti ning et saaks MEEST... Gooti kirjanduse võtete arsenali kuuluvad nii segased peresuhted kui allasurutud seksuaalne äng, nii et tekst näib ses suhtes üsna zhanritruu olevat (või siis ise zhanritunnuseid defineeriv, vt ilmumisaastat). Loo esimeses pooles kirjeldab autor parunipreilit kõigi keskaegsete puhta ja karske neitsi kirjelduse kaanonite kohaselt, plika sarnaneb Maa peale laskunud ingliga. Loo teises osas pühendab tüdruk end kõikehõlmava kirega oma isa arvatavale mõrtsukale ning too talutab eksinud lambukese otseteed põrguleekidesse.

Üldiselt võib nõustuda David Blairiga, et jutt on "sinine" (blue books ehk siis gootilike lühijuttude rahvaväljannete kaanevärvi järgi, meie päevil nimetatakse selliseid tykke kollaseiks ennesõjaaegse odavaima paberi tooni järgi) oma paksude värvidega kirjeldatud süngustega, mis viivad lugeja Põrgu põhja välja.

Mis puutub võimalikku autorsusse, siis väidab Blair toetudes Dick Collinsile, et loo esmakordselt avaldanud ajakirjas ilmunud teoste autorsusega on lood niivõrd segased, et pole võimalik anda mingitki vastust küsimusele, kas loo autor võiks olla Ainsworth. Kui see nii oleks, pidanuks autor loo ilmumisajal olema 17-aastane (mis on jutu sisu arvestades minu meelest kaunis tõenäoline).

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: