Kasutajainfo

Guy Gavriel Kay

7.11.1954-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Guy Gavriel Kay ·

Lord of Emperors

(romaan aastast 2000)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Juhtus nii, et esimeste talvekylmadega siirdus Bassaania Kuningate Kuningas, Peruni Mõõk.. ja veel terve pika rodu tiiitlitega varustatud kongusninaline isevalitseja, yhesõnaga läks jahile. Jahilkäigud on teadagi ohtlikud. Võib omale ettevaatamatult lastud noole kylge saada. Eriti sageli tabavad säärased kusjuures just kuningaid. Nii läinud seegi kord. Lähemal uurimisel selgus veel et nool (oh imet!) on myrgitatud.

Kuninga õukonnaarstidest ei ole asja ja nad hukatakse, koos õnnetuste eeldatavate syydlastega - kuninga vanema poja ja tolle emaga. Siis aga tuleb yhele ihukaitse ohvitserile meelde, et kusagil eeslinnas praktiseerib yks eriti osav tohter, kes ta omal ajal mingitest villidest terveks ravis. Keegi Rustem Kerakekist.

Samal ajal Sarantiumis. Eelmisest raamatust tuntud mosaiigimeister Crispin nokitseb vaikselt oma meistritöö kallal. Too tydrik kelle ta eelmises raamatus mingite paganate käest päästis läheb mehele.. Sepitsetakse järjekordseid intriigisid..

See on nyyd vist esimene Key romaan millele ma kylma kõhuga nelja panen. Teose plussiks on nagu alati, igati hariv paralleeluniversum, kus isegi kohanimed ja isikunimed on ilma vaevata äratuntavad (kuskil põhjas on Moskav vyrstiriik kus elavad karvased metslased jne.) Teiseks plussiks on jõulised ja andekad karakterid.

Miinusteks on (sedapuhku) paiguti hõredaks jääv tekst, mida on parem yle yhe rea lugeda ja järjekordselt - poolvägisi teksti topitud “fantastilised zanrielemendid”. Need eelmiseski raamatus figureerinud mehhaanilised surnute hingede peal töötavad telepaatilised linnud olid siin lihtsalt jaburad! Kusjuures vägisi jäi mulje, nagu oleksid nad autoril lepingus sees olnud. Iga natukese aja tagant jälle korra mainiti neid ja siis läks normaalne tekst edasi.

Lõppkokkuvõttes ei ole tegemist sugugi halva raamatuga. Neile kellele varasemad teosed meeldisid, ilmselt meeldib kuigivõrd ka käesolev. Kui ette satub, siis peab arvestama sellega, et tegemist on sarja teise osaga, mis eeldab esimese osa lugemist.

Teksti loeti inglise keeles

Kay Sarantiumi (eesti keeles Sarantsi) diloogia teine raamat ei olnud tõesti nii hea kui esimene. Samas, Kay neljavääriline teos jääb paljudele autoritele ilmselt ületamatuks saavutuseks. Gavriel on omale põhjalikult selgeks teinud Bütsantsi ajaloo Justinianuse - perioodi ja ammutanud veel inspiratsiooni teistest teostest, eriti W. B. Yeatsi "Sailing to Byzantium"ist. Lugu ise saab hoogu juurde ootamatult toimunud paleepöördest. Suuri lahingustseene ei kohta sellegipoolest, ainus lahing peetakse jällegi maha Hipodroomil. Taustal tegeleb mosaiigimeister Crispus oma meistritööga, ent kogu lugu saab ootamatu pöörde uue Imperaatori võimuletõusuga. Loo lõpp on mõnevõrra uskumatu, aga ääretult romantiline. Üldiselt on kogu diloogia siiski väga loetav, eriti selle esimene osa. Avo mainitud fantasy - elemendid telepaatiliste linnukujude näol ilmusid veel harvemini kui esimeses osas ja ei seganud üldse. Tore oleks kui selliseid raamatuid ka eesti keeles ilmuks.
Teksti loeti inglise keeles

Peaksin alustama tõdemusest, et mahukate romaanisarjade ühe hooga läbilugemine inglise keeles pole pahatihti üldsegi nii meeldiv kogemus, nagu mõned inimesed väitnud on. Mulle kui eesti lugejale, kes on harjunud iga romaanisarja osa tõlget pikalt ootama, võib 1000-1500 lehekülge sama maailma ja tegelasi kaunikesti tüütavaks ning kurnavaks minna.

Nagu eelarvustaja on maininud, on Kay endale tõesti Justinianuse-ajastu Bütsantsi puutuva hästi selgeks teinud, ehkki diloogia teises osas tulevad mängu ka vihjed reaalses ajaloos hoopis hilisematele sündmustele, nagu islami sünd, Bütsantsi pildirüüste ja Avo arvustuses mainitud Moskav.

Hinnet "3" peale tõmbavaks asjaoluks on see, et mida lõpupoole, seda venivamaks romaani sündmustik ning pateetilisemaks ja vatravamaks üldine stiil muutuvad. "Lord of Emperors" oma 560 leheküljega on ilmselgelt liiga mahukas ja sisaldab ülemäära liigliha, mistõttu selle läbilugemine oli kohati ikka päris tüütu ning vaevarikas protsess. Maailm oli samas huvitav, nii et hindeks kokku "3+".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021

Autorite sildid: