Kasutajainfo

Guy Gavriel Kay

7.11.1954-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Guy Gavriel Kay ·

The Lions of Al-Rassan

(romaan aastast 1995)

Hinne
Hindajaid
2
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Julgen väita, et Guy Gavriel Kay on viimase kümne aasta parim fantasy kirjanik. Igaüks, kes fantasyst otsivad muud peale kiire ja mõnusa eskapistliku meelelahutuse (ameerikas on selline ilus väljend: "brain candy"), võiks kohe mõne Kay raamatu üles otsida. Mitte et Kay raamatud ei pakuks meelelahutust -- mina olen nii mitugi korda hilisööni ülal olnud, et ta raamatut lõpetada. Parim Kay raamat on minu meelest Tigana, see on tõeline meistriteos, ent ka Lions of Al-Rassan on mitmeti lummav. Raamatu õhustikus on varakeskaegne Hispaania tugevalt tunda: näiteks Al-Rassani kolm religiooni baseeruvad ilmselt kristlastel, juutidel ja muhameedlastel. Need on kujutatud kui päikese-, kuu- ja tähekummardajad. Tegelikult võiksin ma närida Kay religioonikäsitluse üle, ent praegu ma seda ei tee. Maagiat pole siin raamatus peaaegu üldse, see vähene, mis on, pole süzhee jaoks oluline. Ka see on mõnus vaheldus pulp-fantasy'st, kus võlurid pidevalt tulekerasid ringi pilluvad. Kay on nauditav oma kirjutamisstiili ja sõnakasutuse pärast: see on poeetiline ja rikkalik, ent samas ei muutu mõttetuks ilutsemiseks. Lions'i süzhee pole veatu: mõni kogemata kokkulangemine oleks võinud olla olemata, ning see trikk, mis Kay lõpus kasutab, on ärritav. Tegelaskujud, eriti naisarst Jehane, on mõjuvad ehkki vahel natuke liiga suurepärased. Aga Al-Rassani langemine võib lugejale tõepoolest pisarad silmi tuua -- kui Kay tahab, võib ta olla ületamatu.
Teksti loeti inglise keeles

Seda kui kõva fantasykirjanik Kay on, ei oska öelda. Käesolev teos oli rohkem ajalooline sf. Mitte et see miskipoolest oluline oleks.

Tegevus toimub kaugel kosmoses, maa-tyypi planeedil, Ibeeria poolsaarel, XII sajandi lõpus. Just see aeg kui meil siin kristlastest visigootide kauged järeltulijad pooltuhat aastat araablaste käes vallutatud olnud maade peal oma rekonkistaga pihta hakkasid.

Kõigel sellega kaasneval sõdimisel ja intrigeerimisel baseeruv syzee on yhest kyljest igati andekas ja vinge, teisest kyljest aga varjutavad selle ära terve plejaad äärmiselt värvikaid pea- ja kõrvaltegelasi. Neid on siin raamatus nii kvaliteedi kui kantiteedi poolest märkimisväärselt suures koguses.

Kokkuvõtteks. Yhinen Milady kiiduhyyetega - tõeliselt nauditav lugemiselamus, soovitan soojalt.

Teksti loeti inglise keeles

Millegipärast ei jaga eelmiste arvustajate vaimustusekilkeid.IMO oli tegemist ysna keskpärase raamatuga.Otseselt just igav polnud,aga ööunesid sellepärast magamata ka ei jäänud.Värvikaid körvaltegelasi polnud kusagil näha.Enamust neid mainiti korra vöi kaks ja peale seda lihtsalt kadusid.Peategelasedki olid kujutatud ysna yheylbaliselt-kaks meespeategelast olid lihtsalt headuse kehastused-ausad,vaprad,kindlameelsed,osavad söjas ja armastuses.Eriti kahtlane tundus palgasödurite pealik,kes röövretkede vahepeal kaugele koju maha jäänud naisele pikki armastuskirju kirjutab.Tegu on niisiis ajaloolise fantasyga.Tegelikult on see lihtsalt ajalooline noorsooromaan,kus ainukeseks fantasy elemendiks olid kummalised,kuid äratuntavad nimed.Kogu tegevus toimub Esperana poolsaarel,mille pärisperemehed,päikesejumal Jadi austavad ratsanikud,on surutud poolsaare pöhjaossa,kus nad on omakorda kolme kuningriiki jaotunud.Nende maa on vallutanud täht Asharit austavad (ja araablasi meenutavad)rändrahvad.Köik see on toimunud 300 aastat tagasi.Nyyd on ratsanikud jöudu kogunud ja alustavad rekonkistat.Ashariitide kalifaat on omakorda lagunenud omavahel vöitlevateks linnriikideks.Kolmas rahvus,keda ei salli kumbki osapool,on Kindathid.Yks peategelane on naisarst Jehane,kes kuulub ka Kindathi hulka.Kindathidel on keelatud kanda relvi ja nad peavad kandma eri riietust.Löpuks toimub koguni Kindathipogromm,nii et pole raske neis juute ära tunda.Al-Rassani langemine ei tohiks kyll kellelegi pisaraid silma tuua,niivörd ebausutav oli kogu jagelemine rekonkista ymber.Arusaamatuks jääb,miks on raamatu pealkaanel Guy Kayd nimetatud "Master Storytelleriks".Raamat balansseerib osavalt igava ja keskpärase vahepeal,kolm on sobiv hinne.
Teksti loeti inglise keeles

Tekib lausa küsimus, et kas see on ikka ulme? Sest tegevuspaik ON XI sajandi keskpaik, ajalooline kontekst ON XI sajandi keskpaik kuni tegelaste nimedeni (kontrollisin, 1:1 valitsejate kroonikaist maha viksitud, muutmatul kujul) välja, spetsialistid oskaksid võib-olla lausa päeva täpsusegagi toimumisaja paika panna tolle nomaadidünastia sõjakäigu järgi. Ainuke ulmeline detail on üks selline vähemainitav fakt nagu kaks kuud taevas. Ja kõik. Ei mingit selgitust ega midagi, et pole Maa (aga äkki on?!? mine tea). Üle jääb ühe naise (loeme: juuditüdruk) ja 2 ülla sõdalase (loeme: kristlasest rüütel ja moslemist rüütel) käekäik neil segastel aegadel, mis iseenesest mõista lõpeb ehtvesternliku tõdemusega: see paik päikese all on meile kahele liiga kitsas.

Aga sõnu ritta seada Kay oskab. Ainult et väetab ta neid miskipärast mammutiannustes siirupiga... Lühidalt öeldes lugemist ei kahetse, aga üle lugema ei hakka.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: