Kasutajainfo

Guy Gavriel Kay

7.11.1954-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Guy Gavriel Kay ·

A Song for Arbonne

(romaan aastast 1992)

Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

Pärast Tigana lugemist oli A Song for Arbonne teatav pettumus. Ka see raamat on suurepäraselt kirjutatud, ent ta on kahjuks nii etteaimatav kui ka teatavas mõttes tavaline. Samalaadse süzheega epic fantasy't on küllalt. Siiski, Kay eruditsioon ning originaalsed elemendid tõstavad raamatu massist palju kõrgemale. Arbonne meenutab 12-saj. Provence'i, kuid pole siiski päris see. Taevas on kaks kuud, religioon on paganlik, naistel on ühiskonnas meestega võrreldav positisioon. Blaise, raamatu peategelane, pärineb Arbonne'i vaenulikust Gorhauti riigist, ent on Arbonne'i põgenenud. Nüüd ähvardab Gorhaut Arbonne'i tungida... Raamatule annan plussiga nelja, viit pole ta päris väärt, ent lugeda soovitan teda kindlasti.
Teksti loeti inglise keeles

Raamat algab pisut uimase sissejuhatusega, kus keegi noor ja imekaunis hertsoginna terve karavaniga oma abikaasale sarvi sõidab tegema. Tänu sellele sissejuhatusele õnnestus mul aastate jooksul 2-3 korda asi riiulile tagasi paigaldada, paremaid aegu ootama. Paremad ajad saabusid ja selgus et sissejuhatusest edasi läheb asi juba märksa hoogsamalt.

Nagu Milady enne mind siin juba kirjutas, on tegevuspaiga prototyybiks ilmsesti XII-XIII sajandi prantsusmaa. Trubaduurid, vähe segased suhted kõrgest soost daamidega, siis veel usupõhised jagelused põhjapoolsete provintsidega (katarid jms.) Kõigest sellest on Kay igati toreda ja mõnuga loetava asja kirjutanud. Minumeelest parem kui Tigana..

Teksti loeti inglise keeles

Lasin enne lugema hakkamist pilgu üle arvustuste ja Avo "parem kui Tigana" tundus äärmiselt ebausutavana. Nüüd, peale lugemist, kirjutan samale statement`ile südamerahuga alla.

Arbonne on ilmselgelt varajases keskajas Languedoc või Provence. Kay oskab sellest ajalooperioodist luua suurepärase settingu hoogsale, romantilisele, vahel ka küllalt julmale romaanile. Julmaks teeb asja ususõdade sissetoomine koos kõikide tolleaegsete metsikustega. Arbonne kujutab endast ilmselt siis katareid ja Gorhaut valitsevat katolitsismi. Läbivaks jooneks on siiski romantism, trubaduurid ja nende laulud tõstetakse küllalt kõrgele, vastandiks naaberriigis valitsevale puritanismile.

Raamat tõusis mu isiklikku G. G. Kay edetabelit juhtima ja julgeks soovitada kõigile, kes peavad lugu omalaadsest alternatiivajaloo ja fantasy segust. Üks tõesti vähestest raamatutest, millest soovisin, et võiks olla isegi paksem.

Teksti loeti inglise keeles

Minu esmatutvus Kay loominguga ja tõeliselt hea raamat... kavas on seda autorit veelgi lugeda. Ulmelist elementi on siin suhteliselt vähe, maagiat vähem kui isegi näiteks Martini ja Hobbi loomingus, ent tipptasemel fantasy on käesolev romaan ikkagi. Ka pole süžee ehk nii kirglik-dramaatiline kui Martinil, ent ikkagi huvitav lugeda, samuti on autoril õnnestunud luua päris sümpaatsed tegelaskujud, peategelane Blaise sealhulgas.

Lõpplahendus oli mu jaoks isegi üllatav, ootasin midagi muud, aga et mitte spoilerdada, pikemalt ei räägi...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022

Autorite sildid: