Kasutajainfo

Guy Gavriel Kay

7.11.1954-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Guy Gavriel Kay ·

Sailing to Sarantium

(romaan aastast 1998)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Käesoleva raamatuga algava sarja tegevus toimub samas maailmas romaaniga "The Lions Of Al-Rassan". Ainult et paar sajandit varem ja Bytsantsis (mida seal maailmas kutsutakse Sarantiumiks).

Lugu algab sellega, et Sarantiumi valgustatud basileus on heaks arvanud oma linna seninägematult vägeva kiriku pystitada. Et säärane ehitis ka seespoolt vinge välja näeks, saadetakse kiirkuller ilmakuulsa mosaiigimeistri Martinianuse juurde. Korraldusega kiiremas korras pealinna ilmuda ja kiriku kupli sisse vääriline mosaiik laduda.

Martinianus aga on vana mees. Enda asemel veenab ta Sarantiumi minema oma paarimehe Crispini. Viimane on suur, punapäine mehekolakas. Raske iseloomu ja terava keelega. Ei jõua ta oma teekonnal kuigi kaugele, kui juba igasugu sekeldustesse satub.

Igati tasemel ajalooline fantasy. Ehk mitte nii hea kui "Lions Of Al-Rassan".. kuid ega palju alla ei jää. Sisuliselt on tegemist pikema sarja sissejuhatava osaga - tutvustatakse yldist tausta, tegelasi, pannakse paika algpositsioonid edasiseks tegevuseks. Samas on see kõik vormistatud tõsiandekalt ja elegantselt. Kasvõi ainult lugu kohaliku hipodroomikõrtsi kokaõpilasest oli midagi muhedalt geniaalset..

Mis mulle (jälle kord) pisut vastukarva käis oli sedasorti raamatus imo liialdatud flirtimine maagiaga. Al-Rassani lõvides seda praktiliselt polnud.. käesolevas teoses mõnevõrra rohkem.

Hindeks viis kerge miinusega.

Teksti loeti inglise keeles

G. G Kay raamatute tegevus toimub kummalises maailmas. Ühelt poolt meenutab see tugevalt meie oma, teiselt poolt jälle on taevas kaks kuud ja ringi liiguvad kummalised loomad. Selline alternatiivajaloo ja fantasy segu. Rõhuga fantasy suunas, kuigi selles raamatus olid ainsad imeelemendid saunasuurune piison metsas ja nahast, puust ja metallist valmistatud linnud, kelle sees asus surnu hing ja kes suutsid telepaatiliselt suhelda. Kuid tavapäraseid tulepalle loopivaid võlureid, 80ndate aastate eesti hevimehe soenguga lihaselisi poolpaljaid mõõgamehi ja sajaleheküljelisi lisasid tegelaste elust-olust siit eest ei leia. Selle asemel on äärmiselt nauditavalt kirjapandud jutustus ülbe olekuga mosaiigimeistrist Caius Crispusest, kes rändab Sarantiumi (ehk siis Bütsantsi) impeeriumi pealinna ehitatavale hiigelkirikule väärilist mosaiiki tegema. Teel satub Crispin igasugu sekeldustesse ja kohale jõudeski on kohe esimesel ööl kaks atentaadikatset. Siiski hakkab ta tasapisi kavandama mosaiiki, millest tuleks tõeline meistritöö. Kas ja kuidas ta selle valmis teeb selgub juba järgmises osas. Kay on romaani osavalt sisse poetanud mitmeid süzheekäike, aeg-ajalt jälgitakse asjade kulgu teiste tegelaste silmade läbi. Hea tuju terveks õhtuks tõi näiteks lugu, kuidas endisest impeeriumi ratsakullerist sai peale mõningate kehaosade kaotust valitseva päikesejumal Jadi usundi märterpühak. Paralleele ristiusuga pole vaja kaugelt otsida ja Kay suhtumine sellesse on pehmelt öeldes irooniline. Üldse tuleks lugejale kasuks teatav ajalootundmine, kuigi raamatut saavad nautida teisedki peale Bütsantsi spetsialistide. Soovitan soojalt, viis pluss.
Teksti loeti inglise keeles

Eelarvustajad on romaani maailmast ja süžeest juba mõnevõrra rääkinud, nii et üle kordama nende juttu ei hakka. Vihjeid reaalsele ajaloole leidub romaanis tõesti palju ja eks see sündmustik põhinebki Bütsantsi ning endise Lääne-Rooma impeeriumi aladel loodud idagootide riigi vastasseisul 6. sajandil. Hulk pisemaid vihjeid on tuvastatavad ilmselt ainult heade ajalooteadmiste korral (nt. Crispini perekonna hävitanud katkuepideemia näol on ilmselt vihjatud ajaloost Justinianuse katku nime all tuntud haigusele). Ja muidugi otsene vihje pealkirjas Yeatsi poeemile "Sailing to Byzantium", mis on andnud nime ka eesti keeles ilmunud Robert Silverbergi lühiromaanile...

Minu meelest algas "Sailing to Sarantium" päris paljutõotavalt, ent lõpupoole (pärast Crispini jõudmist Sarantiumi) hakkasid maailma uudsus ja sündmustiku üldine pinge (seda hoolimata nii mõnestki verisest episoodist) vähenema, mistõttu "neljast" kõrgemat hinnet ma romaanile panna ei suuda.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021

Autorite sildid: