Kasutajainfo

William Gibson

17.03.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· William Gibson · Bruce Sterling ·

The Difference Engine

(romaan aastast 1990)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
3
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (4)

Kergekujuline fiktsioon teemal mis oleks saanud kui Babbage eelmisel sajandil oma `Difference Engine` mehhaanilise arvuti valmis oleks saanud - ja inforevolutsioon sajandi võrra varem aset leidnud ...
Teksti loeti inglise keeles

Augusti keskel hakkasin hooga lugema Gibsoni-Sterlingi koostööromaani. Idee ju üsnagi ahvatlev. Sündmused leiavad aset Krimmi sõja ajal. Aastakümneid on Suurbritannias võimul olnud radikaalsed lordid (Byron, Ch. Babbage, Ch. Darwin jt), tööstusliku revolutsiooni tempo on kohutav (näiteks on Londonis valminud metroo). Peategelasteks on nii kuulsusi (evolutsiooniteooria üks rajajaid Huxley, hiidsisalike skelettide üks esimesi väljakaevajaid dr. Mallory) kui ka muidu põnevaid kujusid (näit. luddiitide kindrali tütar).

Vahepeal olen läbi lugenud paarkümmend juttu ja neli-viis romaani, aga see on ikka veel poole peal. Minu arust parajalt korralik jahumine, st.kõrgetasemeline jahumine. Noor ja vähetuntud Michael Flynn kirjutas aasta varem palju köitvama romaani samal teemal - Babbage saab oma arvuti valmis ja hakkab selle abil ühiskonda muutma ("In the Country of the Blind"). Selleks korraks panen raamatu tagasi riiulile ja esialgu hindan kolmega.
Teksti loeti inglise keeles

Kahe küberpungi vaieldamatu juhtfiguuri koostöös sündinud romaan peaks juba definitsioonijärgselt olema meistriteos.Ka maailm, kus romaani tegevustik aset leiab - eelmise sajandi keskpaiga Inglismaa (ja muu tsiviliseeritud maailm), kus Babbage`i aurujõul käitatav mehhaanilinearvuti on tööle pandud ning ühiskonda oluliselt muutnud - on intrigeeriv. Paraku on kurb reaalsus selline,et nagu eelarvustajal, jäi ka minul raamatu lugemine venima. Ja esimeses järjekorras süüdistaks siin autoreid, kes on oma töösse selgelttajutava lohakusega suhtunud.

Raamat koosneb eri peategelastega kolmest lõdvalt seotud loost, kus sündmused kulgevad aeglaselt, liigagi mitmed niidikesed jäävadki ripnemaning lugeja ja autorite vahelise tehingu põhiosaks on eluolukirjeldused, millest meeldejäävam on vast Ned Mallory visiitprostituudi juurde. Teose krooniks on epiloogina toimiv "pudemete" peatükk, mis kenasti illustreerib autorite hoolimatust lugeja vastu.

Teksti loeti inglise keeles
8.2019

The Difference Engine on aurupunk-tüüpi ulmelugu. Ajalugu muutub aastal 1824, kui matemaatik Charles Babbage saab valmis meie ajaloos pooleli jäänud mehhaanilise arvuti (pealkirjas nimetatud diferentsimasin). See osutub üliedukaks ning arvutusvõimsuse lisamine juba täies hoos olevale tööstusrevolutsioonile võimendab seda täiesti uskumatul kombel.
 
Enamik loo tegevusest leiab aset aastal 1855. Viktoriaanlik Briti impeerium on tundmatuseni muutunud. Võimul olev Radikaalide partei oma juhi, lord Byroniga on minema pühkinud aristokraatia võimu ning sisse juhatanud täiemahulise kapitalismi. Aurumasinad on arendatud tehnilise täiuseni ja Babbage uuemad, perfokaartidega programmeeritavad arvutid on tekitanud inforevolutsiooni. Briti impeeriumil pole ühtegi võistlejat - Krimmi sõjas on purustatud Vene impeerium ja Ameerika on lõhestunud omavahel sõdivateks riikideks.
 
Lugu ise on esitatud fragmentidena, mida seob salapärane kast perfokaarte, mis on pärit Ada Byronilt (meie ajaloo Ada Lovelace), geniaalselt matemaatikult, keda kutsutakse "masinate kuningannaks". Esimese loo peategelane on Sybil Gerard, endise ludiitide liikumise ühe eestvedaja häbisse sattunud tütar. Teise ja kõige pikema loo peategelane on Edward Mallory, teadlane ja paleozooloog. Kolmanda loo peategelane on Laurence Oliphant, kirjanik ja salateenistuse agent. Raamatu lõppu on lisatud veel peotäis lühivorme selle maailma ja ajaloo erinevatest sündmustest.
 
Ma pean ütlema, et selle raamatu tugevus on kindlasti maailmaloomes ja kirjutamisstiilis. Mõnele ei pruugi viktoriaanlik romaan sobida, kuid mulle oli ajastupõhine sõnavara, kõneviis ja släng väga meeltmööda - kohati oli tunne, nagu loeks Charles Dickensit ennast. Teises loos oli Jules Verne'i seikluslugude hõngu ja kolmas pööras otsapidi juba George Orwelli ja "1984" poole.
 
Kui sellel raamatul on nõrkus, siis on selleks aga tegelased. Kuigi neid käib lugeja eest läbi lisaks peategelastele veel hulgakaupa, siis ei ole ükski neist eriti köitev ega huvitav - salapolitseinik Ebenezer Fraser, kellel on suurem osa teises ja väiksem kolmandas loos, tuleb sellele ehk kõige lähemale. Selle tulemusena jääb ka tegevus natuke tühjaks - selle jälgimine on küll põnev, kuid midagi enamat sellest välja ei kooru.
 
Fragmenteeritus, mis teinekord võib loo puhul väga kasuks olla, teeb ka sellele raamatule pigem liiga. Esimene lugu on tõenäoliselt kõige vähem oluline, teine on moodustab enamuse raamatust ja on seikluslik, kuid mitte väga enamat. Kolmanda loo idee on ehk kõige huvitavam, kuid tekst jääb selle välja arendamiseks liiga lühikeseks. Kõiki lugusid siduv perfokaartide saladus ei ole ka piisava kaaluga, et nii erineva kuju ja suurusega asju ära ühendada.
 
Stiili on sellel lool kindlasti küllaga, ning erinevalt ersatsist, mida tihti aurupungi nime all toodetakse, tundub see siin täiesti ehtne. Mõlemad autorid, kes on küberpungi suurkujud, on siia pannud ka omajagu mõtet - kuid pole sellega kahjuks väga kaugele jõudnud. Vahest tõmbasid mõlemad neist vankrit eri suundades? Ei tea, aga lõpp-produktil on silmapaistvad nii tugevused kui ka nõrkused.
 
Hinnang (miinuseid arvestades) 6/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023

Autorite sildid: