Kasutajainfo

William Gibson

17.03.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· William Gibson ·

The Peripheral

(romaan aastast 2014)

Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Paraku saavad head raamatud ka aeglaselt lugedes lõpuks ikka otsa. Ja väga hea on Gibson alati. Eelkõige stiili poolest. Erinevalt eelmisest triloogiast on see romaan selgelt ulmeline. Tegevus käib kahes tulevikuliinis, üks meist vast paarkümmend aastat edasi ja teine sealt omakorda aastat seitsekümmend edasi. Ning need kaks liini saavad pisut arusaamatutel asjaoludel omavahel elektrooniliselt suhelda. Kusjuures varasem ei tarvitse olla hilisema minevik - iga kord, kui hilisemast ajast varasemaga ühendust võetakse, tekib bifurkatsioon või midagi.

Algus on pisut keeruline. Endale omase järjekindlusega veab autor mõlemat liini kordamööda tükikaupa edasi, seejuures mingeid selgitusi jagamata. Nii ma lõbustasingi ennast tähelepanekutega, kuidas varasemate romaanide arhetüüpsed tegelased siis sedapuhku kohad sisse võtavad. (Keemia mõjul milleski eriliselt andekas mees, näiteks. "Silla" Laney, "Bigendi" Milgrim ja nüüd siis Wilf, keerulisema keemiaseose asemel lihtsalt alkohoolik, ande poolest aga bullshitter ehk siis müügiagent.) Aga mõnekümne lehekülje järel loksuvad asjad juba täiesti arusaadavalt paika.

Üks kriteerium kirjanduse hindamisel on: kas ma tahaksin kirjeldatud maailmas elada? Gibson kirjutab oma maailma nii tajutavaks, et on täiesti võimalik end sinna ette kujutada. Selles kaugemas tulevikus on inimesi nii umbes viis korda vähem kui võiks olla, see on pisut kahtlane koht. Aga nn Buttholeville, samahästi kui white trash trailer park, tundub veidral kombel üsna elatavana.

Hea küll, lõpplahendus on ehk pisut naiivne. Päris kõik probleemid ei lähe ära, kui neid hästi suurte rahapakkidega loopida. Aga häppi end on ju iseenesest tore asi. Ja usk sellesse, et inimesed siiski suudavad oma asju mõistlikult korraldada. Ning kui ma ei taha spoilereid tekitada, siis ei saa käsitletud teemadest ju lähemalt rääkida. Lihtsalt et maailm oleks puhtam koht, kui need, kes ei oska Gibsoni kombel kirjutada, üldse kirjutamata jätaksid.

Teksti loeti inglise keeles

Gibsoni viimaste romaanidega hakkas mul vaikselt tüdimus tekkima aga see teos on küll täiesti tipptasemel.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: