Kasutajainfo

William Gibson

17.03.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· William Gibson ·

Spook Country

(romaan aastast 2007)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Gibsoni stiil mulle meeldib, nii et minu jaoks on see ilmselt aasta parim raamat, aga igaühele soovitada ei söandaks. Lugesin küll aeglaselt, umbes peatükike päevas, ja peatükid on paar-kolm lehekülge, aga ikka sai otsa ning nüüd tuleb jälle kolm-neli aastat uut Gibsonit oodata :( Kusjuures võib karta, et autor on jõudmas staadiumisse, mil pole välistatud isegi häppi end mitte. Ulmekaugele lugejale on see romaan kahtlemata ulme, aga zhanriulme austajale siuke kahtlane slipstream. Ja muidugi, kes uskus, et “Pattern” jääb eraldiseisvaks romaaniks, on petta saanud. Käesolev on selgesti järg.

Üks ulmeline moment on kunstivorm, mida imho veel pole, aga võiks olla. Näiteks et muidu vaadates on tänav tühi, aga kui paned vastavad prillid ette, siis näed hotelli ees kössitamas kuulsust, kes just selles kohas kunagi infarkti sai. Aga võid näha ka hoopis hiiglaslikku punast tigu vms – no et mõni kunstnik rõhub realismile ja mõni jälle mitte. Miks autor sellise virtuaalse kunsti just satiga, mitte aga mingi kohaliku mastiga otsustas siduda, on kunstitõe kohalt oluline, elus aga mitte eriti loogiline.

Teine ulmeline moment on orishade ehk Lukumi jumalate sisse toomine. Õnneks mitte kõik 401, vaid ainult neli. No et kui Count Zeros olid need kehastunud woodoo-jumalad, mis kunagiselt joruubade asustusalalt rohkem nagu Haiti kaudu ameeriklasteni jõudsid, siis umbes sama päritoluga orishad tulid tõepoolest Kuuba kaudu. Ja aitavad nüüd Kuubalt pärit noorukit :)

Kuna sisu pole eriti oluline, siis võib selle rahulikult välja rääkida. Keegid panid kõrvale Iraagi ülesehituseks mõeldud rahadest sada miljonit. Kuna sellist summat on raske realiseerida (lõpuks leitakse, et pea ainus võimalus oleks kiriku kaudu), siis sõidab see raha juba tükimat aega suure merekonteineri põhjas ringi. Need, kes raha konteinerisse panid, peavad konteinerit jälgima. Siis on osapool, kelle eesmärgiks on muuta see raha kasutamiskõlbmatuks. Ja kolmas osapool, kes aimab, et midagi toimub, aga ei tea veel, mis nimelt (see on eelmisest osast tuntud trenditeadlik Hubertus oma reklaamifirmaga). Et siis Gibson veab kordamööda neid kolme liini. Olles endale omaselt intensiivne ja detailides täpne. Eriti naljakas tundus näiteks, et keemiast põhjalikult segamini ajudega tüüp eelistas Toyota Corollat Ford Taurusele – ilmselt pole sealt enam normaalsete sekka asja. Kuigi, naguöeldud, Gibson muutub ikka inimsõbralikumaks, seekord ei saa keegi isegi korralikult pasunasse mitte ja raamatu lõppedes on kõigil võimalik oma eluga õnnelikult edasi minna.

Kõige huvitavam on selle loo puhul jälgida, kuidas Gibsoni kangelased – konkreetsed tüübid – raamatust raamatusse muutuvad. Aga see siin pole vist õige koht taolise analüüsi jaoks.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: