Kasutajainfo

Martin Napa

1966-

  • Eesti

Teosed

· Martin Napa ·

Loomine

(romaan aastast 2003)

eesti keeles: Tallinn «Tuul ja Nool» 2003

Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Panen Napa "teisele vasikale" sama hinde, mis esimesele (Martin Paan "Läkitus Egiptusesse"), ent siiski on "Loomine" kraadi võrra viletsam. Esikromaan jäi lõpuni väljapeetud kõrgstiili, mis siis, et hägusesse. "Loomises" aga tuleb osa sündmusi, eriti aga dialoog, madalas kõnekeeles a la Kender või Samarüütel. Eks süzhee seda muidugi tingi, aga ikkagi. Tegevus ja sõnum on romaanis tunduvalt selgemad kui "Lälkituses", ent paraku ei ole see sugugi rõõmustav tõik. New Age... Jumala otsimine inimeses endas... "Sa suudad, kui sa usud"... jne. Arvan, et Luule Viilma austajatele võib romaani sõnum väga oluline tunduda.

Peategelased on kaks nüri meest, rullnokk-tüüpi äriinimest, kelle kujutamine nüride meestena on autoril hästi välja kukkunud. ega see vist väga raske pole ka: lasta neil põhilise omadussõnana öelda "faking" ning sidesõnana "vä" ja olulisem on öeldud. Rene tolgendab pohmas peaga Tallinna vanalinnas ja keegi klouniks riietunud võõras meelitab ta kuhugi tühja majja mingi shõu vaatamise ettekäändel. Tegelikult näitab võõras rullnokale teatrisaalis imeasju, luues lavale teisi maailmu, kuhu Rene ka siseneb. Järgneb Rene rännak teises maailmas, kus ta kohtab ka oma paarimeest Markust. Olulisim asi ses teises maailmas on tüüpidel tekkiv võime mõttejõuga maailma muuta, luua ja kaotada materiaalseid ja mittemateriaalseid asju, muuta ajalugu jne. Oma piiratud mõttemaailmast lähtuvalt kasutavad nad ka seda võimet ära, ent üks meestest kipub seda tegema kurjas ja teine heas võtmes. Tagasi reaalsusesse saabudes on mehed shokis ja üritavad aru saada, mis toimus. (Muu hulgas minnakse ka ühe sharlatanist sensitiivi juurde – see on romaani lõbusaim episood.) Selgub aga, et võime on säilinud meestel ka reaalsuses ning Markus kasutab seda kohe ära riigivalitsejaks tõusmiseks ning sõber Rene tapmiskatseks. Rene saab jooksu, leiab armastuse ja headuse, leiab n.ö. iseenese. Kurjus saab teenitud palga.

Raamatu kohta on Toomas Kuter kirjutanud 7. mai "Sirbis" ka ülistava arvustuse ja see tasub lugemist ka siis, kui selle sisu vastukarva jääb. Ega ma ei taha ka seda romaani maa sisse tampida; kindlasti loen Napa järgmisi teoseid, kui neid ilmuma peaks: lihtsalt väga kummaline ja teistest eristuv autor.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: