Kasutajainfo

Michael Frayn

8.09.1933-

Teosed

· Michael Frayn ·

The Tin Men

(romaan aastast 1965)

eesti keeles: «Plekkmehed»
««Loomingu» Raamatukogu» 1967; nr. 42/43

Hinne
Hindajaid
5
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

Käesolev raamat on üks põhjustest, miks Douglas Adamsi HHGTTC minult vaid viletsa kolme saab. Frayni poolt võrratult kujutatud inimtüübid, nende totrad tegemised ja pinda kindlustavad terased tähelepanekud elust tõestavad ilmekalt, et huumor-satiir ei pea tingimata olema jabur farss, läbisegi ohjeldamatu sõnamänguga. Üldjuhul kipuvad naljaga pooleks tehtud asjad nii kirjanduses, filmis kui nt. muusikas olema sellised nähtused, mida auditoorium ilma igasuguse kriitikameeleta vastu võtab. Aga kui huumorimeel on pisut arenenum? Üldiselt pole "Plekkmeeste" seos ulmega märkimisväärt, kuid paljud kirjastajad ja raamatumüüjad romaani science fictionina müüvad ning tänapaeval on science fiction esimeses tähenduses vaid turustuskategooria. Hoolimata eestikeelse versiooni rohkem kui kolmekümneaastasest elueast pole romaan ilmselt kuigi tuntud, ilmunud on ta ju Loomingu Raamatukogu broshüürina. Ise pean raamatut siiani maailma kõige naljakamaks raamatuks, lugemine ei paku enam kahjuks suurt pinget, sest enamik tekstist on lihtsalt pähe kulunud. Boonusena on tekstil ka väljapaistva tasemega eestikeelne tõlge. Ka muud kirjaniku raamatud on loetavad.
Teksti loeti eesti keeles

Ei teadnudki, et siin võib Plekkmehi kohata. Panen rõõmuga hea hinde ja soovitan lugeda. Ainult miks siin eestikeelse raamatu ilmumisandmeid pole?
Teksti loeti eesti keeles

Olen sygavalt vapustatud, v6tan M.F. ees mytsi maha ja kummardan. Sygavalt! Autori la"bina"gelikkuse ees. M.F. k6rvalseisjana on suutnud na"ha ja ennustada seda, mida omaagsed kyberneetikagurud ei suutnud. Satiirilises v6tmes kirjutatud romaan on oma ajast tugevasti ees. La"bi allegooriate kirjeldatakse seda, mida kogeme ta"na: Arvutis6ltuvus. Technology-driven arendus. Arvutma"ngud. Tehnoloogia va"a"rkasutamine. Ja nii edasi, ja nii edasi. Hea inimesetundjana on autor suutnud sa"ilitada tolleaegses arvuti hyper-vaimustuses (ilmeksimatu imemasin, k6igi probleemide lahendaja) ja po"o"rata oma pilgu INIMESE poole. "Inimene ta"navalt" meets hi-tech. Ja kui ha"sti need ennustused ta"ppi on la"inud. Viis! Kui saaks, paneks kuus. Igal juhul on tegu kohustuslik kirjandusega igale tyybile, kes tahab ennast IT-spetsialistiks nimetada.
Teksti loeti eesti keeles

Ei leidnud mina selles raamatuses midagi, mida võiks ülivõrdes kiita. Täiesti tavaline ja kuiv jauramine ühe ja sama teema ümber, mis hakkab end ühelt maalt kordama ja muutub tüütuks. Mõned andekad naljad ja detailid küll olid, kuid need ei muutnud teksti oluliselt paremaks. Ei meeldinud mulle see raamat. Kolm
Teksti loeti eesti keeles

Ma ei ole briti kirjandust nii väga palju lugenud, aga "Plekkmeeste" stiilil ning satiirilisel tegelaste konstrueerimisel on pikad traditsioonid ja 20. sajandi keskpaigas on need tüüpilised. Näiteks võiks veel tuua "Anglosaksi poosid", "Õnneseen Jimi" või ulme poolelt "Rohelise mehe". Kõigil neil tundub olevat ühisosa, kuigi kõik need ei pea tingimata meeldima (minu arvates näiteks on "Õnneseen Jim" nõrgavõitu).
Muidu on Andri ja Andrese arvustustele vähe lisada.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: