Kasutajainfo

A. E. van Vogt

26.04.1912-26.01.2000

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· A. E. van Vogt ·

The World of Null-A

(romaan aastast 1948)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1945; august - oktoober [pealkirjaga «World of A»]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Kirjaniku üks kuulsamaid ja vastuolulisemaid teoseid. Selle romaani puhul kehtib tõdemus, et "ilu on vaataja silmades", täiel määral. Osad arvustajad leiavad siit lisaks muudele väärtustele prohvetlikke ennustusi (kloonimine, terraformimine, teleportatsioon), osad (Damon Knight) ainult vigu.

Teose peategelane, Gilbert Gossayne, on just saabunud hotelli et osa võtta mängust (mängu võitja saab õiguse liituda eliidiga Veenusel), kus aga talle endalegi ootamatult paljastatakse, et ta esineb vale nime all. Gilbert jõuab põgeneda, enne kui söed jalge all päris tuliseks lähevad. Edasi järgneb üsna arutu trall, mille käigus Gossayne jõuab surra ja uuesti ellu ärgata (sealjuures teisel planeedil). Kahe ajuga peategelane on van Vogtile tüüpiliselt üliinimene, seekord uudset mõtlemistehnikat kasutav, mis annab talle tavainimestega võrreldes suuri eeliseid.

Teos tegi palju ära üldise semantika nime all tuntud (pseudo)teaduse populariseerimisel ja on vist siiani enimmüüdud ulmeraamat Prantsusmaal, kuid minu jaoks liigitub ta pigem nende hulka, mille van Vogt on oma segastematel hetkedel kirjutanud.

Teksti loeti inglise keeles

Kas Gilbert Gosseyn on 1940. aastate Jason Bourne? Mees ei tea kes ta on, ja see tõik ei tule romaanile kasuks, nagu ka malekujundi liigne tarvitamine, kangelase kalduvus vestluspartnereid kinni siduda ja suutropistada jms. Üldise semantika kudumine teksti lõime on teisalt huvitav. Veenuse puud samuti. Kokkuvõtvalt ei ole The World of Null-A päris samal tasemel Isheri sarjaga, seega neli miinusega.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: