Kasutajainfo

Arthur C. Clarke

16.12.1917-19.03.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur C. Clarke · Stephen Baxter ·

Sunstorm: A Time Odyssey. Book Two

(romaan aastast 2005)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

“Sunstorm” on “Ajaodüsseia” teine raamat ja mitte niivõrd järg “Time’s Eye’le”, kaks romaani on ühe loo erinevad tahud. “Sunstorm” algab sealt, kus “Times Eye” lõppes, ÜRO rahuvalvaja, briti ohvitser Bisesa Dutt on pärast meeletut ajarännuseiklust tagasi Londonis aastal 2037 ja päris maailmas pole mingit ajastute segipaiskumist toimunudki. Bisesa on lihtsalt ootamatult tagasi sattunud Londonisse, samasse päeva, mil esimese raamatu seiklused algasid, ainult et bioloogiliselt on tema jaoks möödunud viis aastat. Maad tabab sel päeval esimene päikesetorm ning teadlased rehkendavad välja, et järgmine selline tuleb aastal 2042. Ning sedapuhku hävitaks see Maal kõik elava.

Romaan kirjeldabki teadlaste ja inimkonna võitlust hukutava päikesetormi vastu viie aasta jooksul. Kõige hirmsam on vast see, et torm pole juhuslik, vaid miskite alienite (Firstborn) genereeritud. Needsamad esmasündinud olid korraldanud ka ajastute segipaiskumise ja saatnud Silmad seda uurima, kuid nagu selgub oli see kõik lihtsalt eksperiment, inimkonna ajaloo erinevate tahkude uurimine. Esmasündinud tahavad Maa hävitatada, kuna inimkond hävitaks end varsti ise niikuinii, raisates sealjuures asjatult suure porstu universaalset energiat. Seepärast saadetigi 2000 aastat tagasi üks Jupiteri-suurune planeet galaktika ühest otsast müraki Päikesesse, mis siis 2042. aastal põhjustab hävitava päikesetormi.

Romaani ideed on niisiis suured ja kosmilised, ehk on siin rohkem Clarke’i kui esimeses osas (mõned ideed on Clarke’i lühijuttude lahtikirjutused). Inimtegelased on rohkem statistid, ehkki autorid ka jõudumööda nende suhestatust lahti üritavad kirjutada. Peamiselt on see aga romaan ikkagi ideedest ja astronoomiast. Inimkond ehitab kosmosesse kaitsekilbi ja Maa suuremate linnade kohale kaitsvad katused, miskit garantiid aga ei ole, üritatakse vaid säilitada niipalju elusloodust, et oleks võimalus kunagi elu jätkata. Noh, füüsikat ja astronoomiat on siin niivõrd palju, et mõned kohad võib vabalt vahele jätta ja piirduda märksõnadega, loost arusaamist see kuigivõrd ei sega. Omapärane on maailma poliitiline korraldus aastal 2037 (Euraasia Liit ja peaaegu kohustuslikud etnilistest vähemusest naispresidendid). Üldiselt on piisavalt huvitav romaan, kompaktne ja ladus, kuigi kohati liiga hüplik ja astronoomiline.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: