Kasutajainfo

Arthur C. Clarke

16.12.1917-19.03.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur C. Clarke · Gentry Lee ·

Cradle

(romaan aastast 1988)

Hinne
Hindajaid
0
0
0
2
1
Keskmine hinne
1.667
Arvustused (3)

Huvitav, kas keegi Baasi arvustajatest ei olegi seda raamatut veel lugenud? Ei tasu ka. Loetud poole tosina raamatu (=reha peale astumise) järel ei võta ma nüüd kindlasti enam mitte kunagi kätte midagi, kus ka Gentry Lee nimi kaane peal. Kõik, mida ACC on temaga kahasse kirjutanud, on suuremal-vähemal määral praht. Mis siis toimub? Suhtelistelt mahuka teose esimesed kaks kolmandikku kõnnivad "lihtsad ameeriklased" ringi ja elavad oma igapäevast elu. Vahele on pikitud pikad, igavad ja täiesti mõttetud kirjeldused, kuidas kaugkosmoses mingid jupstükid ringi lendavad, kuju muudavad ja üksteisest uusi jupstükke teevad. Lihtsatest ameeriklastest ühed on sõjaväelased, kes uurivad ühe katselise ründeraketi kursilt kõrvalekaldumist. Uurima hakkab seda ka reporter, kes siis laenab kallist varustust ja palkab omale jahi. Jahi meeskonnas on üks mees valge, teine must (ajastule kohane poliitiline korrektsus!). Ah jaa - reporter Carol on kena noor naisterahvas. Alguses ei saa ta valge mehe, Nickiga üldse läbi ja pool raamatut lootsin ma, et ei ole ometi nii hullusti, et neist pärast paar saab. Aga GL ei halasta... Nad sukelduvad, leiavad imelikke ja seletamatuid asju ja toovad kaasa esmapilgul kullast kolmikhargi moodi asjanduse ("cradle" mõlemad tähendusvarjundid on ära kasutatud). Sihuke jutt muudkui läheb, siis leitakse, et merepõhjas on vist tulnukate kosmoselaev (kel IQ suurem kinganumbrist, on seda selle aja peale ise taibanud). Osa sõjaväelastest tegutseb (loomulikult!) pisut järsult ja ebaseaduslikult, sekka löövad ka varandusejahtijad ja viimane kolmandik raamatust on selline jooksmine-vangilangemine-põgenemine, mis absoluutselt ei köida, kuna on ju teada (sest mida muud suudab GL välja mõelda?), et tulnukate laev on viga saanud, hakkab korda saama ja seejärel startima ja parem osa seltskonnast jõuab sinna lõpplahenduseks, kus kõik selgeks saab ja kõik kõigiga sõbraks saavad...

Ühesõnaga - keskmine keskmisele koolieale orienteeritud Hollywoodi rämpsulmeka stsenaarium, ja just kirjutamisaasta teeb nõutuks - sarnaseid ideid oli selleks ajaks juba oksendamiseni filmideks-raamatuteks vormitud, olen näinud selliseid ka vähemalt tosina, osa neist vanemad kui käesolev raamat. Kõige vastikum oli lugedes just see tüüpvõtete äratundmine - lahatakse pikalt tegelaste eraelu, lastes piiluda nende magamistuppa ja mineviku vapustustesse, pealiini suhtest teinekord täiesti mõttetute tagasivaadete läbi püütakse seltskonda omasemaks teha, neile elu sisse puhuda. See osa ei ole kirjutatud halvemini mingist tavalisest seiklusjutust, aga see ei ole kirjandus ja see ei ole ulme - see on seep. Lõpuni lugesin raamatu ainult ACC nime pärast, lootes, et lõpp on lööv. Ma pidin pettuma.

Teksti loeti inglise keeles

Kõige halvem sci-fi mida ma kunagi lugenud olen. Vähemalt 90% raamatust on lihtsalt mingi kuradi seebiooper, veniv suhtedraama ja muidu lollus, ülejäänud sci-fi osa lasteaia tasemel. Kohutav, jube, õudne, masendav. Kuidas on võimalik kirjutada The City And The Stars, ja siis langeda nii madalale, et panna oma nimi taolise saasta kaanele? Tekib kahtlus, et millalgi peale linna ja tähede kirjutamist juhtus Clarke'iga midagi (võib-olla seoses haidega, keda autor mainib seal eessõnas), ja ta asendati mingi klooniga, kes asus siis sissetöötatud kaubamärgi all produtseerima hobuse unenägusid a la Space Odyssey. Ja lõpuks kahjuks ka Cradle.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: