Kasutajainfo

Arthur C. Clarke

16.12.1917-19.03.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur C. Clarke ·

Jupiter Five

(jutt aastast 1953)

ajakirjapublikatsioon: «If» 1953; mai [pealkirjaga «Jupiter V»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (7)

Professor ühes kahe üliõpilasega uurimas Jupiteri viiendat kaaslast, mis lähemal vaatlusel Marsile välja surema tulnud reptiilse tsivilisatsiooni tähelaevaks osutub. Sündmuspaika satub ka üks teine seltskond, mille juhiks on Maysi nimeline populaarteaduslike raamatute autor. Viimased panevad enne lahkumist tähelaevast pihta üha väärtusliku kuju. Vargapoiste lahkumist nende laeva kütusestsalaj tühjakspumpamisega takistanudProfessor & Co. laseb vangistada läbirääkimistele tulnud Maysi ja mõtleb kuju tagasisaamiseks välja väljapressimisskeemi, mille aluseks oli kirjaniku sõnul viisteist lehekülge arvutusi.Oleks ju muidu kena puzzle, kuid täiesti vastuvõetamatuks teeb jutu mingi hoolitsev vanaisalikkus, millega sisuliselt täiskasvanud inimestele määritakse kaela eelpuberteetidele omast käitumist ja mõtlemist.
Teksti loeti inglise keeles

Mind nagu ei häirinud selle jutu puhul eelmainitud nn. "vanaisalikkus". Selle hiigelsisaliku kuju tagasi saamiseks teostatud väljapressimine oli päris kaval: kurikael lennutati Jupiter Five orbiidile, kust Jupiter ta mõne aja pärast "alla" oleks tõmmanud. Nii aga ei läinud muidugi: "head" said oma kuju tagasi, "pahad" aga oma bossi orbiidilt kätte.
Teksti loeti inglise keeles

Arthur C. Clarke on ikka kummaline kirjanik küll...

Ideed on Clarke`il tavaliselt väga head, aga kuidas ta neid teostab? Jube!!!

Eelkõnelejad on sisust juba üsna palju rääkinud, ega siin midagi eriti lisada polegi... idee on hästi paigas... minajutustajast praktikant enam mitte nii väga. Jutu algus kirjeldab ACC peategelast, kui mingit suht nõmedat töllmokka, jutu lõpuks saab meie noorest kangelasest tõeliselt vinge tegija, kel pole võõrad isegi psühholoogilised vaatlusoskused (vt. kohtumine muuseumis Maal). Sorry, aga sel muretul lupardil polnud mingit põhjust muutumiseks... ja kui see kõik temas olemas oli, siis jättis kirjanik jutu alguses sellele vihjamata ning seetõttu mõjub peategelane väheveenvalt!

Ka professori kuju on kummaline – pole küll päris mad scientist, aga veidrik küll, suisa suur veidrik... Ma ei tea, kas see oli ACC-i eesmärk, aga minule mõjus see professor sellise suure ja tujuka lapsena, kes iga hinna eest peab oma tahtmise saama... Millegipärast ootaks ma Arthur C. Clarke`ilt märksa normaalsemat teadlesekäsitlust...!

Tekst mõjubki (IMHO) sellise lõpuni välja arendamata naljaloona, mille kolmest päästab vaid hea kogus sense of wonderlikku settingut ja kirjeldusi. Lugesin jutustust esmakordselt 1985. a. ning tunnistan, et ülelugemisel ta nii kohutav ei tundunudki, kui mäletasin...

Teksti loeti inglise ja vene keeles

Ei nõustu professori hullu teadlasega võrdlemisega (ei teinud ta ju lõpuks nii hullu ju midagi ning vastaspoolelt mängiti ikka siga kah), kuid ülejäänud kriitikale tuleb alla kirjutada.
Teksti loeti inglise keeles

Mitte kunagi ei lähe mul meelest millise tunde jättis mulle "City and the Stars". See oli t6eline "sence of wonder". See fiiling oli siin säilitatud. Ei oska norida, meeldis. Peale selle meeldis ka asjaolu, et kuiv6rd Clark`ile teadus päris v66ras ei ole suutis ta ka k6ik kenasti ära p6hjendada ja vähemalt esimesel vaatlemisel ei leidnud yhtegi VÄGA kriiskavat lollust.
Teksti loeti vene keeles

No paneme nelja. Kuigi tegelikult mulle lugu täitsa meeldis. Eriti lõpplahendus. Tahtmatult meenutab see lugu mulle ühte teist romaani - "Kohtumine Ramaga nimelt".
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: