Kasutajainfo

Arthur C. Clarke

16.12.1917-19.03.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur C. Clarke ·

The Sentinel

(jutt aastast 1951)

ajakirjapublikatsioon: «Ten Story Fantasy» 1951; kevad [pealkirjaga «Sentinel of Eternity»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (8)

Jällegi päästab üsna abitult kirja pandud lookese ära tugev idee - miks peaks tulnukate poolt kunagi hallis minevikus kuule maha jäetud agregaat olema kosmoselaev, superrelv või teleportatsioonimasin? Miks ei võiks viimane olla lihtsalt inimsoo arengutaseme mõõtmise andur?
Teksti loeti inglise keeles

Seda juttu peetakse üldiselt romaani «2001: A Space Odyssey» alusmaterjaliks. Noh, see monoliidi-värk on küll siit pärit...

Kahjuks lugesin ma romaani ennem ning pärast romaani mõjub jutt ikka ilgelt higise tekstina. Einoh, Kuu ja tema kõrged mäed... ja see sajanditetagune lummav mõistatus.

Kuid viis kuidas see lugu kirja on pandud? Masendav!

Nelja saab jutt vaid ajaloolist perspektiivi arvestades... ning see neli on miinusega!

Ahjaaa! Selle jutuga (õigemini esmatrükiga) on seotud üks lahe lugu. Vähemasti igasugune sekundaarkirjandus kirjutab pidevalt sellest: et ajakirja «Ten Story Fantasy» jõudis ilmuda vaid üks number... ning see ainus number väärib mäletamist vaid Clarke`i jutu esmatrüki paigana ja kehva matemaatika pärast kah... sest hoolimata nimest oli selles ajakirjanumbris 11 juttu.

Teksti loeti inglise keeles

Kõrge hinde vääriline on idee pärast, nagu eelarvustajadki on märkinud. Kui aga ideele endale sugulasi otsida, meenub kõigepealt Valtoni geniaalsusele pretendeeriv "Silmus", mis ulme muidugi ei ole.
Teksti loeti inglise keeles

"Ajalooliselt huvist" sai läbi loetud - on jah "Space: x0xx"-saaga algidee. Ja mingis nendest raamatutest vist ka mingil kujul läbi jooksnud, igatahes tuli lugedes väga tuttav ette. Natuke pingutatud, ja veider lugeda, kui vabalt me ACC arvates peaksime täna Kuul ringi jalutama :-)
Teksti loeti inglise keeles

Lugemispõhjus: muidugi ajalooline:)Hinnang: idee on tõesti geniaalne, sest kui ta on kord välja öeldud, paneb vaid õlgu kehitama: loomulikult on nii. Ehkki see on küll väga kindlat tüüpi tsivilisatsioonile jäetud päästik. Näiteks ookeani põhja paigutatud või kuhugi teise mõõtmessevõi mentaalsfääri jäetud "sööt" oleks tähendanud ka teistsugust "saaki". Millest võiks järeldada, et äkki neid ongi jäetud ja näiteks delfiinid juba ongi signaali ära saatnud... etc. etc. Lõpp sai küll juba K.Trouti ainetel:)
Teksti loeti inglise keeles

Jutt algab kuidagi vaevaliselt igavalt, ent kulmineerub pikkamisi ja lõpp on muljetavaldav. Võib arvata, et see on üks neist tekstidest, mis aastateks meelde jääb; üldjuhul ei saa ma temaatilise mäluga küll hiilata. Aplaus Clarke`ile.
Teksti loeti inglise keeles

Vana hea Clarke... Olen muidugi lugenud läbi 3 esimest Kosmoseodüsseiat, aga kuidagi kodune tunne tuleb peale sellist esimest katsetust lugedes. See on justkui visand millestki suurest, mis loodud peab saama...
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: