Kasutajainfo

Jack McDevitt

14.04.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack McDevitt ·

Lucy

(jutt aastast 2012)

Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

See McDevitti enda koostatud antoloogias «Going Interstellar» ilmunud jutustus on juba meistri vääriline! Me ju kõik teame neid McDevitti majade/kosmoselaevade isikustatud ja enamasti naissoolisena personifitseeritud tehisteadvusi. Novot. Kosmoselaev Coraggio, mis oli «mehitatud» sellise kolmanda põlvkonna tehisteadvusega Lucy ja saadetud uurima Kuiperi vööd või Öpik-Oorti pilve vms, ei vasta ühel hetkel enam kontaktivõttudele. Maal on paras paanika, kuna pahad poliitikud tahavad ju kogu aeg NASA eelarvet kärpida ja üldse mõttetut kosmoseuurimist ära lõpetada. Ja et nüüd tipptehnoloogiat täis laev niimoodi enam toru ei tõsta, on enam kui halb.

Vaieldakse pikalt, kas teda otsima saadetav laev Excelsior mehitada sama, kolmanda põlve tehisteadvusega Jeri või paialdada laevale teise põlvkonna rohkem testitud ja kriisisituatsioonides karastunud vanem tehisteadvus Sara. Lõpuks paigaldatakse Sara senise haldaja/inseneri visa töö tulemusel sinna just see vanem ja kindlam tehisteadvus, et kui uuem seal Oorti pilves järsku lolliks on läinud, siis saab vanem ehk kindlamalt tolle ilmselt amokki jooksva laeva üle kontrolli saavutada. Põhimõtteliselt ongi see lugu edasi antud tehisteadvuse Sara minajutustusena. Sellisena haakub see pala suurepäraselt seni värskeima Alex Benedicti sarja romaani «Firebird» kõrvalliiniga, Villanueva planeedilt leitud ja emotsioonid omandanud tehisteadvuse ehk beeta Charlie looga.

Puändist ja kosmilise üksilduse fiilingust tunneb meistri kätt. Kui inimkond enam ei taha kosmose tundmatuid alasid uurida, siis leidub keegi teine, kes tahab!

Teksti loeti inglise keeles

Lahe lugu, milles McDevitt tegeleb oma lemmikteemadega: kosmose uurimine ja sellega kaasnevad probleemid. Lugu siis tehisteadvustest - Lucy (kaduma läinud kosmoselaeva operaator-aju) ja temast ühe põlvkonna jagu varasem Sara, kes suudab enda kaubelda Lucy otsimise missioonile.

Igatahes oli lahe lugemine. Esimene kokkupuude McDevitti lühema loominguga. Ja lühidus on siinkohal olnud pigem igati positiivse mõjuga. Heameel ka, et esimene eestikeeles ilmunud autori tekst. Hr McDevitt oli vähemalt minu jaoks väga positiivne ja lahke nii Reaktori dets 2014 numbris ilmunud intervjuu kui ka selle loo tõlkimisõiguste andmisel :)

Kummardused tõlkijale ka!

Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Huvitav lugemine, kuid maksimumi andmist segas see, et tehisintellekt oli kujutatud inimlikumana kui inimesed ise. Inimesed olid päris mandunud (muutunud mugavaks). Mulle see usutav ei olnud. Huvitav, aga tegelikult mitte usutav. Natuke lohisev oli ka jutt.
Teksti loeti eesti keeles

Hästi kirjutatud. Tõlge on ka hea. Tehisintellekti kujutati väga inimlikuna, nagu mainis ka üks eelarvustaja. Lugedemise ajal kaalusin ka võimalust et Sara inkarneerub mingilmoel inimeseks ja see oleks jutu väärtust vähendanud. Praegu võib aga viie ära panna.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: