Kasutajainfo

Jack McDevitt

14.04.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack McDevitt ·

Deepsix

(romaan aastast 2001)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Raamatu süžee on mõnes mõttes üsna sarnane sarja esimese raamatu esimesele poolele. Kui seal oli arheoloogidel uurimise lõpetamisega väga kiire, sest planeeti hakati maasarnastama, siis selle raamatu tegelastel on lausa ülikiire, kuna planeet, kus nad on, hakkab ühe hulkuva gaasigigandiga kokku põrkama...

Lendavad seda erakordset kosmilist kokkupõrget vaatama ning uurima laevatäis tippteadlasi, teine laevatäis rikkaid turiste, kolmas laevake kõmuajakirjanikuga ning paar nädalat enne oodatavat pauku selgub, et peagi tükkideks lendaval Maleiva III-l on kunagi mõistuslik elu olnud. Sellise tähtsa fakti mahamagamine on täielikult Akadeemia aps, paarkümmend aastat tagasi käis nende ekspeditsioon planeeti uurimas, aga kuna kohalik fauna väga vaenulikuks ja tõhusaks osutus ja mõned ekspeditsiooniliikmed nahka pistis, siis lasti planeedilt ülepeakaela jalga ja muistse tsivilisatsiooni jäänused jäid avastamata.

Nüüd tuleb siis päästa mis veel päästa annab ja midagigi kunagistest planeedi asukatest teada saada. Juhuslikult on sealtkandist mööda lendamas juba eelmisest raamatust tuttav kapten Hutchins ja tema Akadeemia kiirkorras Maleivale kupatabki. Et ikka kahekümne neljandal tunnil mingit infot hankida ja mõnigi muistis kaasa haarata.

Ettevõtmine on muidugi ohtlik, asjaga on väga kiire ja muidugi läheb kõik teisiti, kui kavandati. Kõige suurem jama tekib aga siis, kui Hatchins oma kaaslastega planeedil lennuvahendist ilma jääb ja Maleivalt enam minema ei pääse – gaasigigant aga läheneb vääramatult.

Et ka orbiidil olevatel laevadel pole rohkem maandumissuutlikke süstikuid, jääb ainsaks hädiseks pääsemislootuseks paarkümmend aastat tagasi planeedile mahajäänud Akadeemia süstik. Aga sinna on 200 km jalgsimatk raskel maastikul igasuguste tundmatute ja näljaste elukate seltsis järjest enam sassimineva kliima käes. Ja lootus, et kohale jõudes too mahajäetud vanaraud ka tööle hakkab, pole just eriti suur.

Raamat jaguneb nagu kahte ossa, üks on see, kuidas Hutchinsi rühm planeedil seikleb (see liini on minu arvates rohkem moodne seiklusjutt kui ulme) ja teine see, kuidas orbiidil valmistutakse väga erilisel viisil seda rühma planeedilt kätte saama. Seiklused planeedil - sealne olustik, loodus, avastatavad muistised - oli minu jaoks põnev lugemine. See aga, kuidas orbiidil planeedilejäänute päästeplaan välja mõeldi, seda ellu viidi (...ja muudkui keevitati ja keevitati...), kuidas kollane meedia tegutses... ehk siis raamatu otsesem ulmeliin oli mulle igav, no ei haaranud kaasa.

Sarja esimese osaga võrreldes oli see raamat kindlasti kehvem. Näiteks kui esimeses osas valitses pingettekitav salapära õhkkond, mis lõpuks sai mingi osalise, üsna ootamatu ja samuti salapärase selgituse, siis selles raamatus on seda põnevat salapära väga katkendlikult ja sellestki ei arene midagi edasi. Raamatu sündmustik liigub sirgjooneliselt kõige arvatavama finaali poole ja sedasi ilma mingi ootamatuseta lugu lõpebki.

Olles veel veidi mõjutatud sarja esimese osa tekitatud heast muljest, panen sellele raamatule siiski lausa nelja, aga sarja järgmine osa minult küll enam sellist hinnaalandust ei saa...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: