Kasutajainfo

Ursula K. Le Guin

21.10.1929-22.01.2018

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ursula K. Le Guin ·

The Day Before the Revolution

(jutt aastast 1974)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1974; august
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Suhteliselt mõttetu lugu vanast naisrevolutsionäärist, kelle unistus Kropotkini stiilis anarhia võidust lõpuks hakkab teostuma. Miks see kõik ulmevormis on, jääb arusaamatuks.
Teksti loeti inglise keeles

ega pole ju kusagil öeldud, et teaduslikus fantastikas mõeldakse teaduse all tingimata reaalteadusi või äärmisel juhul insenerivärki. on ju olemas ka need "pehmed" ehk sotsiaalteadused. meie oludes on see end sotsiaalteadlasteks nimetav seltskond, kuhu kuuluvad võrdse eduga nii endised parteiajaloolased kui noored jobud, kes millegi asjalikuma hakkama ei saa, end muidugi lootusetult täis teinud, levitades lendlauseid kahest eestist ja sonides mingist ühiskondlikust kokkuleppest. mujal võib aga siiski leida inimesi, kes üritavad ühiskonnas toimuvat kuidagi mõista ja mõttestada. le guin, kitsamalt erialalt siis etnograaf, kuulub kahtlemata selliste hulka. iseasi, et ka parimatel juhtudel on üsna raske eristada seda "teaduslikku" osa lihtsalt mullikeste ajamisest.

mulle meeldis see lugu juba esimesel lugemisel kunagi ammu. kasvõi lähenemisnurga poolest - milleks kirjutada tervet romaani mingist tobedast revolutsioonist ja selle läbikukkumisest, kui sellele paratamatule tulemusele saab viidata ka eelõhtu kirjelduses. ideoloogiliseks eestvedajaks peetaval mammil on sügavalt ükskõik, mis toimub, ta saab aru, et sidus end liikumisega vaid romantilistest tunnetest konkreetse mehe vastu, kes suht juhuslikult osutus revolutsioonilise meelestatuse kandjaks. või, noh, revolutsiooni käigus tulevad võimule mitte ideoloogid, vaid uued bürokraadid, ideoloogid lihtsalt ei sobi valitsema, nagu me kõik che guevara näitest teame.

nüüdseks, kui lugu mulle kogemata jälle ette jäi, on vahepeal tekkinud mõningaid täiendavaid muljeid, koguni üks ühiskondlik murrang on ära nähtud. et siis, võrdlusena - loo peategelast võimule saanuna kujutleda on niisama absurdne, kui kujutleda meie oludes, et eluaeg põlvkondade konflikti tõttu inimnäolise sotsialismi poole pürginud marjustin pannakse sotsiaalministriks oma ideaale teostama ja et karmi vangilaagrikooliga daam hakkab siseministrina oma endistele represseerijatele sama mõõduga tasuma. no ei tulnud neil sellest midagi välja. siuke tragikoomiline jutt siis.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: