Kasutajainfo

Ursula K. Le Guin

21.10.1929–22.01.2018

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ursula K. Le Guin ·

Tales from Earthsea

(kogumik aastast 2001)

eesti keeles: «Meremaa jutud»
Tallinn «Fantaasia» 2012 (Orpheuse Raamatukogu 3/2012)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
  • Orpheuse Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
0
4
1
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Ühest küljest on tore, et autor kirjutab sarjale ise lisa juurde ja ei jäta edaspidiseks pärijatele võimalusi lõpmatult "Lõpetamata lugusid" juurde vorpida. Aga teisalt jälle kerkib küsimus -- oli seda siis nüüd vaja? Arusaadav, et iga Meremaateemaline üllitis toob autorile garanteeritult veidi ekstrapappi juurde ning eks vanade tegelaste juurde naasmine meenuta ka õnnelikke nooruspäevi, ent siiski tahaks loota, et ei hakka tulema telliskivide viisi "Havnori legende", "Kargadi sõdade ajalugu" või kasvõi "xxxx saare pärimusi". Antud kogumiku juures on vaid üks oluline täiendus Meremaa sarja -- "Dragonfly" -- ja seda ka rohkem seepärast, et tegu ühendava lüliga "Tehanu" ja "The Other Wind" vahel. Ülejäänu paraku on sama lehma seljast järjekordse naha koorimine, ehkki tuleb tunnistada, et sinatsel elukal näikse parkimisväärset kehakatet jätkuvat küll ja küll. Ehk -- nagu autor eessõnas oma eelmiste lubaduste murdmisele sarja lõpetada viitab -- kõik muutub ja kirjanikke ning võlureid ei maksa alati uskuda.
Teksti loeti vene keeles

Viiest jutust kaks lisavad midagi Meremaa maailmale - "The Finder" natuke ja "Dragonfly" päris palju. Ülejäänu on nagu programmeeritava tööpingi toodang, kuigi mitte lame ega tobe.

Kogumik on varustatud eessõnaga, milles autor ütleb muuhulgas niimoodi:

Commodified fantasy takes no risks: it invents nothing, but imitates and trivializes. It proceeds by depriving old stories of their intellectual and ethical complexity, turning their action to violence, their actors to dolls, and their truth-telling to sentimental platitude. [...] The passionately conceived ideas of the great story-tellers are copied, stereotyped, reduced to toys, molded in bright-coloured plastic, advertised, sold, broken, junked, replaceable, interchangeable.

Et kui juba üks maailma imeulme tippe niimoodi arvab, siis ei tasuks nii väga kuri olla Markosjan-Käsperi peale, kes mõni aasta varem sedasama ütles.

Teksti loeti inglise keeles

Pean tõdema, et 15-20 aastat pärast "Meremaa võluri" esmakordset avamist pole konkreetne sari ega maailm minu jaoks sümpaatsemaks muutunud-endiselt ei sobi see minu veregrupile. Käesolevas kogumikus meeldis mulle kõige rohkem avalugu "Leidja"-ülejäänud tekstid jätsid pigem ükskõikseks. Le Guini loomingu osas pole mu arvamus muutunud-Haini maailm meeldib, Meremaa oma mitte. Ehkki ka viimatimainitu kohta on autor kirjutanud mõned päris head tekstid, mistõttu Meremaad tervikuna enda jaoks maha ei kannaks...
Teksti loeti eesti keeles

"Meremaa lood" on nagu Meremaa ajalugu lühijuttudest. Iga lugu keskendub mingisugusele ajaetapile ning konkreetsele teemale, täiendades, mõnel juhul rohkem kui teisel, Meremaa maailma. Naisena ta muidugi ei pääse ka teatavast feminismist, kuid erinevalt paljudest teistest autoristest ei muutu tema sõnum puhtalt propagandaks. Pigem on ta suutnud oma vaatepunktid kenasti jutu süžeesse põimida ning lasknud neil seal iseseisvalt toimetada. Stiililiselt on kogumikus sisalduvad lood Meremaa kolmest esimesest raamatust üsna erinevad, mis võib nende paadunud austajatele eemaletõukavalt mõjuda. Pole tekstides enamasti mingit maagilist tulevärki või rahvaste saatusi mõjutavaid sündmusi, kõik kulgeb rahulikult ning justkui omasoodu. Mulle selline lähenemine meeldib, kuid ma saan aru ka nende pahameelest, kes ootavad fantasy`lt rohkem kärtsu ja mürtsu. Lugudest kõige enam avaldasid muljet esimene ja viimane, kuid ega ka teistel väga viga olnud. Tugev neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023

Autorite sildid: