Kasutajainfo

Ursula K. Le Guin

21.10.1929-22.01.2018

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ursula K. Le Guin ·

The Finder

(lühiromaan aastast 2001)

eesti keeles: «Leidja»
Ursula K. Le Guin «Meremaa jutud» 2012

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
4
2
0
1
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (8)

Lugu on kirjutatud täienduseks kuulsale Meremaa - sarjale ja paigutub ajaliselt umbes 300 aastat enne "Meremaa võluri" sündmusi. Poiss nimega Saarmas avastab endas maagilisi võimeid ja pärast mõningaid seiklusi asutab Roke saarele kuulsa võlurite kooli. Kõik oleks tore, kui tädi poleks juttu sisse toppinud kandvat ideed, et kõik mehed on vägivaldsed ja brutaalsed lollpead ning ainult naiste elutarkus aitab elu hoida ja edasi viia. Selline vastik feministlik moraal, umbes nagu Tepperi Naiste Maailm. Selle eest kohe paar punkti maha. Huvitav, mis tädi Ursulal meessoo vastu on?
Teksti loeti inglise keeles

Nelja saab lühiromaan ainult võrreldes "Meremaa võluriga", millega sel on palju ühist ja mis on ilmselt üks imeulme tippe üldse.

Velbu ei tee vahet kirjandusteose tegelaste ja selle autori seisukohtadel. Kogu jutu käik ju räägib vastu sellele, mida mõned Roke naised mehelikust algest arvasid. Ilma Saarmata oleksid nad jäänudki oma üksildusse sitsima. Kui aga mees otsiretkele läks ning naine kodusaart hoidma jäi, hakkas kõik laabuma ning arenema. Lühiromaani süzhee möönab soorolle kui loomulikku nähtust, hoolimata sellest, mida mõni tegelane välja ütleb või ei ütle.

Teksti loeti inglise keeles

Saarmas on tubli maagihakatis, kes ei tea maagiast paraku eriti midagi. Sellepärast satubki ta esialgu igasugustesse jamadesse, kuid targa inimestena ta õpib neist ja saab targemaks. Mulle see jutt igatahes meeldis, kuigi alguses häiris tõsiselt autori ülelibisev jutustamisstiil. Kuidagi taotluslikult mõjus see. Õnneks läksid asjad hiljem natuke detailsemaks ning siis pääsesid ka erinevate tegelaskujude erinevad iseloomuomadused välja. Kuigi sada lehte on juba päris arvestatav pikkus, arvan ma, et tekst oleks kenasti ka romaani mõõdu välja andnud. Praegusel kujul jäi jutt natuke hüplikuks ning ebaühtlaseks. Viie saab tekst sellest hoolimata kätte!
Teksti loeti eesti keeles

Igav.Mõttetu jamps täidetud üliinimese ...Umbes 85-ndal leheküljele sai jaks otsa. Vähemalt viis aastat ma tädi Ursulala ligi oma näppu ei tõsta.Tunnen hämmingut vaadates tema trükiarve ja hindeid siin BAAS`is.Öeldagu veel, nõiakunst ei tööta - muud põhjust ei saa olla.Maage ja nõiakunsti loen pigem Pratchettilt.
Teksti loeti eesti keeles

Natuke kõhklesin hea ja rahuldava vahel, aga tegelikult ei ole lugu siiski päris "hea" tasemel. Ega ta halb ka ei ole, aga tõsiselt segas uudsuse puudus.
Nii see andekas heatahtlik noormees, kelles elas empaatia, kui andekas suremas orjapiiga, kui hilisem Vormija-naine Süsi, kui leidja Hurt, kui kõik need teised - nad kõik on mulle juba kusagilt tuttavad tegelased.
Mitte päris labased stereotüübid, aga pisut tavalised siiski. Sellised head normaalsed inimesed. Ja kõik pahad olid vastukaaluks hullud. Kes hull ei olnud, selgus ka lõpuks suhteliselt normaalne isik olema.
Mis tegi loo natuke üheülbaliseks. Kui elu oleks nii lihtne, et kõik mölakad on hullud ja kõik teised suhteliselt mõistlikud, oleks inimlik maailm varsti probleemivaba. Mölakad põletaksid lihtsalt ise end varsti ära ja edasi oleks kõik vaid läbirääkimiste küsimus.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: