Kasutajainfo

Ursula K. Le Guin

21.10.1929-22.01.2018

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ursula K. Le Guin ·

The Birthday of the World

(jutt aastast 2000)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy & Science Fiction» 2000; juuni
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
2
0
Keskmine hinne
2.75
Arvustused (4)

Loo tegevus leiab aset nii umbkaudu pronksiajas. Minategelaseks on noor jumalatytar, kes elab oma õdede-vendade ja kaaskondlastega jumala majas. Jumala moodustavad tema ema ja isa, kes on yhtlasi ka õde ja vend. Kui jumal (yks tema pooltest) sureb, siis abielluvad tema vanemad lapsed ja tekib uus jumal. Vanem meessoost järglane on paraku võrdlemisi sõjaka iseloomuga ja minategelase paartiliseks on määratud yks tema noorematest vendadest.

Igal aastal tähistatakse linnas Maailma Synnipäeva. Jumal tuleb majast välja ja tantsib. Seejärel teevad preestrid tulevaks aastaks ennustusi. Yhel aastal aga näevad jumal ja preestrid oma nägemustes kohutavat tulevikku - nälg, sõda, hooletusse jäetud teed ja lõhutud sillad..

Mnjah. Kirjutada tädi oskab, selle koha pealt ei saa haukuda. Ok, tegelikult saab kyll. Loo lõpus tuuakse äkki out of the blue sky mängu mingid täiesti totrad tulnukad kosmosest, kelle põhiliseks funktsiooniks paistab olevat jutule täiendava dänikenistliku varjundi andmine. Ja loomulikult antakse jälle pihta sõjakale meessoole, kes teadagi alati kõiges syydi on. Neli miinus.

Teksti loeti inglise keeles

Esmaarvustaja pole loost vist päris hästi aru saanud... Ilmselgelt toimub tegevus mitte Maal, vaid mingil muul, tõenäoliselt Haini universumi asustatud planeedil. Meil siin ei ole lendmadusid ning sõdalaste nahka ei anna rohtudega hõõrudes turvisetaoliselt paksuks muuta.

Kirjutades võib olla veidi eeskuju võetud inkade impeeriumist, kuigi inkad ei tundnud kirja. Inkade riiki maabusid hispaanlased täpselt samuti hetkel, mil see oli kodusõja kaosesse langemas. Ses mõttes jääb mulle arusaamatuks, miks oli vaja seda juttu kosmoseooperina kirjutada... Et kujutada võimatult totrat situatsiooni, millest tulnukad ennast leidsid, kui kõik äkki tahtsid neile võimu üle anda ja ise minema jalutada...? Siis oleks võinud ka neile sõna anda. Katsed, millega nad üritanuks asju jälle joone peale saada või vastupidi, kuidagimoodi jälle minekut teha, oleks üsna intrigeeriv teema. Aga taoline progressurlus ja kultuuritoomine on ilmselt autorile sügavalt vastumeelt liin.

Praegusel kujul on jutt lihtsalt veel ühe kummalise ühiskonna kirjeldus, mis küll tehniliselt suurepäraselt teostatuna ei oma ulmejutuna erilist väärtust. Emakesel Maal on kujunenud, õitsenud ning lagunenud palju kummalisemaid ühiskondi.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: