Kasutajainfo

Ursula K. Le Guin

21.10.1929–22.01.2018

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ursula K. Le Guin ·

The Ones Who Walk Away from Omelas

(jutt aastast 1973)

eesti keeles: «Need, kes lähevad Omelasest ära»
«Nõukogude Naine» 1983; nr 7 [lühendatult]
«Täheaeg» 1992/93; talv

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud muus ajakirjas
  • Täheaeg (ajakiri)
Hinne
Hindajaid
4
2
2
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (9)

Tugev lugu inimlikkusest ja sellest võõrandumisest, üksiku ja ühiskonna kasust. Südametunnistuse mahasurumisest. Meeldis, et ei võeta selget seisukohta selle värdjaliku ühiskonna suhtes, vaid lihtsalt nenditakse, et siiski on neid, kes lähevad Omelasest ära... Mõistujutt äärmiselt tõsistel teemadel.

Kusjuures mulle on arusaamatu nende isikute seisukoht, kes seda juttu võikaks või koledaks peavad... Ega siis sellepärast, et jutus koledaid asju kirjeldatakse, jutt ise veel kole pea olema. Antud teose sõnum oli siiski minu meelest see, et midagi kõigest hoolimata, hoolimata julmusest ja ebaõiglusest, millele see fantastiline (jah, fantastiline -- pole mõtet arutada selle üle, kuidas ja kust see laps sinna ikkagi sattus) ühiskond toetub, leidub selles ikka ja jälle siiski neid, kes hoolimata selle süsteemi stabiilsusest pole nõus sellise hinna eest pakutava rahu ja turvalisusega ja lähevad ära... See on küll passiivne vastupanu süsteemile, kuid see on siiski vastupanu, süsteem ei suuda iilagi mürgitada kõigi inimeste hinge ja südametunnistust.

Teksti loeti eesti keeles

On teine jah selline mõnusalt depressiivne lugu. (Nood vanad Täheajad olid üldse toredaid jutukesi täis, kahju et neid ainult nii vähe ilmavalgust nägi. Ja see Le Guin`i lugu ei olnud sealilmunud lugudest imho ka veel see kõige parem. Vat nii hea tase oli. Vist vingeim ulmeajakiri, mis üldse Eestimaa peal ilmunud on). Aga jah, ega tollele loole pole midagi eriti lisada ka. Viie saab kätte, kuigi näiteks Pimeduse laegas meeldis mõnevõrra rohkem.
Teksti loeti eesti keeles

See jutt ei meeldi mulle üldse. Kuigi ta on ka kooli kirjanduse lugemikus sees, mis peaks kvaliteedimärki näitama.

Sest kuidas saab ühest lapsest sõltuda ühiskonna heaolu? Mis siis saab, kui laps suureks kasvab või ära sureb? Võetakse uus? Kust? Nendele küsimustele Le Guin ei vasta. On näha, et ei oskagi vastata. Ta teeb asja salapäraseks ja käsib lugejal mõelda.

Teksti loeti eesti keeles

Nii kurb ja kuri mõistujutt, et lausa hale hakkab. Eelkirjutanule niipalju, et lugeja mõtlemapanek ju asja eesmärk ongi. Ja arvatavasti on igas heleroosas-lillelises ühiskonnas üks või mitu sellist last - olgu need siis päris lapsed või mingi muu alandatud ühiskonnakiht. Absoluutse õnne eest tuleb alati maksta absoluutse õnnetusega, kuid kuidagi inimlikum oleks, et ünnelikud-õnnetud oleksid kõik, mitte üks ühes, teine teises äärmuses... Te ju ikka saate aru, et mind pani see lugu mõtlema? :)
Teksti loeti eesti keeles

Ma ütleks, et hästi kirjutatud. Kuid kui teile meeldib Le Guin Meremaa ja Haini sarjade fännina, siis selle võib rahuga vahele jätta. Mulle ka ei meeldinud, sest ootasin lugedes midagi muud.
Teksti loeti eesti keeles

Ka mina pidasin seda lugu kunagi vastikuks nagu ka LeGuini romaani "Pimeduse pahem käsi". Nüüd, teistkordsel lugemisel, leian, et tegemist on väga hea looga, eelkõige just emotsionaalses plaanis - see lugu paneb pisarad voolama. Ja mõtlema, mida sellises olukorras ise teeksin - kas kogu ühiskonna heaolust lähtuvaid ratsionaalseid otsuseid või ühe üksikisku kannatusi arvestavaid emotsionaalseid valikuid.
Teksti loeti eesti keeles

Ma pole vist sellise loo sihtrühmas. Loo filosofeerimine (või mõistujutt) jäi mulle kaugeks ja ei pakkunud pinget. Tunnistan, tõenäoliselt ei saanud vist asjale pihta. Aiman, mida autor öelda tahtis, aga mulle ei mõjunud.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: