Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko · Arkadi Šušpanov ·

Školnõi Nadzor

(romaan aastast 2014)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (1)

Kahtlemata oli dozoride väljafrantsiisimine hea mõte. Lukjanenkol endal tekkis triloogiana planeeritud teose tegelaste arengu viiele osale venitamisel mõistetavaid raskusi. Samas võimaldas loodud maailm oma lihtsusega veel igasuguseid tie-ine. Eks nö ametlik kaasautor Vassiljev oma Peterburi-romaaniga seda ju alustaski. Aga nüüd need uued frantsiisid... Hea on see, et igal ambitsioonikal autoril on mingi valdkond, mida ta hästi tunneb ja mille poolt vaadatuna paistab dozoride maailm jälle uues valguses. Antud juhul olen ma täiesti nõus uskuma, et autoril (mitte Lukjanenkol, tähendab, kelle panusest pole romaanis jälgi märgata) on kogemusi kooliõpetajana, ta mõistab (teatud piirides) teismeliste probleeme ja, ütlematagi selge, tunneb maailmakirjandust. Romaani peategelase poolt õpetatav aine, tumedad ja heledad kirjandusklassikas, võiks ju päris huvitav olla.

Ah jah, paar sõna taustast. Üleüldise aktseleratsiooni käigus saavad mõned noored juba varakult teada oma kuulumisest "teiste" hulka. Eriti veel kui lausa oma vampiiridest vanemad neid initsieerivad. Ning siis võib noortel tavakoolis pahandusi tekkida. No et igav ja seltskond pole nagu see. Aga pole viga, kohalik dozor võtab noore huligaani miilitsa lastetoast üle ja suunab erikooli, mis ongi mõeldud selleks, et raskestikasvatatavaid noori täieõiguslikeks ja lepingukuulekateks "teisteks" kasvatada. Kuna nende seas on nii tumedaid kui heledaid, siis toimub see inkvisitsiooni valvsa silma all, kusagil nimetuks jäävas väikelinnas. Ning nõrk, seitsmenda järgu maag Dmitri Drejer kutsutakse neile kirjandust õpetama. Ja, lühidalt kokku võttes, teeb oma üsna isepäiseid õpilasi järjekindlalt kaitstes ning jõudumööda suunates lausa jahmatavat karjääri.

Aga. Väga paljudel kirjandusõpetajatel võib olla ambitsioone kirjanikuks saada. Just nagu teaks ju, kuidas kirjandus välja näeb, eks ole. Ent sellest jääb väheks ja endal ei õnnestu. Nii ka antud juhul. Peategelane, fanaatiline pedagoog, kellel puudub igasugune eraelu, ei ärata lugemisel mingit huvi. Teismelised noored väljendavad end vaid väga üksikutel juhtudel noortepäraselt. (No võiks autor eneseharimise mõttes kas või Olja Goosenit lugeda.) Mis kõige hullem, dozoride maailma kohta on väga palju tarbetut targutamist, ja kuigi varasemates romaanides mainitust on hoolikalt kinni peetud, siis iga kord, kui öeldakse midagi uut hämariku toimimise vms kohta, läheb see imelikult vastuollu kõigega, mida me sellest maailmast varem teadsime. Peaaegu juba nagu grafomaanide kätte langenud Düüni järgedes. Ja nö võlurite võitlused, üksteisele loitsude kaela saatmine, on valdkond, mille haarava kirjeldamisega jäävad hätta ka kirjanikud, mitte ainult kirjandusõpetajad. Et siis kahvatu fan-fiction, mitte vääriline lisa dozoridele.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: