Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Konkurentõ

(romaan aastast 2008)

Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Selline lihtne raamatuke. Lihtne selles mõttes, et nagu ikka, on Lukjanenko teksti ladus lugeda, kuid lisaks puuduvad selles romaanis mingid sügavalt väljendatud tunded, kõike ebatavalist võetakse loomulikult, hukkunute üle pikalt ei mõelda, ülikeerulist süzeed ei ole jne. Nagu jookse-ja-tapa arvutimäng.

Ja eks tegu olegi seal üht otsa pidi arvutimänguga. Avastab ühel päeval Moskva ajakirjanik juhuslikult posti pealt sildi, kus kutsutakse inimesi värbamispunkti. Värvatakse aga…orbitaalpommitajatele, kosmosehävitajatele. Läheb ajakirjanik asja uurima ja ilmneb, et jah, justkui arvutimängu reklaam aga…inimesed kontoris kinnitavad, et kõik on tõsi. Tõepoolest kosmos, tähelaevad, tulnukad, kosmoselahingud ja kõik on päris. Ajakirjanik otsustab asja järgi proovida ning, kuidas öeldagi – kahestub. Üks „tema“ satub süvakosmosesse, teine jääb Maale kukalt kratsima. Mõistatus tuleb loomulikult lahendada ja ohutu ei ole see teps mitte.

Ausalt öelda mind tavaliselt eriti ei vaimusta „tänapäeva inimene satub mahajäänumasse/arenenumasse tsivilisatsiooni“ lood aga see pole põhjus, miks ma antud teosele 4 panen. Lugu ise on hea ja lõpp meeldis mulle väga. Tema ainus viga ongi selles, mis ma juba alguses ütlesin. Lihtne raamatuke. Kergelt ja huviga loetav, ent põnevusest küüsi närima ei pannud. Laias laastus on raamat väärt 5-t, kuid Lukjanenko teiste teostega võrreldes 4. Kellele autori stiil on varem meeldinud, sellele soovitan käesolevatki lugeda.

Teksti loeti vene keeles

Sergei Lukjanenkol pole vist praegu loominguliselt parimad päevad... tema viimaseid romaane pigem sõimatakse... pean silmas lugejaid, kes teadsid autori loomingut ka enne Dozori-filme. Samas, ega Lukjanenko nüüd põdema ka ei pea... tõlked praktiliselt kõikidesse kultuurkeeltesse, lõputud kordustrükid kodumaal, mängud ja filmid ta teoste põhjal... raha tuleb robinal.

Pisut napsune Moskva ajakirjanik Valentin märkab laternapostil kuulutust, kus otsitakse orbitaalpommitajate, kosmosehävitajate ja tehnilise teenistuse laevade piloote. Eeldatav vanus 18–45 aastat ning leping tehakse kolmeks aastaks.

Kuulutus tundub küll idiootlik... samas on see kuulutuse paber ikka väga kummaliste omadustega. Ajakirjanik helistabki kuulutusel olnud numbril, et vähemasti saab jabura leheloo. Kuigi on öö, vastatakse lahkelt ja palutakse kohe kohale tulla...

Valentin lähebki ning satub tavalisse Moskva kontorisse, kus talle räägitakse alguses arvutimängust... et nagu oleks kuulutusega otsitud palgalisi mängijaid, kes peaksid online-mängu huvitavamaks tegema. Samas vihjatakse, et on võimalikud ka variandid.

Valentin tunneb huvi variantide vastu ning talle räägitakse, et on võimalik ka kosmosesse minna. Pisut napsune Valentin on nõus ning ta juhatatakse ühe ukse juurde, et astugu aga läbi ja jõuabki... et uks kahestab ta teadvuse. Valentin läbib ukse ja avastab end miskist Moskva tagahoovist...

... ja teine Valentin leiab end suurest metallangaarist...

Romaan põhineb mängul «Starquake», õigemini selle Vene versioonil.

«Конкуренты» (2008) on värskeim Sergei Lukjanenko romaan ning pole kindlasti parim... kaugel sellest...

Raamat on põnev, mõnuga loetav... noh, nagu Lukjanenkol need ikka on. Miinuseks on mõningane lapsikus, sügavuse puudumine... noh, et loed ja elad kaasa, aga samas jätab kõik see sellise eemaloleva mulje. Päris lõpuni see kõik siiski korda ei lähe.

Eriti õbaõnnestunuks tuleks aga pidada autori soovi, et enamus vaenupooli lõpuks n-ö ühe mütsi alla saadakse... kuidagi liialt kähku käis see leppimine ja vastuolude unustamine.

Sergei Lukjanenko on kirjutanud ligi veerandsada romaani ning esikümnesse romaanil «Конкуренты» küll asja pole... samas, kui poole aasta pärast on romaan juba omajagu ununenud, siis kõlbab taas lugeda... ja ununeb see romaan kähku...

Teksti loeti vene keeles

Eelarvustajatega täiesti nõus, mõnus lugemine, kohati isegi põnev, aga midagi jäi puudu. Ilmselt pole asi ka selles, et ise ma põhimõtteliselt ei mängi selliseid mänge, kus hulgakesti sees ollakse ja arvuti genereeritud vastaste asemel on tegemist teiste mängijatega.

Oletaks, et võinuks paremini vastandada inimese käitumist "päris" ja "mängult" olukordades. No et reeglid on erinevad ja üldiselt inimene arvestab reeglitega. Praegu kippus Valentin päriselus üsna tobedalt/mänguliselt käituma. Süžee jaoks oli seda muidugi vaja, aga usutavust ei lisanud. Eriti kui lõpplahendus siuke imelik välja kukkus. "Hakkame elama konkureerides" on muidugi natuke parem kui "Hakkame elama sõbralikult", aga mitte just palju.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: