Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Linija grjoz

(romaan aastast 1996)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.714
Arvustused (7)

«Kõige vähem sallis Kay lapsi. Kas oli põhjuseks tema enda lapsepõlv «Uue põlvkonna» varjupaigas Altosel, seda ei teata. Oli kuidas oli, ta ei viibinud ühelgi planeedil kauem, kui üheksa kuud. Neil planeetidel, kus Segase Sõja käigus viidi läbi fertiilsustöötlus ja mis teenisid truult Impeeriumi kahuriliha tarnijatena, neil planeetidel ei viibinud ta üle nelja ja poole kuu.»

Vaat selline on antud romaani esimene lõik! Ning tekst jätkub niisama julmküünilises stiilis.

Edasi selgub, et Kay Dachile ei meeldi ka kui teda tapetakse ning mis kõikse küünilisem – Kay Dachi kavatseb maha lasta mingi jõmpsikas, kelle õe Kay Dach kogemata maandumisel plasmajoaga lömastas. Jõmpsikas lasebki Kay Dachi maha, seega algab «Unelmate rada» (nagu hulk teisigi häid tekste) peakangelase surmaga.

Kuid selles maailmas pole surm lõplik – isikud, kellel aTan on makstud, neil isikutel on võimalus aTani Keskustes taas ellu ärgata. Mis asi on aTan? Tehnoloogiline surematus. Inimeselt võetakse teadvuse ja keha matriits ning surmahetkel saab aTani Keskus signaali, et antud matriitsi kandja on surnud. Keskuses äratatakse isik arhiveeritud matriitsi alusel taas ellu... elustub inimene aga sellises vanuses, millises võeti viimane matriits.

Kahjuks oli Kay Dachil aTan pikendamata... miskipärast ta siiski elustati... ning elustati Terral universumi ainukesel personaalsel aTan seadmel, Curtis Van Curtise palees. Teadmiseks võhikutele, Curtis Van Curtis oligi see inimene, kes sai võõrastelt aTan-tehnoloogia ning lihvis selle täiuseni ning tänu sellele on inimestel surematus.

Curtis Van Curtis on leidnud universumist veel ühe artefakti – nn Unelmate raja. Ise ei saa ta kahjuks planeedile Graal minna, sest sedavõrd oluline isik ei saa märkamatult kuhugi minna. Van Curtis palkabki Kay Dachi kaitsma oma poega Arthurit, kes peab jõudma planeedile Graal ja leidma Unelmate raja.

Romaan ongi Kay Dachi ja Curtis-noorema retk läbi värvika universumi planeedi Graal suunas, kannul miski poolhull eriteenistuse naisagent oma mitutkarva (mehhanist, bulrati, mekonglane) mõrtsukate jõuguga.Väärt romaan, mida ma olen ainuüksi sel aastal juba kaks korda lugenud. Soovitan kindlasti lugeda!!!

Romaani esmatrüki «kohitsetud» versioon on ka wõrgus kättesaadav. Ise lugesin küll eelmisel aastal ilmunud Anatoli Duboviki hea kaanekujundusega ja Vsevolod Martõnenko suurepäraste illustratsioonidega täielikku uusväljaannet.

Teksti loeti vene keeles

Vägev! Ja mis kõige kummalisem - tegemist on omalaadse tie-in`iga kunagisele Microprose`i legendaarsele arvutimängule "Master of Orion". Raamatus kirjeldatud universum, koos erinevate rasside ja planeetide nimedega on pärit mängust. Kusjuures vähemasti minu jaoks andis see teosele yhe dimensiooni jagu sygavust juurde. Igal juhul kummutas käesolev raamat minu senise arvamuse, nagu oleksid tie-in`id nähtusena midagi sellist, millest on võimaluse korral soovitav hoiduda.
Teksti loeti vene keeles

Lihtsalt fantastiline. Minu esimene Lukjanenko, aga peale sellist esmamuljet olen nõus ostma iga tema teost, mis poeletil leiduda võib. Master of Orioni olustik ja rasside iseärasused olid tõesti hästi välja toodud. Isiklikult mulle meeldis kõige rohkem Kay Dachi sarkastiline olemus ja suhtumine.
Teksti loeti vene keeles

Jyrka juba kirjutas sündmustikust, seega piirdun vaid muljetega. Võimas lugu, järjekordne "viis" Lukjanenkole. Võimatu on ette arvata, mis järgmistel lehekülgedel toimuma hakkab, rääkimata veel lõpplahendusest. Meeldiv on teadmine, et see on alles pool lugu, et ka järg on olemas, kuid ka iseseisva loona oleks kindlalt viit väärt.
Teksti loeti vene keeles

Nagu ma siit teada sain, on sellel ka järg, mis parandab vähe minu suhtumist. Kuid viieni ikka ei küüni. Raamat üldiselt hea, tehnoloogia ja kollid mõnusad, maailm mitmekesine, tegevus huvitav. Aga: minu arvamus loetavast muutus kohe, kui peategelane läks mingi maffiapealikust sõbratari juurde, kes talle kohe, ilma loogilise põhjenduseta (arvestades ohtu millesse sõbratar end sellega pani, ei usu ma, et ta oleks sellisel põhjusel nii talitanud) hunniku hirmkallit ja ülivõimsat tehnikat ning supersõduritest kaaslasi kinkis. Iiiiigaaav! Säärased hüpersuperkola süllekukkumised näitavad ainult autori viitsimatust vaeva näha, et tegelane ise selle kuskilt usutaval viisil hangiks või saaks hakkama ilma selleta, mõnel muul moel. Teiseks hakkavad pinda käima säärased stamptegelased, kes kannavad peategelase peale mingit arusaamatut maniakaalset viha ja jälitavad kõigi vahenditega, ennasthävitavalt. Ei tundunud usutav. Enesealalhoiuintikt tundus olevat ainult peategelasel.Veel hakkas häirivalt silma, see kuidas autor üritas esile tuua inimhinge traagigat, korrutades pidevalt, et täiskasvanu poisi sees ja poiss täiskasvanu sees - selle oleks pidanud tooma läbi tegelaste käitumise, mitte otsesõnu ühtvalu kordama. Näiteks "Maltsik i tma"-s sai ta sama asjaga paremini hakkama.Lõpp oli ka kahtlane aga kui see oli just esimene osa...
Teksti loeti vene keeles

Paratamatult tekkisid seda lugedes paralleelid Simmonsi "Endymion"iga: laps ja tema ihukaitsja põgenevad mööda kosmost tagaajajate eest, kes kasutavad kiiremaks edasijõudmiseks ajutist surma.

Ja selles võrdluses jääb lukjanenko lugu ikka väga, väga kahvatuks. Tegelased on kuidagi puisevõitu ja maailm nende taga tundub ka primitiivse ja nüri - võibolla taotluslikult, pinnasena järgedele, aga kujutlusvõimet selline asi ei erguta.

Üks hea humoorikas detail siiski: loo tegevusajal oli üks suurimaid haruldusi ja delikatesse SPINAT. Möödaminnes selgus selle põhjus: suure sõja ajal oli keegi inimkonna vastastele ette söötnud info, et inimeste edu põhjuseks on spinatisöömine. Suunasid siis vastased tohutud ressursid selle imerelva kahjutukstegemisele, aretati viirus mis suretas välja spinati... üldiselt, oma ämbrisseastumise taipamisest ei suutnudki vaesekesed enam toibuda ;-)
Neli, aga selline, hädine.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2024
oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024

Autorite sildid: