Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Nedotjopa

(lühiromaan aastast 2006)

ajakirjapublikatsioon: «Jesli» 2006; nr 4
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

No ei ole Lukjanenko viimase aja juttudes enam seda tabamatut fluidumit, mis jutu kaasahaaravaks teeb ja teksti veel korra üle lugema sunnib. "Nedotjopa" on küll korralikult vormistatud ja loetav, aga ... igav. Selline programmiline tekst, kus on aegsasti teada, et nüüd järgneb naljakoht, siis selgitus, siis action ja siis jälle naljakoht.

Ühe väikese riigikese monarh kukutatakse ning tulevane troonipärija, kel reaalsest maailmast on äärmiselt lihtsustatud sinivereline ettekujutus, peab omal jõul hakkama saama. Maha teda ei lööda -- kuna usurpaatori järglane on veel suurem loru, siis mõtles võimuhaaraja välja oma lorule eriti kurikavala motiveerimisviisi: et laseb õigel printsikesel minna ja hakata võitlema tõe ja õiguse taastamise nimel, aga samas laseb lahti ka 2 lastekodutäit spetsiaalselt väljakoolitatud võltsprintse olukorra hägustamiseks. Eks mine ja võta siis kinni, kes neist trooninõudlejaist siis see õige on. Tõelisel printsil tekib esialgu muidugi raskusi elus hakkama saamisega.

Teksti loeti vene keeles

Ähvardasin reedel, et hakkan lugema ja arvustama uut eestikeelset vene ulme antoloogiat, aga kallis kaasa krabas raamatu oma kätte ning sestap keskendun hoopis vanade võlgade likvideerimisele.

Esimesena on kavas Sergei Lukjanenko lühiromaan «Недотёпа». Kuna Lukjanenko nimi müüb igast asendist, siis tehti lühiromaanist muidugi kaanelugu, mis ajakirja «Jesli» puhul tähendab, et värviline kaanepilt kordab teksti alguses olevat illustratsiooni. Tegelikult on küll illustratsioon kaanepildi mustvalge kordus, aga teistpidi kõlas see lause lihtsalt paremini.

Tegevus toimub mingis killustatud võlukuningriigis, kus vähemaid haldusüksusi valitsevad miskid kaashertsogid. Siis aga otsustab «üleaedne» kaashertsog omi valdusi laiendada ning vallutab «naabrimehe» maad ja lossi ning tapab nende endise valitseja.

Alaealine troonipärija jäetakse mitmel põhjusel ellu. Esiteks seepärast, et uue isanda järeltulija on loru ning elusolev trooninõudleja oleks hea motivaator. Teiseks pole uus isand mingi sadist ning ei leia miskit mõnu lapse tapmisest. Et aga ellujäätu elu kerge poleks, siis lastakse temaga samaaegselt lahti ka paarkümmend orbu, kes peavad samuti troonipärija Triksina esinema, et tõesta siis...

Triks aga pole oma senise elu jooksul eriti lossist välja saanud ning seetõttu on ta iseseisva elu esimesed päevad ikka väga troostitud. Edasi hakkab juba pisut looma, aga kerge pole tal ikkagi...

Kõige rohkem vihastabki mind kui lugejat autori- ja kirjastajatepoolne pettus. Ei olnud ei ajakirjas «Jesli», ega ka Nikolai Naumenko koostatud antoloogias «Фантастика 2006. Выпуск 2» kusagil märget, et lühiromaan on katkend peagivalmivast ja -ilmuvast romaanist. Vastupidi, ajakirja «Jesli» toimetus on korduvalt rõhutanud, et nemad romaanide katkendeid ei avalda!

Märkus romaanikatkendi kohta oleks aga hädavajalik olnud, sest iseseisva tekstina see lühiromaan ei tööta. Pole sel õiget lõppu jne. Igatahes asusin mina kohe pärast lühiromaani lugemise lõpetamist autori blogist uurima, et mis ja kuidas ning saingi teada, et esimene osa neljast.

Lühiromaani põhiliseks puuduseks oleks just liigne muinasjutulisus ja lapsikus. Ka tuletas see lühiromaan mulle liialt meelde ühte märksa kuulsamat muinasjutt-romaani kolmest paksust ning seegi miinuseks. Lukjanenko oskab ikka hulga paremini!

Kui jätta kõrvale kirjastuslik hämamine, siis on lühiromaan üsna nõrka nelja väärt, aga (autori kaasabil teostatud) lugeja petmise eest üle kolme ei saa.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: