Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Maltšik i Tma

(romaan aastast 1997)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Poiss nimega Danka lesib kerge kylmetusega voodis ja lööb aega surnuks. Äkitselt kargab läbi akna seinale päikesejänku. Ilmselt mängib keegi hoovis peegliga. Pool naljatades ytleb poiss päikeselaigule, et ärgu too kartku, jäägu tema juurde. "Tere!" vastab seepeale päikeselaik.

Edasise vestluse käigus selgub, et õigupoolest ei olegi tegemist mitte päikesejänku vaid päikesekiisuga. Kassipojale on too loomake nimelt oluliselt sarnasem kui jänesele. Päikesekiisu on kyll alles hästi pisike, samas aga võimekas. Näiteks oskab ta imeosavasti ravida kylmetushaigusi, just selliseid mis Dankat parasjagu vaevavad. Keerab ennast poisi kaela ymber kerra, nurrub natuke, ja kurk ei valutagi enam.

Oma oskuste edasise demonstreerimise käigus avastab kiisu toa seinast, mitmekordse tapeedikihi alt mitmeid salajasi uksi. Säärased uksed viivad teistesse maailmadesse. Niisama, proovi mõttes, lähevadki poiss ja kiisu yhte sellist maailma lähemalt vaatama.

Avatud ukse vahelt paistab vaid pimedus.

Kohati muhedalt armas ja samas morntõsine muinasjutt. Kui tyypilises muinasjutus on antagonistlikeks poolusteks Hea ja Kuri, siis Lukjanenko võtab asja mõnevõrra sygavamalt. Võitlevateks poolteks on Valgus ja Pimedus. Ka valge ryytel võib olla lurjus ja reetur. Ka pimeduse deemon võib olla hea.

Absoluuutset Tõde ei ole, igalyhel on oma tõde. Ja igayks valib, kuidas ta oma tõde näeb, kas valguses või pimeduses. Ka võitlus tõe ja õiguse eest on eelkõige ikkagi võitlus - kui tahad, et su õigus võidaks, pead sa oma teelt pyhkima need, kelle õigus on teistsugune. Ja sageli mitte just kõige "ausamate" meetoditega.

Keegi siin just võrdles Preussler’i "Krabatit" "Tõe ja Õigusega". Umbes sarnaseid võrdlusi võiks tuua ka käesoleva romaani puhul. Samas, mulle isiklikult kipuvad Lukjanenko mitte-nii-raskemeelsetes toonides teosed paremini meeldima. Sellest ka neli.

Teksti loeti vene keeles

Kiidan raamatut ja autorit. Raskemeelsed, lausa masendavad teosed on minu nõrkus. Sellest ka viis. Ainus mis mind Lukjanenko mõõgapoiste juures juba teist romaani järjest vaevab, on tema suhtumine relvadesse. Peale mõõkade ja ambude on väga palju muid toredaid relvi. millest mitmed sobiksid lendajatele paremini. Ka ei ole amb sääraseks välilahinguks erit sobiv relv, nagu tema järgi võiks arvata. Vibu oleks oma omadustel siin asendamatu aga nojah. Ootaksin igatahes fantsaykirjanikelt suuremat süvenemist keskaegsesse relvastusse. eeskujuks toon siin P. Andersoni. Aga muu üle ei kurda karvavõrdki.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: