Kasutajainfo

Sergei Lukjanenko

11.04.1968–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Sergei Lukjanenko ·

Planeta, kotoroi net

(romaan aastast 1994)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Hmm.. Kui selle kolmeosalise sarja eelmise teose (Printsessa stoit smerti) puhul hämmastas mind kirjutatu suhteline nigelus, siis sedapuhku tabas mind meeldivamat sorti yllatus. Võrreldes esimese osaga on käesolev oluliselt parem.

Jääb vägisi mulje, et Lukjanenko on ka ise aru saanud, millise käkiga ta sarja alguses maha sai, ning yritab seda nyyd teises osas parandada. Enamik lauslollusi mis eelmises osas pilku riivasid on siin ilusasti ära põhjendatud. Kohati võttis selline "vigade parandus" päris muigama.. Eriti kummaline on teoste tasemete vahe arvestades sellega, et niipalju kui mina aru saan on nad mõlemad kirjutatud enam-vähem järjest - 1994ndal aastal. Go figure..

Sisust. Eelmises osas planeedi Tar printsiks kuulutatud endine vene dessantväelane kolistab mööda kosmost ringi ja otsib Maad. Sealjuures segavad teda kõikvõimalikud vaenulikud jõud, eesotsas myytilist Kylvajate tsivilisatsiooni kummardava fanaatilise ususektiga. Viimased on oma hämaratel usulis-fanaatilistel põhjustel nõuks võtnud planeet Maa yles otsida ja see hirmsa pauguga õhku lasta.

Segaduste käigus korjatakse järjekordse hädamaandumise käigus yles veel teinegi maalane - juhuslikult (?) mingi suvalise kolkaplaneedi põõsastikku ära eksinud poisike. Järgevad igati hoogsad kõrtsikakluste ja kosmoselahingute stseenid. Ytleks et need tulevad Lukjanenkol isegi paremini välja kui samalaadseid kirjeldusi viljeleval Vladimir Vassiljevil.

Kokkuvõtteks: igati vahve ja kerge lugemine. Ehk mitte Lukjanenko parimate teoste tasemel.. Aga võrdlemisi tugeva nelja on see raamat igati ära teeninud.

Teksti loeti vene keeles

Triloogia teine osa on tunduvalt parem kui esimene. Kuna päästetud printsess ei armasta peategelast (sedasama endist dessantväelast ja poolkriminaalset kahevõitlejat), lahkub ta päästetud planeedilt ja siirdub Maa otsinguile. Otsima peab aga sellepärast, et mingil seletamata põhjusel on paljude omavahel seotud maailmate hulgas Maa põlutud maailm. Vähe sellest, et põlatud, keegi ei tea sedagi, kus ta asub.

Algavadki põnevad seiklused kosmoses, kus formeerub vahva meeskond, vaenlasi, saladusi ja võitlusi ning lahinguid tuleb järjest juurde. Päris hea oli lugeda.

Lõpp lahendab suure hulga saladusi, kuid asemele tulevad hoopis uued, järg on täiesti vältimatu.

Kokkuvõttes päris korralik kosmoseooper, nelja on väärt küll. Selle kõrval tundub triloogia esimene osa kiiruga tehtud sissejuhatusena.

Teksti loeti vene keeles

Igal planeedil on Külvajate Tempel, mis lisaks ülimusliku kohtu funktsioonile täidab ka kosmilise majaka osa... st. templi abil toimub kogu planeetidevaheline navigatsioon. Maa on ainuke teadaolev inimasustusega planeet, kus Külvajate Tempel puudub ning seetõttu suhtub ülejäänud plaaneetide elanikkond Maasse üsna põlglikult. Suhtumise neutraalsem vorm on väljend «planeet, mida pole» – kõik saavad kohe aru, et millisest planeedist jutt!

Lord Serzh leiab, et tal pole palees (loe: õukonnas ja planeedil Tar) miskit teha. Küsib printsessilt laeva ning asub teele...

Serzhi eesmärgiks on üles otsida planeet Maa, ehk teha midagi võimatut... Serzh leiab, et see on tegu, mida ta tõesti teeb puhtalt omaenda tahtest, sest printsessi päästmine oli lõppkokkuvõttes siiski mingite planeeritud juhuste ahel, milles Serzh esines kui suvaline marionet...

Laeva meeskonna moodustavad alguses Serzhi relvavennad, kes talle elu võlgnevad: seersant Ernado ja kursant Lans Dari. Romaan algab neljanda meeskonnaliikme «värbamisega»: Serzh päästab karja kurikaelte käest endise piraadi Redrak Sholtri. Piraat ei tea Maast midagi, kuid on kohtunud purjus kaabakaga, kes kunagi oma poolrikkis laevaga olevat sattunud planeedile, mida pole ning mingis ookeani kaldal asuvas linnas olevat ta ostnud titaanplaatide eest plutooniumi. Linna nimi olevat kõlanud kui Njuork!

Õige pea satub laeva ka Danka, poisike XX sajandi Maalt. Üldine arvamus on, et Danka on neile «ette söödetud», et sundida kapten Serzhi ja tema meeskonda midagi tegema. Aga mida?

Üsna romaani alguses ristub Serzhi ja tema meeskonna tee mingite usufanaatikutega, kes arvavad, et kui nad neetud planeedi Maa kvarkpommiga õhku lasevad, et siis tulevad Külvajad taas tagasi, sest usklikud on näidanud, et nad on oma jumalaid väärt...

See kõik on vaid romaani algus...

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: