Kasutajainfo

William Tenn

8.11.1920-7.02.2010

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· William Tenn ·

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1956; august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Karistus avansiks»
«Horisont» 1975; nr 11 – 1976; nr 2

Tekst leidub kogumikes:
  • Horisont
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
6
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.714
Arvustused (7)

Väga päevateemaline lugu. ;-) Kunagi kauges-kauges tulevikus, kui rohi jälle rohelisem ja kosmos mustem on kui praegu, otsustatakse, et kuritegevuse vähendamiseks on kõigiti soodne ja kasulik, anda karistus avansiks. Aga et soovijaid leida, siis pevad eelkurjategijad veetma vaid poole ettenähtud ajast Galaktika kauneimais paikades. :-) (Kes ettemaksu ei armasta, see läheb pärast kuriegu juba kogu ajaks.) Muidugi on eelkurjategijal õigus igal ajal rajalt maha astuda. Ta saadetakse esimese kosmoselaevaga (ja soojate mälestustega paikadest, kus viibis) koju tagasi. Muidugi ei tule istutud aeg sellisel juhul arvesse. Ja siis saabub Maale korraga KAKS (!) meest, kes on tapmise eest ette ära istunud ja kellel on õigus tappa ükskõik kes... Kes on nende "õnnelikud" väljavalitud? Aga seda lugege ise!
Teksti loeti eesti keeles

Ääretult hea jutukirjaniku ääretult tore jutt eesti keeles!

Igatahes pani see jutt mind hoolega teisi William Tenni tekste otsima ja lugema... ning 90% ulatuses pole ma pettuma pidanud... olen isegi ühe Tenni jutu eesti keelde tõlkinud.

Noh, on lihtsalt sihuke hea kirjanik!

Nagu Wõrokas ülalpool on maininud jõuavad tervelt kaks karistuse ära istunud eelkurjategijat Maale tagasi... juhtunud on see, mida tõenäosuse järgi poleks tohtinud juhtuda.

Lugege!!!
Soovituseks mainiks sedagi, et Tenn annab enamuse tuleviku elu puudutavaid fakte edasi üsna nappide vihjetega, aga üldpilt on kompleksem, kui enamikes põhjalikult seletavates tekstides.
Lugege kindlasti!!!

Teksti loeti eesti ja vene keeles

Tegelikult ei pea antud lugu sugugi ulmekana vaatama, ulmelisusele vihjavad ju vaid üksikasjad ja peategelase mälestused. Ja loomulikult peaidee ise - loomulikult ei suuda ükski demokraatlik bürokraatiariik seda teostada, kuid samas - ehk oleks see tõesti vahend kuritegevuse vähendamiseks? Peamiseks teemaks on loos ikkagi inimestevahelised suhted ja usalduse - usaldamatuse teema. Kuid kogu värk on lahendatud liigsesse emotsionaalsusse laskumata - lõbusalt ja hoogsalt. Ühinen Jürka soovitusega - lugege kõik.
Teksti loeti eesti keeles

Soh. Sattus hea lugu kätte ja sellepärast jäi isegi mingisuguse filmi vaatamine pooleli. Väga hea lugu ja kõik need teised kiidusõnad kah. Aga ülejäänud rahval (vanad naised, miskid firmapomod jne) oli ikka paras pinge sees vist küll ;) Lugege, kui veel lugenud pole.
Teksti loeti eesti keeles

Inimene võib oma kuriteo karistuse ette ära kanda -- 7 aastat ränke ja eluohtlikku sunnitööd maavälises koloonias. Seejärel on aga ta oma asi, kuidas ja keda ta tapab. Lõbus, eks ole.
Teksti loeti vene keeles

Idee on hea, aga mulle pole kunagi meeldinud lood, mille peategelasteks on ajuvabalt käituvad tüübid. Erand pole ka käesolev.
Teksti loeti inglise keeles

Päris karm düstoopia - mina sellises maailmas elada ei tahaks. Mitte seepärast, et ise ohvriks sattuda kardaksin, kuid idee kuriteo eest karistus avansiks ära kanda tundus ikkagi väga võigas. Samas just tänu sellisele võõristavale ideele oli tegemist väga hea jutuga!

Mis veel imestama pani, oli see, et selline, oma aja kohta vägagi julge lugu üldse sügaval stagnaajal eesti keeles ilmus. Müts maha toimetajate ees, kes selle "Horisondis" ilmutasid.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023

Autorite sildid: