Kasutajainfo

Christopher Priest

14.07.1943–2.02.2034

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Christopher Priest ·

Transplant

(jutt aastast 1974)

ajakirjapublikatsioon: «Worlds of If» 1974; jaanuar/veebruar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Christopher Priest on koos Ian Watsoniga kaks autorit, kes tulid ulmesse nn. uue laine käigus ning keda võib nimetada ajakirja «New Worlds» kaheks viimaseks suureks nimeks. Täna on Christopher Priesti sünnipäev ning see oleks ka kena põhjus autorilt mõni jutt arvustada, seda enam üldiselt mulle Christopher Priesti looming meeldib...

«Transplant» on selline üsna britilik jutt. Loos on teatavat olemuslikku ühiskonnakriitikat, on ka mõningast väsimust ja allakäiku... just seda, mis eristab pisut üleküpsenud briti ulmet nooruslikkusele pretendeerivast rajamaalikust ameerika ulmest.

Teemaks sedapuhku organite siirdamine. Kuna seadusandlikult on tekkinud olukord, kus surnud inimese organid loetakse automaatselt ühiskondlikuks omandiks... siis on vastukaaluks tekkinud ühiskondlik liikumine Doonorite Kaitse Organisatsioon (DKO), mille eesmärgiks oleks jälgida siiski ka surijate tahet, et kui inimene tahab hauda minna täiskomplekti organitega, siis peaks tal see võimalus ka olema. Iseenesestmõistetavalt on ühiskondlik arvamus DKO poolel... vähemasti emotsionaalsel tasandil.

See oli nüüd sotsiaalne taust. Lugu ise (vähemasti osa) seisneb aga selles, et DKO esindaja tuleb haiglasse ning lubab arstid kohtusse anda, sest mingilt autoavarii ohvrilt on süda võetud ja siirdatud mingile südamehaigele... kuid autoavarii ohver tahtis, et ta tuhastataks! Vestluse käigus selgub, et ega sellest südame siirdamisest eriti kasu polnud... samas ei saa meest, kes sai avariiohvri kasvajaga südame siiski surnuks pidada, kuigi ta naine on juba mehe surmatunnistuse kätte saanud. Jutu põhisisu ongi selles, et mis siis ikka on elu... just filosoofilises plaanis, et millal lugeda inimene surnuks. Loole lisavad veel ka värvi pildid selle nö. surnud mehe elust...

Viiest jääb puudu see, et jutt ise pole just eriline lugemisnauding... neli aga selle eest, et jutt tekitas mingeid kummalisi uitmõtteid ja viis mõtte uitama üsna hämaratele ja eksistentsiaalsetele radadele... ning see jutt on jäänud kuhugi aju sügavustesse miilama.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: