Kasutajainfo

Edwin A. Abbott

20.12.1838–12.10.1926

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Edwin A. Abbott ·

Flatland: A Romance of Many Dimensions

(romaan aastast 1884)

eesti keeles: «Lapikmaa: Mitmemõõtmeline lugu»
««Loomingu» Raamatukogu» 2006; nr. 9/10

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Loomingu Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
0
0
0
3
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (3)

Tegemist on iseenesest kuulsa ja omal ajal vist mingis seltskonnas isegi lausa kultusliku teosega. Meenub, et üritasin seda vist ka aastat kakskümmend tagasi lugeda ja viskasin kõrvale kui ilge jura. Nüüd üle lehitsedes pean tunnistama, et ei ole paremaks läinud. Autorist: 1838-1926, Inglise kirikutegelane; on kirjutanud Francis Baconi eluloo, “Shakespearian Grammar”i ja teoloogilisi tekste. Ulmega ja vist kirjandusega üldse seostub tal vaid see raamat. Raamatust: on mingi tegelane, kes elab kahemõõtmelises maailmas, on ruudukujuline, naine on tal joon, majad on viisnurksed ja nii edasi; lisaks peotäis ehk mingis võtmes teravmeelseid, kuid üldisemas kontekstis haigutamaajavalt totakaid arutlusi joone paksusest, ilmakaarte määramisest ja muust taolisest. “Universumi mõistus” võtab tal mingil hetkel käest kinni ja ta satub noorema kooliea tasemel (st. lapsikult võimatutesse ja mittemidagiütlevatesse) seiklustesse, milliste kirjeldustest ei suutnud ma ka peale pikka otsimist leida filosoofilist iva, mis sinna väidetavalt peidetud olevat. Käib joonel, “kõrgemates” dimensioonides, meie maailmas ja lõpuks kodus pannakse hullumajja. Ühesõnaga, kui raamat ajastu kontekstis ehk oli midagi, siis nüüd täna tundub ta piinlikult nõme ja sellega tutvumine on puhas ajaraiskamine.
Teksti loeti inglise keeles

Tuleb paraku nõustuda. Ilukirjanduseks on seda oopust suht raske pidada ja teaduslik külg tundub isegi minutaolisele võhikule lapsik. Mitte ainult, et autor kujutab mõistuslikku elu kahe- , ühe- ja nullmõõtmelistes maailmades, vaid see meenutab ka ülemäära meie enda tsivilisatsiooni. Suur osa romaanist on täis tuubitud mingeid mõttetuid geomeetriaalaseid mõtisklusi, lisaks näpuotsaga satiiri Victoria-aegse ühiskonna pihta, mis praeguseks ammu minevik, surnud ja maha maetud. Mitte ei saa aru, miks pidas " " Loomingu" Raamatukogu" vajalikuks 122. aasta möödumise järel selle jabura oopuse eestinduse avaldada?
Teksti loeti eesti keeles

Inglise koolmeistri ja kirjamehe Edwin Abbot Abboti satiiriline romaan "Lapikmaa: Mitmemõõtmeline lugu" jutustab kahedimensionaalse Lapikmaa elaniku härra Ruudu seiklustest ruumis. Tegu on väga kuulsa jutustusega, mis on läbi sajandite leidnud palju järgimist. Sellele on kirjutatud palju järgi, millest viimane ilmus 2005. aastal. Lisaks on romaani mainitud ka mitmetes raamatutes, filides ja telesarjades ning paljud kuulsad kirjanikud, Asimov nende hulgas, on väitnud, et Lapikmaal oli oluline osa nende loometee kujundamise juures. Igatahes jättis selline kiidulaul asjast ülimalt põneva mulje ning lugema asudes olid minu ootused suured. Kahjuks pidin ma pettuma. Teos liiga lame ning lihtsakoeline. Abbot oli suur võrdõigluse ja inimõiguste propageerija ning see kumab tema teosest ka igal leheküljel läbi. Üldiselt ei ole mul sõnumiga lugude vastu midagi, kuid propaganda on juba hoopis teine teema. Pealegi peaks satiir minu aust ka natuke huumorit sisaldama, kuid "Lapikmaas" ma seda igatahes ei leidnud. Otseselt ma raamatu lugemist ei kahetse, sest sellele kulus niivõrd tühine aeg, kuid soovitama ma seda ka ei hakka. Igatahes olen nüüd ühe jama võrra targem ning see on ju ka midagi väärt! Või ei ole?
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: