Kasutajainfo

Frederik Pohl

26.11.1919-2.09.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Frederik Pohl · C. M. Kornbluth ·

The Space Merchants

(romaan aastast 1953)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1952; juuni - august [pealkirjaga «Gravy Planet»]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Kui mõelda kõikvõimalike kollaboratsioonide peale, mille arv peamiselt tänu kõikvõimalikele shared worlds'idele ja tie-ini'dele iga aastakümnega vaat et geomeetrilises progressioonis kasvab, siis peale Strugatskite loomingu, mis pisut eraldi seisab, turgatavad tippsaavutustena pähe Niveni-Pournelle'i "The Mote in God's Eye", Gibsoni-Sterlingi "The Difference Engine" ning düstoopiline "Kosmosekaupmehed", kus on kujutatud tulevikuilma, kus kõike juhivad ja seavad reklaamibürood. Peategelane on üks juhtivaid reklaamiala tegelasi, kes satub vandenõu tulemusena ühtäkki ühiskonna hierarhias ühele madalamale pulgale, sealt ametlikule korrale oponeerivate konservaatorite huviorbiiti ja lõpuks moraalse ümbersünni läbiteinuna tagasi oma väljavõideldud kohale. Ise lehti keerav, mõtlemist intrigeeriv ja parasjagu sünge nägemus, soovituslik kirjandus tänapäeva copywriteritele, samuti ei teeks paha selle romaani tõlge eesti keelde. 3/4 osas on romaan esmaklassiline, puudustena lähevad kirja vägisi lamedaks kiskuv lõpp ning mõningate tegelaste metamorfoosid, mis võib vabalt kahest autorist tingitud olla.
Teksti loeti inglise keeles

Tulevikus valitsevad maailma suured reklaamibürood. Nad on omavahel kõik rivaalid ning nende vahel käib metsik võitlus. Pidevalt nuhitakse ja tapetakse teineteist. Eriti hea on muidugi reklaamibüroode strateegia. Kõikides söödavates ja joodavates toodetes on sees sõltuvust tekitavad ained. Et ikka rohkem nende tooteid ostetaks.

Loo peategelaseks on üks juhtivaid reklaamitegelasi, keda algul firmadevahelise ja ka -sisese konkurentsi tõttu üritatakse ära koristada. See ebaõnnestub, aga tegelinski leiab end ootamatult ühiskonna põhjakihis. Temast huvituvad konservaatorid, kes on sellisele ühiskonnakorraldusele vastu, ning nende abil saab ta oma vanale kohale tagasi. Sinna tagasi saades avastab ta aga, et on muutunud.

Lugu on väga hästi ja hoogsalt kirjutatud, aga natuke rikub seda muljet liiga häppi-endilik lõpp. Sellest ka viiele paar pikka miinust sappa.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: