Kasutajainfo

Frederik Pohl

26.11.1919-2.09.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Frederik Pohl ·

Man Plus

(romaan aastast 1976)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1976; aprill - juuni
Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
2
1
1
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Frederik Pohli kirjandusliku toodangu taseme hüppelist tõusu seitsmekümnendail seostatakse tema toimetajategevuse lõppemisega samal ajal. Ma ei ole küll pädev seda seisukohta hindama, sest Pohl ei kuulu mul eriti loetud kirjanike hulka, kuid Man Plus on normaalne ja loetav raamat küll.

Romaani peategelane Roger Torraway on katseobjektiks eksperimendis, mille eesmärgiks on luua poolmasin/poolinimene (küborg), kelletaoline oleks suuteline planeet Marsil tegutsema nagu kala vees. Põhjused on poliitilised, kõik märgid viitavad peatselt puhkevale tuumakonfliktile maal ja Marsi koloniseerimist nähakse ainsa abinõuna. Aeg on piiratud ning kõike komplitseerib Rogeri suhe oma litsikesest abikaasaga.

See perekondlik umbsõlm on ühtlasi romaani keskne teema ning kui see u. 50 lk. enne tegelikku lõppu sisulise lahenduse saab, tekkib Pohli puhul juba varemkogetud tunne, et raamat on enneaegse lõpuga ja järgnev lihtsalt ballast.

Kerge laialivalguvus on tegelikult ainuke häda mida antud romaanile ette heita saab - Pohl on sisse toonud teravad sugupoolte vahelised suhted, romaani võib nimetada ka poliitiliseks ulmeks, mingi koha pealt isegi hard SFiks, kirjutab tänasele ajaviitekirjandusele omases stiilis - teos on ja nagu pole ka. Kuid raamatu lugemist ma ei kahetse, ehkki hiljem romaanile tekkinud järge "Mars Plus" ma ka lugeda ei kavatse.

Teksti loeti inglise keeles

Andri Riid on oma arvustuses peaaegu kõik ära öelnud, ning sellega tuleb nõustuda. Võib-olla teoses natuke liiga palju seepi ja üleliigset ballasti ning kohati kippus asi liiga Hard SF-iks minema, aga muidu on tegu hea ajaviiteulmekaga, ning raamatu lugemist minagi ei kahetse. Tugev neli.
Teksti loeti inglise keeles

Seda tüüpi raamat, mis vananeb kiiresti. Tore oli lugeda arvutist, “mis võibolla mahub seljakotti ära” ja muudest huvitavatest asjadest. Mis mulle aga üldse ei meeldinud oli see, kuidas raamat oli üles ehitatud. Pidevalt hüppav vaatenurk ja eriti lõpus sissetoodud “mina” jutustaja. Ei tea kas on tegemist tõlke probleemiga, aga kogu lugu tundus äärmiselt puiselt kirja panduna.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2019
juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019

Autorite sildid: