Kasutajainfo

Frederik Pohl

26.11.1919-2.09.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Frederik Pohl ·

Gateway

(romaan aastast 1977)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1976; november - 1977; märts
Sarjad:
Hinne
Hindajaid
5
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.3
Arvustused (10)

"Man Plus"-i ja Heechee saagat (kuhu kuulub ka antud romaan) peetakse Frederik Pohli tippteosteks. Süzhee on üsnagi veider: inimkond on just alustanud oma tähesüsteemi asustamist kolooniatega Marsil, Veenuse maa-alustes tunnelites ja Kuul (Luna). Veenusel leitakse, et sinna juba ka üks teine rass oma tunneleid kaevanud ning algabki suur Heechee buum. Üks juhuslik Veenuse "tunnelirott" avastab ühes mahajäetud Heechee tunnelis täiesti funktsioneeriva kosmoselaeva. Mingi ime läbi õnestub tal see pinnale tirida ning lendama panna. Mõne hetke pärast leiab ta ennast Maa ümber liikuvas senitundmatus satelliidis, mis on ehitatud suure asteroidi ümber ning mis on täis Heechee laevu. Oma elu hinnaga õnnestub tal teade oma avastusest Maale saata ning algabki prospektorite ajastu. Heechee laeva lendama panek on lihtne -- keerutad viite ketast senikaua kuni punane tuluke süttib, seejärel tõmbad kangi ja litsud nuppu. Ainuke probleem on selles, et keegi ei tea, mida need viis ketast sümboliseerivad. Niisiis lennatakse huupi -- tõenäosus, et prospektor tagasi tuleb on alla poole. Robinette Broadhead satub kogu selle jama keskele üsna juhuslikult (peab muidugi mainima, et rikastumine ei olnud just tema kõige viimasem eesmärk). Iga prospektor, kes leiab midagigi väärtusliku, võib saada muinasjutulise boonuse -- ja paljud on selle nimel oma terve mõistuse ja eluga riskima. Kaks Robinette reisi läksid nurja, kuid viimane õnnestus -- üheksa tema kaaslase hinnaga. Et ise minema pääseda jättis ta nad ajatusse musta auku. Kuid raha ei taasta tema vaimset tervist, süütunne jälitab teda ükskõik kuhu ta ka ei läheks ja mida ta ka ei teeks. Pool raamatut ongi kirjutatud tema vestlustest psühhanalüütik-programmiga Sigfried. Ülejäänud pool raamatut on siis vastavalt täis tema mälestusi. Ei tasu muide arvata, et see psühholoogi osa on suvaline sotsioloogiline jura, pigem vastupidi, see aitab tema mälestusi hoopis teises valguses näha ning on vahest isegi olulisem, kui see mälestuste pool.
Teksti loeti inglise keeles

Frederik Pohl oli 40ndail lärmakas vasakpoolne ulmefänn, 50ndail terava sulega ühiskonnakriitik, 60ndail tohutuhea toimetaja (Larry Niveni avastaja). 70ndate alguses aga hakkas ta väga hoogsalt endale lugejate tunnustust nõudma. Mitte et teda varem poleks kirjanikuna tuntud, aga keegi ei suutnud kuidagi määratleda Frederik Pohli kohta ameerika ulmes. Osaliselt muidugi ka seetõttu, et Pohl killustas end igasugu asjade (toimetamine, kirjutamine jne.) vahel, ning tegi kõike tõesti hästi, osaliselt seetõttu, et Pohlile meeldis kirjutada kahasse (Kornbluth, Williamson, del Rey jne.) ning keegi ei saanud päris sotti, kes Frederik Pohl ise on.

70ndate esimesel poolel avaldas ta aga hulgaliselt üsna skandaalseid ning meeldejäävaid lugusid. (Ka esimene Heechee jutt ilmus 1972. aastal.) Ning kui kümnendi teisel poolel hakkasid tulema romaanid, üks vingem kui teine: «Man Plus», «Gateway», «Jem» jne., siis hakatigi rääkima suisa uuest Pohlist.

«Gateway» on justkui kahe romaani – «Kohtumine Ramaga» ja «Väljasõit rohelisse» – ristsugutis. Ning see on kiitus! Clarkelik teadus, Strugatskitelik inimlikkus ja sotsiaalsus ning see võrratu stalkerlus üldkosmilises mastaabis.

Sisust ei tahagi siin rääkida – eelkirjutanu tegi seda hästi ja küllaldaselt. Seda romaani tuleb lugeda ja nautida. Kes mind ei usu, võtku teadmiseks, et romaan võitis tohutu laadungi auhindu, nii fännide, kirjanike, kui ka ulmeuurijate omi. Kõik huvilised inimkihid hindasid (ja hindavad) ingliskeelses keeleruumis seda romaani ja kogu «Heechee saagat» väga kõrgelt.

Muuseas, selle romaani kaas tegi mulle ka selgeks, et Boris Vallejo oskab lisaks (pool)paljastele naistele maalida ka suurepärast kosmosetehnikat.

Lugege, kurat võtaks!!!

Teksti loeti inglise keeles

Syzee ja yldine kirjanduslik taust on eelkirjutajate poolt juba pikalt/laialt ära kirjeldatud. Raamat oli tõesti suht. võimas. Idee iseenesest originaalne ja teostus ei jäänud oluliselt alla. Kasvõi tehisintellektist psyhhoanalyytiku idee on juba viite punkti väärt. Ka see kamikadze-kullaotsijate asula oma poolhullumeelse elanikonnaga oli tõelisel nauditavalt kirjeldatud. Yhinen Jyri Kallase viimase lausega.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Raamatu ülesehitus on kui mitte innovatiivne, siis igal juhul leidlik ja annab teosele lisadimensiooni. Siegrfriedi (oleviku) liin ristleb mõjuvalt meenutuste (mineviku) liiniga. Justkui sellest veel väheks jääks, on teksti pikitud väljavõtteid Gateway dokumentidest (kuulutused, katked loengutest intervjuudest, retkede aruanded), mis raamatule virtuaalset autentsust lisavad.
Inimtüübid ja Gateway paranoidne õhkkond on kirjeldatud lakooniliselt ja efektselt.
Tüüpiline uue laine järgne ulme, kus rõhk pole mitte Gateway saladuse ja tema loojate olemuse uurimisel vaid inimeste, kes õhkõrna rikastumise lootuses Gatewayle tormavad, vaatlemisel.Olud selles võrdlemisi süngetes värvides kujutatud tulevikumaailmas on just sellised, et neil midagi paremat valida ei ole.Olulise miinusena jätab midagi soovida teose üldises dynaamikas. Sest peale seda kui Rob Klara läbi klobib, mis minu jaoks oli romaani tõeline kulminatsioon, mitte et ma oleksin mingi perevägivalla pooldaja, olid viimased leheküljed kuidagi hallid ja erilise särata. Võimalik et see on liigne norimine, ent hindeks jääb neli pluss, isegi kahe plussiga, ent neli.
Teksti loeti inglise keeles

Huvitav, kuid mitte vaimustav. Idee on kahtlemata originaalne, tegevuslava detailselt välja joonistatud (muhedalt mõjuvad eraldi lehekülgedel ära toodud nö. Gateway originaaldokumendid). Aga see kõik ei korva ebaühtlase pingega (või lausa pingevabalt) süzhee arengut, põnev ei hakanud lugedes peaaegu kordagi. Ja mis peategelasse puutub... ma saan muidugi aru, et autor tegi temast teadlikult neurootilise lupardi, mitte terasnärvide ja -lihastega superkangelase... see andis muuhulgas võimaluse robot-psühhoanalüütiku nö. teise plaani sissetoomiseks, aga mulle ei pakkunud see küll midagi. Kuidagi väga lugejaga flirtivalt mõjus see kõik.

Et raamat omal ajal nii Hugo kui Nebula sai... nojah, olen vahel ikka mõelnud, et kirjandusauhindade ja missikroonide jagamisel on palju ühist. Eelkõige just subjektiivne moment. Mistõttu hoidun ka topeltauhinnaga pärjatud teost automaatselt vaieldamatuks tippteoseks tunnistamast - täpselt samuti, nagu näiteks miss Botswanat maailma kauneimaks daamiks pidamast, olgugi tal kodus sahtlipõhjas nii Miss Worldi kui Miss Universumi kroon.

Teksti loeti inglise keeles

Minu jaoks väga raske teos hindamiseks. Kuigi teos on minu meelest natuke liiga staatiline ja kirjeldav, on selle taga olev idee ja teostus suurepärased.
Teksti loeti inglise keeles

Raamat, mille juurde jõudsin üpris huvitaval moel-netituttav Rumeeniast saatis mulle faili ja käis peale, et läbi loeksin. Esimene raamat, mida lugesin Microsoft Readeri programmi kasutades.

No vat ei suutnud kaasa haarata, midagi pole teha, ehkki enamikule inimestest näib meeldivat. Üks neid tekste, mis on ilmselt juba mõne kuu pärast täielikult ununenud. Kuidagi väga staatiline ja kirjeldav osa jäi ka elutuks.

Teksti loeti inglise keeles

Millegipärast meenutas Red Dwarfi raamatuid, ainult ilma huumorita. Ebameeldiv peategelane.

AI psühhoteraapia oli juba hoopis tarbetu grafomaanlus. Mis seal ikka psühhoterapeeretada, raha jalaga segada, nikku saada rohkem kui jõuab, aga ikka jama? Loll siis juu... Kõik need sessioonid oleks olnd nagu mõeldud ühe sündmuse edastamiseks raamatu lõpus?

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019

Autorite sildid: