Kasutajainfo

Frederik Pohl

26.11.1919-2.09.2013

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Frederik Pohl ·

The Tunnel Under the World

(jutt aastast 1955)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1955; jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Tunnel maailma all»
antoloogia «Hirmu vöönd» 1993

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
11
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.846
Arvustused (13)

Kunagi sovietiajal ilmus see jutt joonealusena ajalehes «Noorte Hääl» ning see järjejutt oli ühtlasi ka minu esmatutvuseks Frederik Pohli loominguga... esmatutvus oli võrratu!

Miski vend ärkab hommikul ning avastab, et kogu teda ümbritsev maailm elab eilses päevas... jutt ongi selle tegelase sekenduste kirjeldus, ta leiab veel ühe vanamehe kes samuti õiget kuupäeva teab ning saab ka tema käest miskit rohkem teada... võetakse läbi hunnik erinevaid vandenõuteooriaid, kuni... saabub ääretult jahmatav lõpplahendus!

Tasub kindlasti lugeda!!!

PS: Üks allkirjutaja küsis, et miks pidi robotitele reklaami tegema? Robotid olid vaid vahend... nende abil modelleeriti inimühiskond!

Teksti loeti eesti keeles

Mis kuradi päralt peaks robotitele reklaami tegema? Kui nad ka midagi ostavad, oleks äkki kergem olnud raha peale plahvatust kokku korjata. Minu meelest on ta nii jabur lugu, et teenib juba sellega "5".
Teksti loeti eesti keeles

Kusjuures oleks seda omamoodi huvitav lugeda ka kõiksugu vandenõuteooriate fännidel. Parajalt pinget, minu jaoks parajalt veidrat huumorit...
Teksti loeti eesti keeles

Juba omalajal ajalehe joonealusena jättis ta mulle kahepidise mulje (vana ma siis olla võisin?... kurat sellega) - ühelt poolt jalustrabavalt fantastiline idee, teiselt poolt kilomeetrised loogikaaugud. Saan muidugi aru, et need olid vajalikud - muidu poleks lugu kokku saanud, aga seetõttu ei saa ma ometi kõrgeima hindega hinnata.
Teksti loeti eesti keeles

Väga mõjus jutt. Mõtle ise, kui peaks ise iga päev üles ärkama 15. juunis. Kõik kordub sama vana tüütusega va. reklaamid muidugi. Ja lõpp oli võimas. Kindel viis.Pärast originaalis lugemist, tuli tunne, et sellest saaks vändata ka hea ulmepõneviku (a la Minority Report).
Teksti loeti eesti ja inglise keeles

Kes on näinud filmi "Dark City" (soovitan!),siis vähemalt algust lugedes tekib tunne, et see raamat ongi filmi aluseks.Lõpplahendus on küll erinev, aga seda üllatavam! Väga hea jutt.
Teksti loeti inglise keeles

Väga kobe lugu.

Nüüd järgneb pihtimus etteantud teemal. Nimelt lõpetasin ma paar päeva tagasi oma viimase jutu, milles peategelae ärkab igal hommikul teadmisega, et on komandeeringu viimane päev... Eile õhtul lugesin siis seda Pohli lugu, pidasin mõnevõrra aru ja leidsin, et tykid on ikkagi piisavalt erinevad selleks, et minu oma võiks ka eksisteerida (tegelikult on nad ikka VÄGA erinevad). Ajas tagasiminekust on lõpuks n lugu kirjutatud, miks siis mitte nö "paigalseisust"... Et kaks autorit iseseisvalt sarnaste arendusteni jõuavad, pole muidugi eriti kummaline, seda juhtub väga tihti. Aga asjaolu, et minu arendus & Pohli lugemine ajaliselt nii lähestikku sattusid, on küll lahe kokkusattumus.

Sellest kõigest lähtudes ei saa Pohli loole ka vähem kui viit punkti anda :) Samas, norida võiks selle kallal, miks ta ei üritanud virtuaalreaalsuse ideega lõpuni, st elektronarvutiteni minna... Miks oli seda nukulinna üldse vaja ehitada? Ilmumisaasta on juba piisavalt suur, et oodata mingit Matrix-i teemat, lisaks sellele mainis autor ju loos ka elektronarvutitesse ümber tõstetud teadvusi...

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020

Autorite sildid: