Kasutajainfo

Marek Simpson (Tihhonov)

03.03.1975–

  • Eesti

Teosed

· Marek Simpson (Tihhonov) ·

Lugu viimasest draakonist

(jutt aastast 2003)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 2: Doominosillad» 2003

Tekst leidub kogumikes:
  • Täheaeg
Hinne
Hindajaid
0
3
5
2
0
Keskmine hinne
3.1
Arvustused (10)

Simpson jutustab ja jutlustab läbisegi. Ta kaldub jälle, nagu tal viimasel ajal kombeks, äärmisse sentimentaalsusesse. Jutt ise võib olla nii ilus ja moraalne kui tahes, aga paraku sobib taoline pajatus rohkem laste pühapäevakooli lehte.

Jutt on sellest, kuidas pisike poiss satub tsirkuseareeni kulisside taha ja märkab ühes puuris (maailma viimast) draakonit. Ja poiss otsustab selle eluka ära päästa või vabadusse lasta. Ongi kogu moos.

Tegelikult võtan selle jutu puhul mütsi maha. Simpsonil on äärmiselt väljapeetud anne jutustada dramaatilist lugu. Tõesti, võtab (silma-)munad märjaks! Keele ja meeleolu poolest annab see jutt isegi Bradburyle silmad ette! Tegemist on rohkem mälupildikesega, kui huvitava looga. Eriti tüütud olid jutustaja seletused, mis üritasid kõik juba ette “ära vabandada”, et kas seda lugu tasub ikka jutustada. Ütlen ausalt, meeleolult ja keelelt on küll tore lugu, aga jutustada ei tasunud – puht minu kui lugeja seisukohalt. Nimelt stiililiselt oleks paslik seda lasteaias või vanadekodus pajatada. NB, stiililiselt!

Tinglikult võiks autori teksti enda loo kohta kokku võtta jutustaja sõnadega: “Pole mul selle loo lõpetuseks kirja panna kaunikõlalist ja maailma paremaks muutvat moraali /.../ Ehk oligi mul seda lugu vaja just enese jaoks...”

Juba ammu olen märganud, et Simpson on tõeliselt hästi kirjutama õppinud. Ma fännaks teda täiega, kui ta suudaks saavutada oma vana teravuse. Praegu on lihtsalt hirmus kahju vaadata, et kirjastajad viitsivad paberit määrida suht seniilse tekstiga. (ja ma olen sada protsenti veendunud, et praegune Simpsoni käekiri on miski veider hübriid vene autorite ja ta enda maailmavalust.) Mis ma öelda tahan? No ikka seda, et Simpson kallis, arvesta oma lugejatega ja hakka ometi kirjutama! Ja loe vahelduseks peale venkude ka midagi teravat! Britte näiteks.

Teksti loeti eesti keeles

nagu eelmine arvustaja juba öelnud - see lugu ei olnud kirjapanemist väärt. rääkimata siis lugemisest. võibolla oleks bradbury ka nii vähesest materjalist siiski loo teinud. ei saa aru, miks keegi pidas vajalikuks avaldada.
Teksti loeti eesti keeles

Esimene minu loetud ulmeteos, milles on mainitud 11. septembri terrorirünnakut. Tegevus toimub siis ilmselt aastal 2001, ehkki vähemalt Eestis siis küll septembrikuus lumi maha ei tulnud... ilmselt leiab Simpsoni jutu tegevus aset mõnes välisriigis. Yldiselt autoril annet jätkub, kirgas suvepäev on vägagi eredalt maalitud, iseasi, milleks ta seda annet kasutab. Sü˛ee oli nõrk ja mitmed kohad jäid arusaamatuks. Tegelikult võisid draakonid ju ollagi fanaatiliselt truud loomad, nagu koerad, ja legendid lihtsalt eksivad. Kui mehele see lugu eluaeg pinda käis, oleks ta võinud konkreetse tsirkuse täiskasvanuks saades üles otsida, selle asemel, et piirduda mingite draakoniteemaliste viidete jahtimisega. Ja kust ta üldse võttis, et tegu on viimase elusoleva draakoniga? Sentimentaalsus ei tulnud loole samuti kasuks, ehkki häiris vähem kui "Igori surmas" . Mis Bradburysse puutub, siis viimasel on ka kehvemaid ja sentimentaalsemaid lugusid, näiteks "Külaline" . Üldiselt võib Simpsoni tagasipöördumise üle algusaegade stiili juurde ainult rõõmustada. Soovin talle jõudu edaspidiseks!
Teksti loeti eesti keeles

Kui pateetikast nõretav esimene lehekülg välja jätta, siis meeldis see jutt mulle ausalt öeldes isegi rohkem kui üks keskmine Bradbury. Ja kuna Bradbury keskmine on mul 3.18, võib Simpsonile isegi nelja ära panna.
Teksti loeti eesti keeles

Lugedes loo nime arvasin, et ees on suursugune lugu maailma viimasest draakonist, tema tõusust ja langusest kõigi nende draakonite nimel aga see, mida Simpson kirjutas, küll Bradburyni ei küündi. Minu arust jama lugu. Nõustun Musta Kassiga, sest see lugu polnud ka minu arust väärt avaldamist. Huvitav, kas see avaldati ainult selle tõttu, et kirjanikuks oli Marek Simpson? Kuulsam ikka, kui mingi tavainimene. ;)

Juba eessõna imes. Kirjeldati 10 aastaseks saamise võlusid, räägiti ajast kui halastamatust õgijast ja öeldi, et juttu tuleb mingist päevast! :o Imelik, ma küll ei mäleta, et esimesed suudlused, maailmast arusaamine ja selline värk tuli kümneselt? Üks mu tuttav on 15 ja pole sellest siiamaani aru saanud! ;)

Huvitav, kas kõik lapsed tahtsid vanasti tsirkusega põgeneda? Ma küsin endalt seda selle tõttu, et paljudes raamatutes ja filmides, kus on tsirkus sees meenutavad vanamehed, kuda nad lapsena tsirkusgea põgeneda tahtsid! Tänapäeva noored enam tsirkusega põgendea ei taha. Küll aga see eest oma kodulinnast ja mitmed isegi oma riigist! Ühes küsitluses küsiti Eesti kohta. Oled patrioot 100%, tahad eestist jalga lasta jne. Võin öelda, et imekspandavalt palju tuli hääli tahtmisele jalga lasta! Tänapäeva noorsoo kohta võib tõesti öelda, et see on hukas(kuigi ise ka siina hulka kuulun;))! Aga nüüd kaldusin küll raamatust kõrvale. :S

Huvitav, kas Marek Simpson ei ole tõesti nii hea kirjanik kui ma arvasin?

Teksti loeti eesti keeles

Järjekordne produkt Marek Simpsoni vagajuttude konveierilt. Keskne peategelane on nii täiuslik, rikkumata ja vooruslik, et pane häbi pärast endale või nöör kaela, et temaga sama õhku hingad. Sama lugu eelmise Simpsoni teosega, mida oli õnn lugeda. Kardetavasti ei ole tänapäeva maailmas eriti palju inimesi, kellele Simpsoni tekstid äratundmisrõõmu pakuksid (kas neid on kusagil maailmas üldse kunagi olnud?). Ning sama kardetavasti ei muutu maailmas midagi sellest, kas siin on üks vagajutt rohkem või vähem.

Pole eriti selle tekstiga seonduv, aga tahaksin teada, millel põhineb lohede kultus? Tavaelus ei tunne inimesed (peale mõnede friikide) just suurt sümpaatiat roomajate vastu ja mis see lohe väliste tunnuste järgi muud võiks olla?

Teksti loeti eesti keeles

Tekst saab liigse pateetilisuse eest sellise n6rgapoolse "hää".

6ietpidi ei tohiks siin isegist pateetikat väga manada - läheb ta ju kogu lootonaalsuse ning ka teemaasetusega kokku. Paraku läheb asi terakene LÄILAKS kätte ära. Kiidan kirjeldusi ja tegelikult ka kogu lugu.

Ei saa mitte vaiki olla ja eelmisele arvustajale oponeerida väitega, et ma tean vähemalt yhte inimest, kellele vähemalt see Simpsoni tekst väikest äratundmisr66mu pakkus ja kes on samas ka nende m6ningate friikide seas, kellele roomajad meeldivad. Nojah, see on muidugi offtopic.

Teksti loeti eesti keeles

Mis selles päevas nii erilist oli, et see ühte meest terveks eluks kummitama jäi. Simpsoni jutust ma seda küll välja lugeda ei suutnud. Ja kui see hale draakon sellele poisile nii sügavat muljet avaldas, miks siis see pois ei hakanud suureks saades näiteks draakonite õiguste eest võitlema. Simpson oskab hästi kirjutada, kuid seda lugu see ei päästa.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: