Kasutajainfo

Marek Simpson

3.03.1975-

  • Eesti

Teosed

· Marek Simpson ·

Vihmamees

(jutt aastast 1994)

ajakirjapublikatsioon: «Põhjanael» 1994; nr 4
♦   ♦   ♦

eesti keeles: antoloogia «Eesti ulme antoloogia» 2002

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
7
3
3
0
0
Keskmine hinne
4.308
Arvustused (13)

Mingi geniaalne sell leiutab kurat teab kuidasmoodi mingisuguse masina, mis kutsub vihma välja ja paneb seisma kui vaja. Ja nagu ikka sellistes lugudes, juhtub lõpuks midagi. Igal juhul jättis mõnusalt sünge mulje.
Teksti loeti eesti keeles

Tegu oli tõepoolest parajalt sünge teosega. Ehkki minu meelest polnud küll tegu viite vääriva jutuga. Kahtlemata oleks ta suutnud siit midagi märksa paremat teha, kui ta oleks veidi rohkem vaeva näinud. Teose kirjutusstiil oli minu jaoks veidi mage, mis hinde alla viiski. Kuid pole halba ilma heata: ta ei üritanud teost pikemaks teha. Ta oli lööv just nii, nagu ta oli.
Teksti loeti eesti keeles

Ma tunnetan lausa füüsilist barjääri, mis takistab mind Simpsonit arvustamast. Ei, see pole vastumeelsus, ega ka küllastumus... pigem õpitud kõhklus, kui otsapidi psühholoogiasse ronida.

Kui ma vaatan nüüd BAASi vasakpoolset raami ja kerin Simpsoni 23 juttu üles ja alla ning püüan nende sisu meenutada, siis tekib mul paratamatult mõte, et kuri saatus on Simpsoni a.d. 1994 kammitsetud teatud laadi vaimsesse betooni. Viis aastat hiljem -- status quo.Ilmselt teen ma seda öeldes liiga, kuid paraku asjad lihtsalt näivad niimoodi.

Simpsoni küllaltki ühetooniliste juttude sisse satub aeg-ajalt ka nö. rosinaid, kuid on see õige? Ootan märgatavamat taseme tõusu, aga ootan vist asjata...

Teksti loeti eesti keeles

Pealtnäha lihtne, tegelikult n-ö hoiatuslugu: inimese vastutus esilekutsutu ees, ootamatud juhused... Mis siis saaks, kui päriseluski mõni vihmameister välja ilmuks? Veeuputus vol.2?
Teksti loeti eesti keeles

Meeldiv lugu. Terava puändiga, mis minu puhul tähendab peaaegu kõike. Kui millegi kallal norida, siis ehk ainult pikkuse osas - paar lehekülge mahukamaks tehes poleks küll midagi kaotatud. Panen tähele, et Simpson oli jutu avaldamise ajal 19 aastane. Selle vanuse kohta on jutt märkimisväärne saavutus, kuid see pole selleks öeldud, et näidata mingeid lõdvemaid hindamiskriteeriumeid. Mina oleksin pannud pealkirjaks "Igavene vihm". Viis igal juhul.
Teksti loeti eesti keeles

See on üks vähestest lugudest, mis ei lähe mul kunagi meelest. Lihtne jutt, aga tugeva mõjuga. Ja ma ei tea kas pealkirja pärast või mõnel muul põhusel, aga ma kujutan peategelast ette Dustin Hoffmanina. :-)
Teksti loeti eesti keeles

19-aastase alustaja kohta on tegu tõepoolest hea tekstiga, mis asjaolude teistsuguse arengu kõrval oleks võinud olla sisuka ja viljaka karjääri avaakordiks.

Paraku läks teisiti ja juba selles loos torkavad silma tunnusjooned, mis potentsiaali mitterealiseerumises kaalukat rolli on mänginud.

Simpson meenutab autorina mulle üksinda mängivat last, kes ehitab liivalossi ja kes oma töö ja vaeva enne valmis saamist hoolimatult laiali lükkab, kas siis selleks, et teised seda oma mängus kasutada ei saaks või siis lihtsalt sellepärast, et nii tundub parajasti cool.

Ei meeldi mulle Simpsoni looming. Ei esimese perioodi (mida käesolev lugu esindab) nihilism ja lugejale näkku sülitamine ega teise perioodi ("Igori surm" ja järgnev) pateetika ja pseudohumanism.

Õige hinne oleks kusagil kolme-nelja vahel, kolm on pandud sellepärast, et õiglasemat keskmist hinnet saavutada, sestisegi kui jätta kõrvale kõikvõimalikud eelarvamused, ei saa üle ega ümber jutu loogikavabadusest (seose puudumisest reaalse maailmaga), mis automaatselt välistab kõrgeima hinde. Ma saan aru, et autorile pole see kuigi oluline. Noh, vaba maa...

Teksti loeti eesti keeles

Millegipärast on mind peetud kord ühe, kord teise kohaliku ulmeautori esivaenajaks ... ei tea miks? Kas tõesti on minu arvamusel selline kaal? Marek Simpson oli vahepeal kah minu peale vist hästi pahane ... aruka inimesena on ta õnneks paljudest asjadest aru saanud ning mina pole samuti pika viha pidaja.

«Vihmamees» on jutt, mis mul üheainsa lugemisega aastateks meelde jäi ... ei oskagi päris täpselt selle jutu võlusid välja tuua, aga meeldib ning omas vormis on see hästiteostatud tekst.

Tegelikult kõigub mu hinne kusagil nelja ja viie vahel ... kuid selles, et hinne nelja poole kipub kalduma, selles pole Marek Simpsoni süüd. «Süüdi» on mu enda lugemus, sest säherdusi vihmamasina jutte olen ma ennegi lugenud. Sellised lood on mulle ka alati meeldinud. Veel lisaks siia ka Kate Bushi nauditava laulu «Cloudbusting» ning selle loo hurmava video!

Samas pole ma mingitpidi ideeulme fänn ning Marek Simpsoni kirjanikustaaþi ja teksti ilmumishetke arvesse võttes on kõikvõimalikud etteheited lihtsalt alusetud. Jutule «Vihmamees» tuleb siiski kindel viis panna! Debüüt, noor autor, meeldejääv ja hästiteostatud lugu – mida veel tahta?

Teksti loeti eesti keeles

Mu kommentaar sellele loole on, et see oli naljakas. Jälle üks neist lugudest, kus öeldakse, et maailm on määratud hävimisele ja mis lausa toovad muige suunurka. Seda ei juhtu just igapäev, et mingi hull sell leiutab vihmamasina, selle koos psühiaatriga ära lõhub ja siis, enne kui ta saab uue teha, ära kärvab. Loen selle sarnast esimest korda ja ütlen, et meeldis. Tasemel
Teksti loeti eesti keeles

Igor Rossohovatski "Vastupidine seos" sai mult viie miinusega. Ray Bradbury "Tükk puud" sai nelja. Marek Simpsoni "Vihmamees" saab kolme. Ma ei taha sellega süüdistada "Vihmamehe" autorit loomelises laenamises vms patus, aga kuna nii palju sarnaseid jutte on juba kirjutatud, on uute hindamine küllusliku võrdlusmaterjali tõttu väga lihtne.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: