Kasutajainfo

Fredric Brown

29.10.1906–11.03.1972

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Fredric Brown ·

What Mad Universe

(romaan aastast 1949)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Tegemist on ühest küljest SF klisheede paroodiaga, teisest küljest jälle täiesti hariliku, neidsamu klisheesid kasutava ulmekaga.
1954 aastal püütakse saata esimest raketti Kuule. Midagi aga läheb nihu, ja kuule lendamise asemel tabab rakett hoopis ulmeajakirja editori Keith Wintonit. Plahvatus transpordib ta endale märkamatult paralleelmaailma, mis on 90% sarnane tema enda omaga, aga.. tänavatel kõnnivad mingid kahtlased karvased koletised kes justkui oleks maha astunud ulmeajakirja kaanelt ja nappides riietes tüdrukud - pärit samast kohast. Peale seda, kui pooledollarise mündi kasutamine poes oleks talle peaaegu elu maksnud, otsustab Keith järgi uurida, millelst sellised veidrad muutused alguse on saanud. Ilmneb, et ühest professorist, kes 1903 aastal oma naise õmblusmasinat parandades KOGEMATA avastas hüperruumimootori.. ja esimene inimene astus kuule aastal 1910! Kuidas lugu edasi läheb, miks ta just sellisesse maailma sattus ja millega asi lõpeb, peab küll igaüks ise lugema.
Päris naljakas raamat ja sisaldab hulganisti sõnamänge. Väga tugev neli.
Teksti loeti inglise keeles

Väga vinge alternatiivajalooline/paralleelmaailmade lugu, mida hakkasin lugema teatud skepsisega, mis aga hajus seda kiiremini, mida kaugemale lehekülgede pööramisega jõudsin.

Selle loo peategelane, ajakirja toimetaja Keith Winton paisatakse oma küllaltki mõnusa elu juurest mingisse muusse maailma, mille erinevused käesolevast on esmapilgul subtiilsed (sellest aru saamiseks, et ta on kusagile mujale sattunud, läheb loo kangelasel jupp aega), kuid järgnevad ja kohati päris tormakalt arenevad sündmused teevad talle vahetult selgeks, et midagi on väga valesti.

Umbes poole romaani peal jõuab loo kangelane ning lugeja ühes temaga arusaamisele, et maailm, milles tegevus toimub, on nii jabur ja absurdne, et võiks eksisteerida üksnes koomiksi või pulpulme veergudel. Noh, nii need asjad põhimõtteliselt ongi, nii et romaan on ühtlasi ka geneeriline rekursiivne science fiction.

Vürtsi kõigile Keith Wintoni tegemistele lisab avastus, et tüdruk, kellesse ta kõrvuni armunud on ning kellega tal kodumaailmas juba asjad vaikselt susisesid, on selles veidras universumis väga tuntud, veel kaks korda veetlevam kui "päriselt" ning ühtlasi inimtsivilisatsiooni kõige kõvema mehe kihlatu.

Temale "õigusega" kuuluva naise ülelöömine kogu maailma kangelaselt on siiski Keithi väikseim mure, sest esiteks tuleb selles maailmas lihtsalt ellu jääda. Mis on keeruline, sest hoolimata Keithi igati loogiliselt planeeritud, arukast ning isegi nutikast tegevuskavast, viib iga sooritatud samm ta pigem suuremasse ohtu ning surmale lähemale. Paljuski tänu sellele, et kirjeldatud maailmas käib Päikesesüsteemi ja Arcturuse tulnukate vahel suur sõda ning sõjaseisukorras maailm on juba definitsioonijärgselt paranoiline.

Fredric Brown oskab kirjutada jabura loogiliseks, lisaks on romaani stseenid mõjuvad, graafilised ning otse loomulikult elame me nappide vahenditega antud Keith Wintonile kaasa. Mida veel ühelt ulmeromaanilt tahta? Väga äge!

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: