Kasutajainfo

Igor Rossohhovatski

30.08.1929-8.06.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Igor Rossohhovatski ·

Vstretša vo vremeni

(jutt aastast 1961)

ajakirjapublikatsioon: «Tehnika – molodjoži» 1961; nr 3 [pealkirjaga «Vstretša v pustõnje»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Kohtumine ajas»
«Horisont» 1971; nr 11 – nr 12

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Olen siiralt üllatunud, et enne mind seda juttu keegi veel arvustanud ei ole. Lugesin 11-12 aastaselt läbi kõik enne 1980. aastat Horisontides ilmunud ulmelood ja "Kohtumine ajas" oli neist üks kõige meeldejäävamaid kõrvuti selliste pärlitega nagu Tenni "Karistus avansiks" ja Simaki "Deserteerumine". Oma osa selles mällusööbimises oli loo sisu kõrval kahtlemata ka Allex Küti vaimustavatel illustratsioonidel.

Täiskasvanuna olen lugu "Kohtumine ajas" lugenud veel vähemalt kolm korda ja iga kord on see lugu tekitanud minus kõrvuti nostalgiaga segatud tugevatele emotsioonidele ka uue positiivse lugemiselamuse. Meeldib nii loo idee, eestikeelne ladus tõlge kui ka lõpplahendus. Autor oskab ka väga hästi loo "pinget" üleval hoida. Kuigi jah, nüüd leian ma loos ka mõningaid häirivaid momente (näiteks loo alguse mõttetud vihjed suurele isamaasõjale, nõukogude ulmele iseloomulik äärmine venelastekesksus, loo lõpplahenduse eelse osa kohati hüplev tempo jne).

Loo sisu ümber jutustama ei hakka. Vihjeks niipalju, et loo pealkiri on sisule hästi vastav ning et tegemist on omamoodi ajaparadoksiga. Loos on olemas ka sügavam filosoofiline mõte, mida lihtsustatult võib vaadelda kui maailma ühtsust vaatamata temas esinevatele erinevustele.

Põhimõtteliselt oleks selle loo idee alusel võinud minu arvates kirjutada ka hoopis pikema jutu, sest loo keskosa (inimeste tegevus teatud probleemi lahendamisel) on olemasolevas loos praktiliselt lahti kirjutamata, kuigi andnuks häid võimalusi loo pinge suuremaks "üles kruvimiseks".

Soovitan lugu kindlasti lugeda ja seda isegi neil, kes kõikvõimalikest aja-mängudega seotud lugudest tüdinenud on.

Teksti loeti eesti keeles

Loo idee ei ole midagi uut - aeg kulgemas erinevate eluvormide jaoks erinevatel kiirustel. Samas olgu või leierdatud, idee pole ju sugugi paha. Kuid selles jutus jätab teostus kõvasti soovida - no ei suuda sisse elada, kui niivõrd erinevad eluvormid on ikkagi humanoidsed, mis sest, et hiiglaslikud. Aga ka selle annaks andeks, kui vaid lõpplahendus nii paatosest paks ja läila poleks.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: