Kasutajainfo

Ilja Varšavski

14.12.1908–04.07.1974

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ilja Varšavski ·

Sjužet dlja romana

(jutt aastast 1971)
https://www.digar.ee/viewer/et/nlib-digar:291320/261878/page/28

ajakirjapublikatsioon: «Znanije – sila» 1971; nr. 8
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Romaani süžee»
«Horisont» 1975; nr. 8

Tekst leidub kogumikes:
  • Horisont
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Lugu räägib sellest, kuidas miskine tegelinski (vist rongiga, ei mäeta täpselt praegu) sõites satub kokku miski selliga ja nii nad siis räägivad seal omavahel. Sell räägib miskist novellisüzheed, aga see teine kohe terve romaanisüzhee. Sisuks lühidalt õeldes elundite siirdamine. Juhtum: miski ajakirjanik (kopsuvigastusega) ja miski professor (ajuvigastusega) tuuakse arstide hoole alla ja ainult ühe neist saab päästa teise selli organit kasutades. Ja siis ka kõik see järgnev. Aga kes ja mis, seda lugege juba ise. Aga lugu ise oli sihke unine. Esimese korraga ei saandki miskit sotti, sest ei tahtnud piisavalt tähelepanu tõmmata. Ja üldse tundub natuke kehvem kui nt Robi ja veel mõned teised lood. Aga lugeda maksab sellegipoolest ja nelja saab ausalt kätte.
Teksti loeti eesti keeles

Ilja Varshavskit teatakse eelkõige kui naljalugude autorit... aga tal on ka märksa tõsisemaid... ja suisa traagilisi jutte.

Arvustatav lugu kuulub just nende tõsiste ja realistlikuma koega ulmetekstide hulka. Kui kunagi ammu lugesin, siis meeldis ja jäi painama... hiljem olen ikka võimaluse korral üle lugenud: ikka meeldib.

Jutul on omapärane idee.
Aju siirdamisest on ulmes (eriti pulpulmes) palju kirjutatud... tavaliselt kirjutatakse sellest kas paljastav-sotsiaalselt, või siis toore õuduka vormis.

Antud juhul on tegu hoopis psühholoogilise ulmelooga. Kuidas peaks arst patsiendile teatavaks tegema, et tal on teise inimese aju? Patsient ei tea midagi ta vaid aimab, aga mitte midagi sihukest.

Vestlus rongis avab palju... ka lugejale. Ning lugeja ei saa teada vaid selle jutu lihtsat sisu. Lugeja saab ka täpsed psühholoogilised portreed, saab niimõnegi tabava eluvaatluse osaliseks... saab lugemiselamuse.

Realistlik ulme (või ulmeline realism) oma parimal kujul!

Teksti loeti eesti ja vene keeles

Olen Ilja Varšavskilt üht-teist lugenud ja on tekste, mis märksa rohkem meeldisid - olenemata sellest, kas tegemist on naljalugudega või tõsisematega, mille hulka seegi kuulub.

Konkreetse loo puhul sai puänt selgeks veidi enne seda, kui autor seda tahtnuks ja võib-olla see oli ka põhjuseks, miks väga ei raputanud. Ja teisalt ei elanud ma ka peategelasele väga kaasa - erinevalt autori jutust "Atollil", mis väga liigutas.

Aga samas ei olnud ka halb tekst, nii et "kolm" võib olla natuke ülekohtune küll.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2023
mai 2023
aprill 2023
märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023

Autorite sildid: